نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -

  15 ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي قابل دسترسي مي‌شود 

 سيد‌عباس عراقچي معاون امور حقوقي و بين‌الملل وزير امور خارجه با بيان اينکه توافقنامه ژنو از اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه همزمان با آغاز سال جديد ميلادي اجرايي مي‌شود، گفت: با اجراي اين توافقنامه، حدود 15 ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي طي 6 ماه قابل دسترسي مي‌شود. عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي روز شنبه در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: از مجموع 15 ميليارد دلار، حدود 10 ميليارد دلار آن که پيش از اين، صرف خريد مواد غذايي و دارويي مي‌شد، قابل دسترسي خواهد شد.

به گفته عراقچي، يکي از اقدامات اعتماد‌سازي 1+5 در توافقنامه ژنو، تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاري مرتبط با توليدات غذايي و کشاورزي، دارو، تجهيزات دارويي و مخارج پزشکي بيماران خارج از کشور خواهد بود. وي تصريح کرد: اين کانال مالي شامل بانک‌هاي خارجي مشخص و بانک‌هاي ايراني غيرتحريم شده خواهد بود که به هنگام ايجاد اين کانال، مشخص خواهند شد. وي اضافه کرد: بر اين اساس، مکانيزم بانکي براي مواد غذايي و دارويي تعريف مي‌شود و به بانک‌ها نيز ضمانت لازم داده مي‌شود که مشکلي در تجارت دارو و مواد غذايي وجود نداشته باشد. عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران تصريح کرد: همچنين حدود 6/4 ميليارد دلار ديگر از درآمد نفتي که به بانک مرکزي واريز مي‌شد، قابل دسترسي خواهد بود. معاون وزير امور خارجه، ايجاد شکاف در سازمان تحريم‌ها و برداشتن فشار رواني تحريم‌ها، متوقف شدن روند افزايش تحريم‌هاي جديد و حفظ فروش نفت در شرايط فعلي را از دستاوردهاي توافق ژنو 3 برشمرد.

عراقچي خاطر نشان کرد: همچنين با پرداخت مستقيم شهريه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها براي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از کشور براي يک دوره 6ماهه توافق شده که بر اين اساس، 400 ميليون دلار درآمد ناشي از فروش نفت که با توجه به تحريم‌ها براي دانشجويان هزينه مي‌شد، قابل دسترسي خواهد بود. معاون وزير امور خارجه اظهار داشت: بر اساس توافقنامه ژنو همچنين تحريم صنايع پتروشيمي برداشته شده و مشکلات بيمه نفت کش‌ها نيز برطرف مي‌شود.

وي تصريح کرد: تحريم‌هاي صادرات پتروشيمي ايران و خدمات مربوط شامل بيمه، حمل‌و‌نقل و مالي نيز تعليق مي‌شود. جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 پس از سال‌ها مذاکره و مناقشه بر سر برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران، سوم آذرماه جاري در مذاکرات ژنو 3 در دولت يازدهم، با يکديگر به توافق رسيدند.

اين توافقنامه با عنوان «برنامه اقدام مشترک» در چهار صفحه شامل مقدمه‌، عناصر گام اول و گام نهايي منتشر شده است که در آن طرفين گام‌هاي اعتمادساز اوليه خود، هدف و چشم‌انداز مذاکرات را تعيين کرده اند.

گام اول شامل يک دوره زماني 6 ماهه است که طي آن برنامه غني‌سازي اورانيوم ايران حفظ خواهد شد و ايران صرفا فعاليت‌هاي خود در تاسيسات سوخت هسته‌اي نطنز، فردو و راکتور اراک را پيش از اين گسترش نخواهد داد. تهران همچنين نيمي از اورانيوم موجود غني شده 20 درصد خود را بصورت اکسيد 20 درصد براي توليد سوخت راکتور تحقيقاتي تهران ذخيره خواهد کرد و بقيه آن را به مواد کمتر از 5 درصد رقيق خواهد کرد. ما به ازاي اقدامات اعتماد ساز ايران، 1+5 نيز قرار است برخي از تحريم‌ها را لغو کند.

عراقچي در پاسخ به سوالي درباره ادامه اعمال برخي تحريم‌ها از سوي اتحاديه اروپا اظهار داشت: اجراي تحريم‌هاي گذشته، خلاف توافقنامه جديد نيست؛ اما خلاف روحيه همکاري و حسن نيت است و موجب مي‌شود اجراي گام اول توافقنامه ژنو، مشکل‌تر و پيچيده‌تر شود. شوراي اتحاديه اروپا در بيانيه‌اي اعلام کرد تصميمي را که در 23 مارس سال 2012 ميلادي مبني بر اعمال محدوديت درباره برخي شرکت‌هاي ايراني اتخاذ شده بود، ادامه مي‌دهد.

شرکت مديريت ساخت نيروگاه‌هاي هسته‌اي ايران و 16 شرکت کشتيراني، شرکت‌هايي هستند که در فهرست تحريمي اتحاديه اروپا قرار دارند.

9 کشور از قانون تحريم نفت ايران معاف شدند

در همين راستا و در اجراي توافقنامه ژنو، وزير خارجه آمريکا اعلام کرد: 9 کشور از جمله چين، هند، کره‌جنوبي، ترکيه و تايوان بار ديگر از قانون تحريم نفت ايران معافيت دريافت کرده‌اند. جان کري، اعلام کرده است که 9 کشور از جمله چين، هند، کره‌جنوبي، ترکيه و تايوان بار ديگر از قانون تحريم نفت ايران معافيت دريافت کرده اند. وي افزود: اين معافيت از بخش 1245 «قانون مجوز دفاع ملي» (ان دي اِي اِي) براي سال مالي 2012 به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت اين کشورها از ايران اعطا مي‌شود. مالزي، آفريقاي جنوبي، سنگاپور و سريلانکا چهار کشور ديگري هستند که بار ديگر معافيت مي‌گيرند چون خريد نفت از ايران را متوقف کرده‌اند. اين معافيت براي 180 روز تمديد شده که امکان تکرار مجدد آن وجود دارد. به گزارش بي‌بي‌سي، جان کري گفت: اين چهارمين بار است که اين 9 کشور به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت ايران معافيت دريافت مي‌کنند. وزير خارجه آمريکا به توافق اخير ژنو ميان اعضاي گروه پنج به علاوه يک (شامل آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان) با ايران اشاره کرد که براساس آن ايران پيشرفت برنامه اتمي‌اش را براي شش ماه متوقف مي‌کند و برخي از بخش‌هاي مهم اين برنامه را عقب مي‌راند و در مقابل اين کشورها برخي تخفيف‌هاي مالي در تحريم‌ها براي ايران قائل مي‌شوند. هدف اين است که دو طرف ظرف شش ماه به يک راه حل جامع براي رفع نگراني در مورد برنامه اتمي ايران دست پيدا کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان