نسخه شماره 3393 - 1392/11/03 -

 گفت‌وگو با کلوديا سوراسه
 نمايش«عکس‌هاي جيهان» با چاشني ايتاليايي 
نويسنده : سميرا بابايي

 در ترکيب نمايش‌هاي منتخب بخش مسابقه «بين‌الملل» سي‌و‌دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، نمايش «عکس‌هاي جيهان» يکي از آثار راه يافته به اين بخش است که شب گذشته، دوم بهمن ماه، در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه رفت و با واکنش‌هاي متفاوتي رو‌به‌رو شد. گفت وگوي ما را با کلوديا سوراسه کارگردان آن مي‌خوانيد .

راجع به سوابق هنري گروه توضيح مختصري به مخاطبين بدهيد؟

گروه موتا ماگرو در سال 2006 از طريق خانم کلوديا سوراچه و آقاي ريکاردو فاتسي بنيان شد و بعد به تدريج با به کار گيري افراد متخصص ديگر در زمينه طراحي صحنه و نور به صورت يک گروه تئاتري حرفه‌اي درآمد.

آيا اعضاي گروه شما تحصيلات آکادميک دارند يا مهارت‌هاي خود را بصورت تجربي کسب کرده‌اند؟

گروه ما از افراد مختلفي تشکيل شده‌اند که هر يک مهارت خود را بصورت مجزا و مستقل کسب کرده‌اند و بعد به عضو موتاماگرو در آمده‌اند. خود من تحصيلات آکادميک از دانشکده هنرهاي دراماتيک کسب کرده ام و نمايشنامه نويس اين کار هم تحصيلکرده دانشگاه هنراست، اما ديگر اعضا بصورت تجربي کسب مهارت کرده‌اند و بعضي هم تحصيلات فني دارند. بعد از اتمام دانشگاه سعي‌ام بر اين بود که گروه از همه جنبه‌هاي هنري و فني تامين باشد و هيچ گاه يکدستگي از نوع آکادميک مدنظر انتخابم نبوده است.

موضوع کار شما در مورد بهار عربي است، به عنوان يک فرد مسيحي چه انگيزه‌اي شما را به سمت و سوي پرداختن به چنين موضوعي کشاند و چه شد که چنين اتفاقي مورد توجه شما قرار گرفت و دغدغه‌اي شد براي پرداختن؟

همان طور که مي‌دانيد قاهره از ايتاليا خيلي دور نيست‌. مسايل و اتفاقاتي که درمصر و بعد کشورهاي ديگر عربي روي داد، بسيار براي ما ايتاليايي‌ها و اساسا براي اروپايي‌ها مورد توجه بود و سوال‌هاي بسيار زيادي براي ما پيش آورد. در حقيقت مساله تنها انقلابي نبود که در آن کشورها روي مي‌داد. اتفاقي بود که ما را نيز به تفکر وا مي‌داشت و وادارمان مي‌کرد تا بيشتر متوجه مصايب و تغييرات درآن کشورها باشيم.

به عنوان کارگرداني که دغدغه‌اش چنين مضموني است و راجع به آن قطعا تحقيقات زيادي کرد‌ه است مهم‌ترين عاملي را که در اتفاقات موسوم به بهار عربي منجر به موج اعتراضات و درنهايت شکل‌گيري انقلاب شد را چه عاملي ارزيابي مي‌کنيد؟

به نظر من مهم‌ترين عامل اين بود که آن‌ها دوست نداشتند که عده قليلي بر اکثريت حاکم باشند و مسئله، مسئله عدالت اجتماعي و نابرابري‌هاي طبقاتي بود‌. همچنين من بحران اقتصادي را هم دليل بر بروز اين اعتراضات مي‌دانم .

با توجه به اينکه کار کم و بيش ديالوگ محور است آيا فکر مي‌کنيد شيوه‌هاي اجرايي که در کار استفاده شده است مي‌تواند پاسخگوي مخاطبين بيگانه زبان باشد؟

خوب به هر حال ديالوگ‌ها در بالانويس ترجمه مي‌شدند و گاهي هم به زبان انگليسي صحبت مي‌شد اما من از قبل قضاوت نمي‌کنم، يعني به اين فکر نمي‌کنم که کاري را که مي‌خواهم اجرا کنم آيا تماشاگري در کشور ديگري هم متوجه آن مي‌شود يا نه. سعي بر اين بود که آنچه در روند نمايشي مي‌گذرد را تفهيم کنيم. در حقيقت اين خيلي مهم است که تلاش نکني مطابق خواست مخاطب عمل کني تا مخاطب تو را درک کند. من سعي کردم که خودم باشم و با اين خود دروني‌ام با تماشاچي ارتباط برقرار کنم، چون دستکم يک کار تقلبي يا دروغين تحويل نداده‌ام.

واکنشي که در اين دو شب نمايش، در نظر مخاطبين وجود دارد واکنش‌هاي کاملا متفاوتي است يک عده از کار خوششان آمده و در مقابل، عده‌اي بسيار نقد داشتند به اين کار واصلا راضي نبودند؛ فکر مي‌کنيد چرا نظريات تا اين حد متفاوت است؟

بله اين واکنش در ايتاليا هم همين طور بود. يا مردم از اين کار خوششان مي‌آمده يا اصلاً آن را دوست نداشته‌اند.

خب فکر مي‌کنيد اين تفاوت سليقه از مضمون کار نشات مي‌گيرد يا شيوه اجرايي است که بسيار در اين واکنش‌ها تاثيرگذار بوده؟

فکر مي‌کنم به خاطر کليت داستاني باشد. بخاطر ديدي است که گروه ما نسبت به انقلاب دارد. ما اين نمايش را بصورت دراماتيزه شده در نياورده ايم و برخورد خيلي دراماتيکي با آن نداشتيم . هدف اين بود که چالشي ايجاد شود که اگر منِ نوعي در چنين موقعيتي قرار مي‌گرفتم چه مي‌کردم. شيوه اجرايي اين نمايش با نمايش‌هاي قبلي ما فرق داشت و اما کار اين شيوه را مي‌طلبيد‌. سعي کردم در ايده‌هاي اجرايي از تکنولوژي هم استفاده کنم چون مدام با آن سر و کار داريم، پس چه بهتر که در جهت پيشبرد اهداف کار از اين قبيل تکنولوژي‌‌ها هم استفاده بشود.

آيا کار گروه‌هاي ديگر را در جشنواره ديده‌اند‌؟

نه متاسفانه من از صبح تا شب در سالن بودم و اصلا وقتي براي ديدن کار نداشتم خصوصا که سه روز هم بيشتر نمي‌مانم.

قراردادي که در کار با شما بسته شده آيا همان مبلغ مورد توافق بود و از لحاظ امکانات آيا مشکلي نداشته‌ايد؟

(‌آقايي ناگهان ميان حرف مي‌پرد: از مبلغ قرار داد بيشتر هم شده و از لحاظ مالي هيچ مشکلي نبوده تهيه کننده منم و اين‌ها اصلاً از مالي خبر ندارند).

سطح جشنواره را چطور ارزيابي مي‌کنند؟

اصولاً اگر گروه‌ها وقت بيشتري در اختيار داشته باشند و صحنه زودتر در اختيارشان قرار بگيرد تنش‌هاي قبل از اجرا کمتر مي‌شود چون وقت کم است آدم عصبي مي‌شود. اگرچه جشنواره‌هاي ديگر بسيار دقيق‌تر و با مديريت بهتري برگزار مي‌شود اما برخورد افراد در اين جشنواره بسيار با من مهمان دوستانه بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان