نسخه شماره 3372 - 1392/10/04 -

 تفاهم شفاهي بهداشت و آموزش و پرورش ره به جايي نبرد
 دانش‌آموزان شين‌آبادي پشت درهاي بيمارستان 

 علي‌رغم اينکه با تاکيد وزير آموزش و پرورش مقرر شده دانش‌آموزان شين‌آبادي زير نظر تيم جراحي با مديريت دکتر فاطمي و امامي در بيمارستان حضرت فاطمه (س) تحت درمان قرار بگيرند، بنابر ادعاي اولياي دانش‌آموزان شين آبادي آنها يک هفته است که به همراه فرزندان خود در تهران به سر مي‌برند، اما بيمارستان بدليل عدم واريز هزينه درمان از سوي دستگاه‌هاي مربوطه از پذيرش آنها سر باز مي‌زند.

به گزارش ايسنا، بلاتکليفي 12 دانش‌آموز شين‌آبادي که بايد روند درماني آنها ادامه يابد، در حالي دوباره از سرگرفته شده که مسئولان بيمارستان فاطمه زهرا (س) نسبت به پذيرش و بستري دانش‌آموزان اقدام نمي‌کنند علت اين امر بنابر گفته اوليا، واريز نشدن هزينه درمان به حساب بيمارستان اعلام شده است.

پدر ناديه صالح در اين زمينه مي‌گويد: يک هفته است در تهران هستم و پس از مراجعات متعدد به بيمارستان، هنوز نتوانسته‌ام فرزندم را براي درمان بستري کنم.

وي ادامه مي‌دهد: مسئولان بيمارستان اظهار مي‌کنند تا زماني که پول به حساب بيمارستان واريز نشود، درمان را آغاز نمي‌کنند. همچنين پدر سيما مرادي، ديگر دانش‌آموزان شين‌آبادي نيز با ابراز گله‌مندي از وضعيت پيش‌ آمده عنوان مي‌کند که از جمعه بعدازظهر به تهران آمده اما پس از گذشت پنج روز، هنوز نتوانسته نسبت به بستري فرزندش اقدام کند، چرا که بيمارستان حاضر به پذيرش دانش‌آموزان شين‌آبادي نيست.

وي با بيان اينکه اگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اقدامي انجام ندهند، براي پيگيري درمان فرزندانمان به دفتر رياست جمهوري خواهيم رفت،‌ از مسئولان خواست تا نسبت به حل مشکل اين 12 دانش‌آموز اقدام کنند،‌ چرا که آنها نه تنها از تحصيل خود باز مي‌مانند، بلکه مشکلات پيش آمده در بيمارستان نيز بر آلام روحي آنها مي‌افزايد.

به ادعاي وي، مقرر شده بود هزينه درمان اين 12 دانش‌آموز به حساب بيمارستان واريز شود اما در حال حاضر اين مبلغ واريز نشده است، لذا بيمارستان از پذيرش دانش‌آموزان سرباز مي‌زند.

اين در حاليست که وزارت آموزش و پرورش اواخر آذرماه با انتشار گزارشي، روند درماني دانش‌آموزان را مثبت ارزيابي کرده و عنوان کرده بود که کليه امور مربوط به درمان تمامي دانش آموزان که نياز به مراجعه به پزشک داشته‌اند طي هماهنگي به عمل آمده با مراجعه به اداره و تامين وسيله اياب و ذهاب مناسب از قبيل بليط رفت و برگشت با هواپيما، اتوبوس، خودرو و اسکان دانش آموزان و همراهان آنان از طريق اداره کل صورت گرفته و براي وقت تعيين شده پزشکان، جهت معاينه اعزام مي‌شوند. براساس گزارش درج شده در سايت وزارت آموزش و پرورش، مجموع هزينه‌ها تا آخر آبان ماه 92 به عدد سه ميليارد و 511 ميليون ريال رسيده است. دکتر محمودرضا محقق، معاون اجرايي معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز از آغاز درمان کودکان آسيب ديده شين آبادي از شنبه 30 آذرماه خبر داده و گفته بود: علت تاخير درمان اين کودکان عدم تامين منابع مالي آن بوده است، اما مقرر شد 13 نفر از اين کودکان از روز شنبه در بيمارستان حضرت فاطمه (س) دانشگاه علوم پزشکي ايران بستري و روند درماني‌شان آغاز شود. محقق با اعلام اينکه بودجه درمان اين کودکان فعلا به صورت علي الحساب از سوي معاونت درمان به دانشگاه علوم پزشکي ايران پرداخت خواهد شد، گفته بود: هزينه درمان اين کودکان 5 تا 6 ميليارد تومان خواهد بود، هرچند تاکنون هيچ بودجه‌اي براي درمان به وزارت بهداشت تعلق نگرفته اما مقرر شده دولت تا پايان امسال بودجه درمان آنها را تامين کند. به گفته محقق، شايد لازم باشد بر روي هر يک از اين کودکان حدود 10تا 13 عمل جراحي صورت گيرد. محقق اظهار کرده بود: جلسه‌اي با مسوولان آموزش و پرورش در اين خصوص داشته‌ايم و مقرر شده آنها مصوبه هزينه‌هاي درمان را از دولت بگيرند، فعلا تنها گفت‌وگو و تفاهمي شفاهي با وزير آموزش و پرورش در اين خصوص داشته‌ايم. وي ادامه داده بود: پيشنهاد ما پرداخت سالانه 1.5 ميليارد تومان براي درمان اين عزيزان بود که تنها 40 درصد از آن تصويب شده است. در حالي که به نظر مي‌رسد تفاهم شفاهي وزارتخانه‌هاي بهداشت و آموزش و پرورش ره به جايي نبرده، وعده‌هاي داده شده تنها موجب بلاتکليفي خانواده‌هاي دانش‌آموزان شين آبادي در فصل سرد سال شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان