نسخه شماره 3380 - 1392/10/17 -

 نگاهي به طرحي که 12 سال، منتظر بودجه است!
 حمل و نقل ريلي آذربايجان غربي در جدال با بي پولي 

حمل و نقل ريلي به عنوان يکي از نيازهاي اصلي استان مرزي آذربايجان غربي که طي بيش از يک دهه گذشته مردم چشم انتظار شنيدن سوت آن در اروميه هستند، زير سايه عدم تخصيص اعتبارات کافي کمر خم کرده و با گذشت بيش از يک دهه هنوز به سر منزل مقصود نرسيده است. به گزارش خبرنگار مهر، توسعه حمل و نقل ريلي با توجه به هم مرز بودن آذربايجان غربي با سه کشور جمهوري آذربايجان، ترکيه و عراق و 5 گمرک رسمي که مي‌توانست در توسعه صادرات و بهبود شرايط ترانزيت کالا از مسير کريدور شرق و غرب نقش موثري داشته باشد،در کرانه‌هاي درياچه اروميه در جدال با بي پولي 12 سال در انتظار است.

سال 80 بود که خبر احداث خط ريلي از مراغه به سمت اروميه نور اميدي در دلهاي مردم استان ايجاد کرد ولي در ادامه ماجرا عدم تخصيص اعتبارات کافي، مشکلات پيمانکاري، معارض ملکي و... که بهانه‌هاي کلاسيک براي اغلب طرحهاي عمراني ملي استان هستند، گره‌اي سخت در ادامه مسير اجراي اين طرح انداخت.

گره اي که دولتهاي نهم و دهم نيز با وجود اتمام احداث ايستگاههاي مياندوآب و مهاباد موفق به باز شدن آن نشدند، حتي قرار گرفتن اين طرح در رديف طرحهاي مهر ماندگار دولت دهم نيز راه به جايي نبرد و اتصال اروميه به شبکه راه آهن سراسري با همه مشکلاتش به دوش دولت يازدهم افتاد.

هر چند بر اساس اعلام مدير کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي هم اکنون ايستگاه‌هاي نقده و اروميه اين طرح داراي 70 درصد پيشرفت فيزيکي هستند ولي ايستگاه‌هاي مياندوآب و مهاباد با وجود افتتاح و وصل شدن به شبکه سراسري راه آهن جمهوري اسلامي ايران خود درگير مشکلات عديده‌اي هستند.

بطوريکه که طي سال گذشته شاهد تعطيلي فعاليت‌هاي ايستگاه مياندوآب به دليل عدم استقبال مردم براي سفر از اين ايستگاه و مراجعه به ايستگاه مراغه به دليل تفاوت فاحش در قيمت بليط‌ها بوديم هر چند اين مشکل بعد از مدتي رفع و ايستگاه مياندوآب فعاليت مجدد خود را آغاز کرد ولي به نظر مي‌رسد با ادمه روند فعلي نبايد به آينده حمل و نقل ريلي در استان اميدوار بود.

ارديبهشت سال گذشته معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شركت توسعه و ساخت زيربناهاي حمل‌و‌نقل كشور در اظهارنظري خوشبينامه خبر از بهره‌برداري اين طرح يکسال زودتر از موعد مقرر داده و اعلام کرده است: اين پروژه بايد در سال 92 آماده بهره برداري شود كه پيش بيني شده با تزريق اعتبارات بيشتر، شتاب بخشي در عمليات اجرايي و سه شيفته كردن زمان كاري آن، تا پايان امسال به بهره‌برداري برسد.

ارتقاي ضريب ايمني سفرها، صرفه‌جويي در هزينه‌ها، افزايش سرعت در جابجايي محصولات مراکز توليدي و صنعتي از مهمترين مزاياي طرح راه آهن مراغه – اروميه بوده که مردم منطقه با ديدن افتتاح طرح‌هاي فاخر در برخي استانهاي برخوردار کشور سال‌ها در حسرت آن رنج مي‌برند.

نماينده مردم نقده و اشنويه در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با مهر، در خصوص ضرورت توجه به توسعه حمل‌ونقل ريلي بويژه در استان مرزي آذربايجان غربي، افزود: متاسفانه با وجود نيازها و الزامات بسيار توسعه حمل‌ونقل ريلي در کشور، رتبه ايران به دليل تعريف نادرست از اهداف بلند مدت حمل‌ونقل ريلي کشور در ميان ساير کشورهاي دنيا قابل قبول نيست.

عبدالکريم حسين زاده ضمن تاکيد بر لزوم استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي براي توسعه حمل‌و‌نقل ريلي، اظهار داشت: نبايد نگاه مسئولان به حمل‌و‌نقل ريلي نگاه زودگذر و کوتاه مدت باشد و بايد با سرازير‌کردن سرمايه‌هاي بخش خصوصي و اعتماد به سرمايه‌گذاران خارجي آينده اميد بخشي را براي ناوگان ريلي کشور متصور شد. وي ضمن انتقاد از کندي روند توسعه خطوط ريلي کشور به دلايل مختلف از جمله کمبود اعتبار، معارض ملکي و...، اعلام کرد: اين در حالي است که متاسفانه وضعيت خطوط ريلي کشور نيز نامناسب بوده و اين ناوگان از چشم انداز برنامه پنج ساله توسعه کشور نيز بسيار عقب است.

عضو هيات رئيسه کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مدير عامل راه‌ آهن اذعان دارد دولت رقم صرفه‌جويي کاهش مصرف سوخت را به راه‌ آهن بدهد، مي‌تواند راهکاري براي توسعه اين ناوگان باشد، اما بايد عنوان کرد، اين امر يک نگاه موقتي و زودگذر است که در بلند مدت جواب نمي‌دهد.

حسين زاده با اشاره به اينکه مسئولان راه‌ آهن بجاي آنکه نگاهي مقطعي نسبت به حمل‌ونقل ريلي کشور داشته باشند بايد به توسعه زيرساختهاي اين بخش بيشتر توجه کنند، ادامه داد: وزارت راه و شهرسازي مي‌توانند با جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي راه‌آهن کشور را در ريل پيشرفت و توسعه قرار دهند، چرا که امروزه شبکه حمل و نقل ريلي، ارزان‌ترين و با صرفه‌ترين سيستم جابجايي محسوب مي‌شود.

وي ضمن ابراز تاسف از اينکه تا به امروز نسبت به اين ناوگان بي‌مهري و بي‌توجهي شده است، گفت: در بسياري از کشورهاي جهان حمل و نقل ريلي به پايانه‌هاي دريايي و هوايي متصل شده در حالي که کشورمان که قرار بود روزي بوسيله اين ناوگان به آسيا و اروپا متصل شود امروز تنها به احداث خطوط ريلي توجه مي‌کند. نماينده مردم نقده و اشنويه در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: عقل علمي، صنعتي و توسعه‌اي کشور ايجاب مي‌کند که بيش از پيش به ناوگان ريلي کشور بها داده شود، لذا با سرازير کردن سرمايه‌هاي بخش خصوصي و اعتماد به سرمايه‌گذاران خارجي مي‌توان آينده اميد بخشي را براي ناوگان ريلي کشور متصور شد. نماينده مردم سلماس در مجلس شوراي اسلامي نيز در خصوص لزوم توسعه خطوط ريلي در کشور و آذربايجان غربي با توجه به پتانسيل‌هاي مرزي، اقتصادي و تجاري و ... در گفت‌وگو با مهر،‌ گفت:تا پايان چشم‌انداز توسعه بايد به 25 هزار کيلومتر راه‌آهن در کشور يعني به طور متوسط سالانه هزار کيلومتر احداث شود که اعتبارات، مديريت و پيمانکاران از عوامل تاخير در اجراي اين پروژه‌‌ها شده بطوريکه اين سه عامل موجب تاخير 85 درصدي در تحقق اهداف مورد نظر است.

علي اکبر آقايي مغانجويي با اشاره به تاثير زيرساخت‌ها در حمل و نقل کالا و مسافر، اظهار داشت: کشورهاي اروپايي در بحث حمل و نقل سرمايه‌گذاري‌‌هاي کلاني کرده، به طوري که وضعيت خطوط ريلي اروپا قابل قياس با متوسط هر کيلومتر در ايران نيست، زيرا ما در هر کيلومتر مربع 4 يا 5 متر خطوط راه‌آهن در اختيار داريم. وي با اشاره به اينکه بايد حجم بارمان را تا سال 94 به حد 30 درصد آن هم به سوي راه‌آهن سوق دهيم، اعلام کرد: بايد ميزان صرفه‌جويي ما بالايي 9 ميليارد ليتر در گازوئيل باشد و در نهايت ميزان تلفات انساني تصادفات رانندگي نيز به زير 10 هزار برسد.

نايب رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه اعتبارات قابل توجهي در بخش حمل و نقل ريلي نداشته و عمر ناوگان حمل و نقل ريلي کشور 30 تا 40 سال است، ادامه داد:‌ اين معضل، واقعيتي است که بايد به آن توجه کرد و براي نوسازي واگن‌هاي ريلي اعتبارات کافي تخصيص داد.

وي ضمن تاکيد بر لزوم نوسازي واگنهاي خطوط ريلي، با بيان اينکه در قانون برنامه پنجم دولت توسعه و حتي در قانون حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت دولت ملزم شده سن ناوگان ريلي کشور را کاهش دهد، گفت: ارتقاي بهره‌وري و استفاده هوشمندانه از امکانات موجود در شبکه حمل‌ونقل ريلي مي‌تواند روند جابجايي کالا و مسافر را تسهيل کرده و به آن سرعت دهد.

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي طي آذرماه سالجاري در گفتو با خبرگزاري ايرنا در خصوص روند احداث راه آهن مراغه - اروميه اعلام کرده بود، در حال حاضر طرح اجراي ايستگاههاي راه آهن نقده و اروميه از 70 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار است که براي اتمام اين پروژه و شنيدن صداي سوت قطار در سال 93 در اروميه، نياز به اعتباري افزون بر سه هزار و 450 ميليارد ريال است. خليل محبت خواه با اشاره به اينکه در صورت عدم تامين اعتبار مورد نياز براي افتتاح آن در سال آينده با مشکل روبه رو مي‌شويم، اظهار داشت: تاکنون براي اجراي اين پروژه اعتباري بيش از دو هزار و 400 ميليارد ريال هزينه شده که مسوولان کشور بايد در بودجه نويسي اين استان وسعت طولي آذربايجان غربي را در مقايسه با ساير استان‌هاي کشور زياد است درنظر بگيرند. در طرح راه آهن مراغه – اروميه، احداث هشت ايستگاه راه آهن طراحي شده که از اين تعداد پنج ايستگاه شهري در شهرستان‌هاي مراغه، ملکان، مياندوآب، نقده و اروميه وجود دارد و نيز سه ايستگاه بين راهي قزل قلعه، شيرين بلاغ و رشکان در حال احداث است. راه آهن مراغه - اروميه به طول 184 در دولت دهم با 12 سال تاخير تا ايستگاه‌هاي مياندوآب و مهاباد به بهره برداري رسيد بايد منتظر ماند ايستگاه نقده و نيز با مشکل اعتباري در دولت تدبير و اميد مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان