نسخه شماره 3445 - 1393/01/21 -

 پايگاه اطلاع‌رساني دولت منتشر کرد:
 پاسخ 12 سوال کليدي متقاضيان دريافت يارانه 

با توجه به آغاز ثبت‌نام متقاضيان يارانه نقدي در فاز دوم اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها، پايگاه اطلاع‌رساني دولت به 12 سوال کليدي متقاضيان پاسخ داد. مشروح اين سوالات و پاسخ به آنها در ذيل منتشر مي‌شود:

سوال اول: از چه اشخاصي ثبت‌نام مي‌شود؟

در اين مرحله صرفا از سرپرست خانوارهايي ثبت‌نام به عمل مي‌آيد که در اسفند ماه سال 1392 يارانه دريافت نموده و يا تا تاريخ 22 اسفند 1392 از طريق پليس +10 ثبت‌نام نموده‌اند.

سوال دوم: اگر به اينترنت دسترسي نداشته باشيم چگونه ثبت‌نام کنيم‌؟

ج: مي‌توان با در دست داشتن کارت ملي خود و افراد تحت تکلف به ادارات کميته امداد امام‌خميني‌(ره)، سازمان بهزيستي کشور، دفاتر خدمات روستايي ICT و دفاتر پيشخوان دولت، دفاتر خدماتي پليس +10 و دفاتر خدماتي روستايي پست بانک مراجعه نمود.

سوال سوم: آيا مي‌توان اطلاعات ثبت شده را اصلاح کرد؟

ج: با توجه به اينکه تنها يکبار مي‌توان ثبت نام نمود، پيشنهاد مي‌شود پيش از ورود به سامانه، ابتدا اطلاعات شماره ملي افراد تحت تکفل خود که براي آنان يارانه دريافت کرده ايد را يادداشت نموده و سپس اقدام به ثبت نام نماييد. لازم به ذکر است که بعد از ثبت نهايي و خروج از سامانه، امکان اصلاح وجود ندارد.

سوال چهارم: در مورد ثبت تغييرات تعداد خانوار(تولد، ازدواج، طلاق و فوت) چه بايد کرد؟

ج: در صورتي که تغييرات تعداد خانوار از طريق پليس +10 تا تاريخ 22 اسفند ماه 1392 اعلام شده باشد و يا به طور خودکار از طريق اداره ثبت احوال اعلام گرديده باشد، سرپرست جديد با مراجعه به بانک و ثبت حساب يارانه‌اي در سامانه سازمان مي‌تواند ثبت‌نام نمايد در غير اينصورت توصيه مي‌شود تغييرات تعداد خانوار و يا ثبت نام خانوارهاي جديد به زمان ديگري که پس از پايان مهلت ثبت نام انجام خواهد شد موکول گردد.

سوال پنجم: آيا در وارد کردن شماره ملي و شماره حساب علاوه بر درج عدد افزودن ساير نشانه‌هاي غيرعددي مانند‌. يا – مجاز است؟

ج: خير – بايستي در وارد کردن شماره ملي سرپرست خانوار و شماره حساب يارانه اي صرفاً اعداد مندرج در کارت ملي و شماره حساب يارانه‌اي درج گردد.

سوال ششم: اگر شماره حساب يارانه‌اي خود را نداشته باشيم چه کنيم؟

ج: در صورتي که شماره حساب يارانه‌اي خود را در دسترس نداريد مي‌توانيد با مراجعه به بانک خود آن را اخذ و يا از طريق دريافت مانده حساب از خود‌پرداز بانک مربوطه، آنرا دريافت کرد.

سوال هفتم: اگر شماره حسابي در سامانه پذيرفته نشود چه بايد کرد؟

ج: در صورتي که شماره حسابي اعلام نکرده‌ايد و يا شماره حساب شما در سامانه پذيرفته نشود با مراجعه به بانک،شماره حساب خود را در سامانه رفاهي وارد و سپس اقدام به ثبت نام نماييد.

سوال هشتم: چنانچه فردي شماره تلفن همراه نداشته باشد چه بايد بکند؟

ج: ارتباط سازمان با سرپرست خانوار از طريق شماره تلفن همراه مقدور مي‌باشد لذا در صورت نداشتن خط تلفن همراه توصيه مي‌شود که نسبت به تهيه خط تلفن همراه اقدام نمايد در غير اينصورت صرفاً نسبت به اعلام شماره تلفن همراه شخص مورد اعتماد خود اقدام نمايد.

سوال نهم: شماره شناسايي چيست و چه کاربردي دارد؟

ج: پس از تکميل ثبت نام، شماره شناسايي 4 رقمي‌به شماره تلفن همراه اعلامي‌در فرم تقاضاي دريافت يارانه نقدي ارسال مي‌شود که اين شماره در مراحل بعدي جهت احراز هويت به منظور مشاهده اطلاعات و دريافت ساير پيام‌هاي اعلامي‌از سوي سازمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سوال دهم: منظور از ماده 10 قانون هدفمندکردن چيست ؟

ج: ماده (10) دريافت کمک‌ها و يارانه‌هاي موضوع مواد (7) و (8) اين قانون منوط به ارائه اطلاعات صحيح مي‌باشد. درصورت احرازعدم صحت اطلاعات ارائه شده، دولت مکلف است ضمن جلوگيري از ادامه پرداخت، درخصوص استرداد وجوه پرداختي اقدامات قانوني لازم را به عمل آورد. اشخاص در صورتي که خود را براي دريافت يارانه‌ها و کمک‌هاي موضوع مواد (7) و (8) اين قانون محق بدانند مي‌توانند اعتراض خود را به کميسيوني که در آئين‌نامه اجرائي اين ماده پيش بيني مي‌شود ارائه نمايند.

سوال يازدهم: منظور از بند «الف» ماده 7 قانون هدفمندکردن چيست؟

ج: ماده (7) بند «الف» يارانه در قالب پرداخت نقدي وغير نقدي با لحاظ ميزان درآمد خانوار نسبت به کليه خانوارهاي کشور به سرپرست خانوارپرداخت شود.

سوال دوازدهم: منظور از بند «و» تبصره 21 قانون بودجه سال 1393 چيست؟

ج: براساس اين بند يارانه نقدي صرفاً به سرپرستان خانوار‌هاي متقاضي که به تشخيص دولت نيازمند دريافت يارانه باشند، پرداخت مي‌گردد يعني مجموع درآمد سالانه آنها کمتر از رقم تعيين شده توسط دولت باشد. افراد متقاضي دريافت يارانه نقدي نيز بايد در موعد تعيين‌شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه نمايند.

چنانچه پس از تحقيق مشخص گرديد که اشخاص با درآمد بيشتر از مبلغ فوق اقدام به دريافت يارانه کرده‌اند به‌ميزان سه برابر يارانه دريافتي جريمه مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان