نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -

 توافق 5 ماده‌اي ايران و ترکيه براي حل بحران سوريه 

 بحران سوريه به مرحله‌اي رسيده است که بي‌تفاوتي نسبت به آن مي‌تواند در آينده خطرات جبران‌ناپذيري را براي کشورهاي منطقه به دنبال داشته باشد و همين امر موجب شده که در تلاش باشند نيروهاي تکفيري و بنيادگراي حاضر در سوريه را کنترل و پاکسازي کنند. اين در شرايطي است که نشست ژنو در مورد مساله سوريه به دليل يک‌جانبه‌گرايي کشورهاي غربي به دليل مخالفت با حضور ايران عملا به نتيجه نرسيده است و نفوذ کشورهاي عربي در سوريه و تقويت نيروهاي تکفيري موجب فجايع انساني در اين کشور شده است. به همين دليل ايران و ترکيه با توجه به شرايط بحراني در اين کشور مي‌کوشند از مسير ديپلماتيک زمينه ايجاد يک اجماع داخلي در سوريه براي حل بحران موجود و کنترل نيروهاي تکفيري و تندرو را فراهم کنند.

سفير ايران در ترکيه با تاکيد بر اين که سازمان اطلاعات ايران با سازمان اطلاعات ترکيه همکاري نزديکي با يکديگر دارند، گفت: هيچکس حق ندارد اين همکاري را به عنوان يک نقطه تاريک در روابط ايران و ترکيه نشان دهد. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه استار - چاپ ترکيه، عليرضا بيگدلي، سفير ايران در آنکارا با اشاره به مساله کردها گفت: اين مساله يک مساله منطقه‌‌اي است؛ بايد اين مساله با گفت‌وگو و مشورت با همسايگان مورد حل و فصل قرار گيرد. سازمان اطلاعات ايران با سازمان اطلاعات ترکيه همکاري نزديکي با يکديگر دارند هيچ کس حق ندارد اين همکاري را به عنوان يک نقطه تاريک در روابط ايران و ترکيه نشان دهند.

وي در پاسخ به سوالي درباره ادعاهاي مطرح شده مبني بر اين که سازمان اطلاعات ترکيه اسامي جاسوسان رژيم صهيونيستي را به ايران اطلاع داده است، گفت: در آن زمان سفير ايران در آنکارا نبودم و از اين موضوع اطلاعي ندارم. بيگدلي که در نشست ديپلماسي خبرنگاران ترک شرکت کرده بود با اشاره به آمادگي ايران براي بهبود روابط ترکيه و سوريه گفت: جمهوري اسلامي ايران از تمامي امکانات خود براي اين مساله استفاده مي‌کند. بيگدلي افزود: سياست خارجي با ايجاد روابط با همسايگان آغاز شده و با اين همسايگان گسترش يافته و تقويت پيدا مي‌کند. در سراسر دنيا هر کشوري که براي همسايگان مشکلاتي ايجاد کند نمي‌تواند روند آرام و به دور از تنش را سپري کند. او با اشاره به سفر اخير احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه به تهران خاطرنشان کرد: ايران و ترکيه در اين سفر تصميم گرفتند که در موارد زير با يکديگر همکاري کنند:

1-‌ حفظ اتحاد و تماميت ارضي سوريه

2-‌ توقف جنگ داخلي و برقراري آتش‌بس در سوريه

3-‌ ايجاد امکانات لازم براي بازگشت پناه‌جويان سوري و انتقال کمک‌هاي انسان‌دوستانه به مردم اين کشور

4-‌ دستيابي به يک راه‌حل صلح‌آميز براي بحران سوريه و پرهيز از هر گونه اقدام نظامي عليه اين کشور

5- تاکيد بر مبارزه با تروريسم و عمليات تروريستي در اين کشور

بيگدلي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا ايران تا کنون دعوت‌نامه رسمي براي شرکت در مذاکرات «ژنو 2» دريافت کرده است يا نه؟ گفت: در اين باره اطلاعي ندارم. وي با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و 1+5 در مذاکرات ژنو گفت: اين توافق هسته‌اي به معناي شکست طرفداران جنگ و پيروزي طرفداران گفت‌وگو و صلح‌جويان است. در اين توافق بر حق ايران مبني بر دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي تاکيد شده است. هر‌گونه توافق با ايران براساس احترام انجام مي‌شود و مسير تحريم نبايد مورد استفاده قرار گيرد اين توافق نه تنها براي ايران بلکه براي تمام کساني که از حقوق خود دفاع مي‌کنند سودمند است. بيگدلي با اشاره به بيانيه‌هاي تبريک مقامات مختلف ترکيه براي دستيابي ايران به توافق هسته‌اي با 1+5 اضافه کرد:‌ بحمدالله ايران و ترکيه همچنان در کنار يکديگر خواهند ايستاد و در آينده شاهد روزهايي خواهيم بود که دو کشور قدرتمند با يکديگر همکاري مي‌کنند. سفير ايران در ترکيه با اشاره به روابط دو کشور در زمينه گسترش اسلام و همکاري‌هاي اقتصادي گفت: آنکارا و تهران نقش بسيار مهمي در منطقه ايفا مي‌کنند. او با اشاره به همکاري‌هاي ايران در زمينه اطلاعات با ترکيه گفت: همکاري اطلاعاتي دو کشور نه تنها براي منطقه بلکه براي تامين امنيت دنيا مي‌تواند بسيار مهم باشد. من معتقد هستم همان‌گونه که در سراسر جهان دو کشور همواره با يکديگر همکاري‌هاي اطلاعاتي در حوزه‌هاي مربوطه داشته باشند، ايران و ترکيه نيز مي‌توانند در حوزه‌هاي خود از همکاري‌هاي اطلاعاتي بهره‌مند شوند. در حال حاضر کشورهاي غربي، ايران و ترکيه را براي همکاري در زمينه مبارزه با تروريسم و قاچاق تشويق مي‌کنند. زيرا اين همکاري منافع آن‌ها را نيز تامين مي‌کند. هيچ کس نمي‌تواند اين ادعا را داشته باشد که همکاري‌هاي ما در اين زمينه داراي نقاط تاريک و يا ضعيف است. بيگدلي در پاسخ به سوالي درباره اين که آيا رهبران گروه‌هاي علوي به ايران دعوت شده‌اند؟ گفت: ما خواهان افزايش و گسترش درگيري‌هاي گروه‌هاي سني و علوي در ترکيه نيستيم. علوي‌ها يکي از نقاط مشترک ميان ايران و ترکيه هستند. ما در ترکيه با مردم نقاط مختلف اين کشور علاقه‌ها و تفاهم‌هاي مشترک داريم. ترک‌هاي علوي نيز جزو مردم اين کشور محسوب مي‌شوند. آن‌ها نيز با مردم ايران پيوندها و علاقه‌هاي مشترک دارند. آن‌ها نيز خواهان ايجاد پلي براي ارتباط نزديک ميان دو ملت هستند. ما براي تقويت روابط برادرانه خود با ترکيه خواهان ايجاد ارتباط با مردم اقوام مختلف اين کشور هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان