نسخه شماره 3380 - 1392/10/17 -

 القاعده در سوريه و عراق همه را به مبارزه مي‌طلبند
 وحشت جهان از فرزندان بن لادن 
 احمدالاسير جانشين ماجدالماجد مي‌شود

گروه بين الملل-علي ودايع: عراق امروز شاهد بزرگ ترين زد و خورد نظامي با تروريست‌ها پس از سقوط ديکتاتوري صدام حسين است. اين کشور اگرچه در طول ساليان گذشته به دليل حملات و انفجارهاي بزرگ و کوچک روزمره به پايه ثابت خبرها تبديل شده بود اما هرگز به اين شکل شاهد اهتزاز پرچم سياه و سفيد القاعده نبوده است. خشونت‌هاي اخير در عراق از سال 2008 تاکنون بي‌سابقه بوده است. شمار قربانيان خشونت‌ها در عراق در 2013 از مرز 6500 نفر نيز گذشته است. ريشه همه اين التهاب خونين را مي‌توان در افزايش قدرت سلفي‌هاي جنگجو در راستاي گسترش خانواده القاعده و هجمه حضور آنها در جنگ داخلي سوريه مي‌توان ديد.

شهرهاي فلوجه و الرمادي در استان الانبار از روز جمعه (3 ژانويه /13‌دي) صحنه نبردهاي مرگبار ميان نيروهاي دولتي با شبه نظاميان القاعده بوده است. فلوجه پس از حمله آمريکا به عراق در بهار سال 2003 مرکز شورشيان اين کشور عليه ارتش آمريکا بود. نيروهاي آمريکا اما سرانجام موفق شدند کنترل فلوجه و استان انبار را به دست آورند.فلوجه در نگاه بعثي‌ها و سني‌هاي حامي القاعده که منش سلفي گري دارند به عنوان يک سمبل نگريسته مي‌شود.

روز شنبه با خروج نيروهاي دولتي عراق از شهر، شبه نظاميان دولت اسلامي عراق و شام موفق شدند که کنترل فلوجه و الرمادي را در اختيار گيرند. اگرچه روز يکشنبه شهر الرمادي بازپس گرفته شده است اما هنوز بخش‌هايي از اين شهر در چنگ جنگجويان است. به گفته شاهدان عيني، افراد مسلح در داخل بعضي خانه‌ها در الرمادي پنهان شده اند.

مقاومت شبه نظاميان در فلوجه مانع ورود ارتش شده است. دوطرف تلفات سنگيني در جنگ تن به تن داده اند البته ارتش عراق توانست شماري از خودروهاي پليس را که افراد مسلح ربوده بودند پس بگيرد.جنگنده‌هاي ارتش عراق به همراه آتش توپخانه مواضع القاعده عراق و شام را در شهر فلوجه بمباران کردند. نوري مالکي، نخست‌وزير عراق روز دوشنبه
(16 دي/6 ژانويه) در پيامي تلويزيوني خطاب به ساکنان فلوجه و عشاير استان انبار از آنان خواست که به مقابله با “تروريست‌ها” برخيزند و اسلام‌گرايان وابسته به القاعده را از شهر خود بيرون کنند. مالکي تصريح کرد که در غير اين‌ صورت فلوجه صحنه نبرد ميان ستيزه‌جويان افراطي و نيروهاي نظامي حکومت مرکزي عراق خواهد شد.

باتوجه به شرايط وخيم انسان، ارتش عراق با توجه به خروج غيرنظاميان از شهر فلوجه، عمليات خود را يک تا دو روز به تعويق انداخت. نه هزار خانواده از شهر فلوجه به کربلاء رفتند تا ارتش عراق بتواند فلوجه را با حداقل تلفات در بين غيرنظاميان پاکسازي کند. افراد مسلح تلاش مي‌کنند ارتش عراق را به داخل شهر فلوجه بکشانند و آنگاه جنگ و گريز چريکي را ادامه دهند. براساس گزارش خبرگزاري‌ها،عصر ديروزارتش عراق براي آغاز حمله‌اي گسترده جهت بازپس‌گيري شهر فلوجه از شورشيان القاعده آماده مي‌شد. اين احتمال وجود دارد که عمليات ارتش عراق بامداد سه شنبه آغاز شود. درهمين حال، جمهوري اسلامي ايران وايالات متحده آمريکا به طور جداگانه آمادگي خود را براي همکاري با دولت عراق اعلام کرده‌اند. مقامات نظامي ايران تصريح کرده‌اند که حمايت دو کشور از دولت مالکي به معناي همکاري نظامي مشترک عليه نيروهاي نزديک به القاعده در عراق نخواهد بود. القاعده در عراق ،پاکستان، افغانستان ، يمن ، لبنان يا هر نقطه ديگر ايران را در کنار آمريکا به عنوان يک دشمن و تهديد قلمداد مي‌کند. در نگاه افراطي و خشن آنها خون شيعيان که از کفار نيز بدتر هستند،بايد ريخته شود.

در جريان رسيدگي به پرونده حمله تروريستي حمله به سفارت جمهوري اسلامي در بيروت ، آمريکايي‌ها در بازداشت ماجد الماجد همکاري داشته‌اند. اين موضوع مي‌تواند نشان دهنده ولع کاخ سفيد براي کسب همکاري و حتي حمايت تهران در جنگ با القاعده باشد. با مرگ جعبه سياه القاعده لبنان ، از احمدالاسير به عنوان جانشين وي نامبرده مي‌شود. رهبرافراطي سلفي‌هاي لبنان که هراسي از آغاز يک جنگ داخلي در لبنان ندارد. با روي کار آمدن احمدالاسير، تحرکات جنگجويان سلفي در لبنان ، عراق به موازات جنگ سوريه تشديد خواهد شد.

پس از فاجعه يازده سپتامبر 2001 ، القاعده با کشتار در نيويورک به رخ جهانيان کشيد. آمريکايي‌ها به بهانه مبارزه با القاعده به افغانستان لشگر کشي ناموفقي داشت. آمريکايي‌ها در حمله به عراق ناخواسته زمينه را براي گسترش خانواده شبکه خانوادگي القاعده فراهم کردند. سرويس‌هاي امنيتي گمان آمريکا ، آلمان ، بريتانيا ، اسپانيا ، روسيه ، چين ، ايران و بسياري از کشورهاي جهان نتوانسته به ارتباطات تاريک القاعده نفوذ کنند.

زماني که بن لادن در ابيت آباد پاکستان توسط نيروهاي ويژه آمريکا کشته شد؛برخي هلهله سر مي‌دادند که القاعده را به زانود در آورده اند غافل از آن که رهبري ايمن الظواهري توانست القاعده را ازيک خانواده مخوف به يک اژدهاي مهار نشدني تبديل کند.

براساس برنامه مدون القاعده، اتاق فکر اين گروه در وهله اول از کوه‌هاي دست نيافتني افغانستان به قلب شن‌هاي روان قاره آفريقا انتقال داده شد. سپس افرادي که با مليت‌هاي مختلف آموزش‌هاي لازم را در افغانستان و پاکستان ديده بودند همانند بذرهاي قارچ در سراسر جهان پخش شدند و شبکه‌هاي هرمي خود را تحت فرمانده واحد القاعده تشکيل دادند. نام‌ها اگرچه متفاوت بود اما يونيفورم مشکي و پرچم سياه و مشکي آنها مشترک ماند. در جريان بهار عربي سلفي‌هاي آفريقا از مخفي گاه‌هاي خود خارج شده و قدرت گرفتند. اخوان المسلمين مصر که برادرخوانده بزرگ القاعده به نوعي محصوب مي‌شود نيز ابتدا به صورت لفظي همراهي کرد. در ادامه راه با آغاز جنگ سوريه،فرزندان تازه متولد شده القاعده با عنوان جنگجويان چندمليتي سلفي از 37کشور جهان و کانال ترکيه راهي سرزمين شام شدند. آمريکايي در ابتداي امر شورشيان را تجهيز کردند اما ماجراي قتل سفير اين کشور ليبي و نيز نگراني‌هاي امنيتي کشورهايي نظير آلمان و بريتانيا درمورد هزاران شبه نظامي سلفي که اتفاقا تبعه اين کشورها بودند،آنها را از خواب بيدار کرد. غرب اگر درجريان توطئه موصوف استفاده از تسليحات شيميايي توسط بشار اسد به سوريه حمله کرده بود نه تنها پاي ايراني‌ها را به جنگ سوريه باز کرده بودند بلکه حملات ژلاتيني القاعده در اروپا نيز تسريع شده بود. رونمايي از القاعده اروپا با ادبيات سلفي گري و جنگ‌هاي صليبي موضوعي است که قطعا غربي‌ها نمي‌توانند مانع آن شوند.

آنچه در عراق امروز نمود پيدا کرده است شباهت زيادي به وضعيتي است که ليبي پس از سقوط قذافي به آن دچار شده است، دارد. فرمانده القاعده برمبناي آرمان تشکيل خلافت اسلامي از اندونزي و شرق چين تا غرب آفريقا و چچن در مرزهاي اروپا تصميم به تصرف برخي شهرها و تشکيل حکومت‌هاي محلي دارد. اين استراتژي به آرامي در ديگر کشورهاي اسلامي تحت نفوذ آنها نيز اجرا خواهد شد. گفته مي‌شود القاعده براي ايران نيز برنامه اي ويژه دارد. آنها که تا کنون توانسته اند هلال سلفي را در خاورميانه به نوعي عملياتي کنند؛سرمايه گذاري وسيعي روي نوار جنوبي ايران و استان‌هاي هم مرز با پاکستان و حتي افغانستان انجام داده اند. تشکيل گروه تروريستي جندالله را مي‌توان نمونه اي از عملکرد القاعده عليه جمهوري اسلامي قلمداد کرد.

تجربه سوريه ، عراق يا حتي ليبي نشان داد که هر اقدامي براي استفاده از اين افراد افراطي به منظور تحقق اهداف ناچيز مربوط به اهداف فرقه‌اي و بي‌ارزش، قطعا نتيجه معکوس خواهد داد.

با صرف هزنيه‌هاي کلان نظامي و امنيتي ، القاعده نه تنها از نفس نيفتاده بلکه عوامل آن همچنان بر سر کار هستند تا با بخش‌هاي زيادي از جهان عرب در ارتباط بمانند و آينده‌اي قابل پيش‌بيني را رقم زنند. آنها بي شک از سوي برخي شاهزاده‌هاي سعودي حمايت مالي و معنوي مي‌شوند. القاعده قتل ، تجاوز و ويراني هرقوميتي که مخالف منش آنها وجود دارد را براي خود حلال مي‌پندارند. براي آنها مرگ يک ايراني شيرين تر از قتل يک آمريکايي است. آمريکايي‌ها ، اروپايي‌ها و حتي روس‌ها از ترس القاعده آرامش ندارند. امروز تنها راه مقابله با القاعده همکاري امنيتي و حتي نظامي کشورهاي مختلف فارغ از جناح بندي‌هاي سياسي است. ادامه مرزبندي‌هاي سياسي در مواجه با اين گروه تروريستي نهايتا به قيمت جان انسان‌هاي بيگناه و حتي نظاميان تمام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان