نسخه شماره 3372 - 1392/10/04 -

 وينگادا در آستانه سرمربيگري تيم اميد 

 نلو وينگادا در آستانه سرمربيگري تيم ملي فوتبال المپيک (اميد) قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، نلو وينگادا سرمربي اسبق تيم فوتبال پرسپوليس جدي‌ترين گزينه فدراسيون فوتبال براي هدايت تيم ملي فوتبال المپيک (اميد) است و پس از مذاکرات موفقيت‌آميزي که با مديران فدراسيون داشته در آستانه عقد قرارداد با آنها قرار دارد.

گفته مي‌شود توافق اوليه اين مربي پرتغالي با مسوولان فدراسيون براي عقد قراردادي 3 ساله است که اين قرارداد پس از بازگشت علي کفاشيان رييس فدراسيون از سفر کربلا نهايي مي‌شود. مذاکرات با وينگادا از يک‌ماه پيش آغاز شده بود. اين مربي چندين پيشنهاد از تيم‌هاي باشگاهي دارد اما ظاهر در حال حاضر مي‌خواهد هدايت يک تيم ملي را برعهده داشته باشد. او سال گذشته در امارات و در جريان مسابقات قهرماني جوانان آسيا و انتخابي جام جهاني، عملکرد بازيکنان تيم ايران که هدايتش را اکبرمحمدي برعهده داشت، زيرنظر گرفته بود و از لژيونر شدن نفراتي چون عليرضا جهانبخش و سردار آزمون از آن تيم، اطلاع دارد.

او اواسط خرداد پيش از سه مسابقه پاياني تيم ملي در انتخابي جام جهاني مقابل قطر، لبنان و کره‌جنوبي به کمک کارلوس کي‌روش آمد و به عنوان مشاور در کنار او کار کرد. همان زمان زمزمه‌هاي تداوم حضور او در تيم ملي مطرح شد که وينگادا صراحتا آن را تکذيب کرد.

وينگادا در سال 1996 سرمربي تيم اميد پرتغال در المپيک آتلانتا بود و با تيم کشورش به مقام چهارمي رسيد. اولين خاطره ايراني‌ها با وينگادا به جام ملت‌هاي آسيا سال 96 برمي‌گردد، زماني که اين مربي هدايت تيم ملي عربستان را برعهده داشت و در آن مسابقات دو مرتبه مقابل تيم ايران قرار گرفت.

او در فوتبال پرتغال سابقه سرمربيگري تيم ملي کشورش و همينطور تيم‌هاي بلننسه و ماريتيتو را داشته است. در آفريقا مدتي هدايت تيم‌هاي الزمالک و الاهلي و همينطور المپيک مصر را برعهده داشت. تيم اميد مصر در المپيک 2008 پکن توانست تا مرحله يک‌هشتم‌نهايي بالا بيايد اما نهايتا به تيم ساحل عاج باخت و حذف شد. المپيک اردن، اف‌سي سئول کره‌جنوبي و داليان چين از ديگر تيم‌هايي هستند که وينگادا سرمربي آنها بوده است. چين آخرين محل مربيگري دوست و هموطن کارلوس کي‌روش بود.

فدراسيون البته مربيان خارجي ديگري را هم مدنظر داشت و گفته‌ مي‌شد فلمينگ دانمارکي سرمربي اسبق تيم ملي زير 21 سال دانمارک که مدتي مدير تيم‌هاي پايه مس کرمان هم بود جزو گزينه‌ها قرار داشته است اما آنچه مسلم است فدراسيون اکنون هيچ نظري روي اين مربي ندارد.

تيم اميد در حال حاضر از بازيکناني تشکيل خواهد شد که سال گذشته در تيم ملي جوانان عضويت داشتند که در مسابقات قهرماني آسيا با وجود شايستگي‌هايشان نتوانستند از مرحله گروهي صعود کنند.

قرار است اولين تورنمنت رسمي تيم اميد که در اين مقطع زماني تشکيل مي‌شود، بازي‌هاي آسيايي اينچئون کره‌جنوبي باشد تا اين رقابت‌ها به عنوان مقدمه‌اي در راه آماده‌سازي اين تيم براي بازي‌هاي مقدماتي المپيک 2016 ريودوژانيرو قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان