نسخه شماره 3352 - 1392/09/10 -

 سيدعلي خميني:
 نبايد براي انتقال آرمان‌هاي نظام تندزباني کرد 
 منظور از حکومت اسلامي، دولت طالباني نيست

 همزمان با شب شهادت حضرت امام سجاد‌(ع)، مراسم يادواره 28 شهيد شهرستان بابلسر با حضور گسترده مردم شهيد‌پرور، امام جمعه، استاندار و مسوولان ارشد استان مازندران برگزار شد.

به گزارش جماران، در اين مراسم حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي در سخناني گفت: بيان کردن مناسب آرمان‌هاي شهدا بايد توسط عالمان، سخنوران و عاشقان اين آرمان‌ها انجام شود و بايد در چنين جلساتي بيان شود که شهداي ما براي حفظ اسلام همانند امام حسين(ع) و يارانش به شهادت رسيدند پس شناخت آرمان‌ها کافي نيست و بايد بيان اين آرمان‌ها در جلسات عمومي و خصوصي به مردم و نسل جوان منتقل شود، اگر جوانان آرمان‌هاي نظام را ندانند مقصر کساني هستند که اين آرمان‌ها را شناخته ولي آن را به اين نسل منتقل نکرده‌اند در اين مرحله اهل منبر، اساتيد و معلمان نقش به سزايي در بيان اين آرمان‌ها دارند و نبايد شرايط به گونه‌اي شود که بعد از سال‌ها ببينيم که نظام و انقلاب در شکلي مانده اما از آرمان‌ها تهي شده است. وي يادآور شد: وقتي از مفهوم آزادي براي نسل جوان سخن به ميان مي‌آوريم بايد اول بفهميم که اين آزادي يعني چه؟ و مرادمان ولنگاري و رهايي از هر قيد و بند نيست و اگر از استقلال و حکومت اسلامي سخن مي‌گوييم منظورمان نظام طالباني نيست. حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني ادامه داد: مرحله ديگر در تحقق آرمان‌هاي شهدا تلاش در جهت عملي شدن اين آرمان‌هاست بايد اسلام مناسب با زمان روز که امام خميني(س) آن را اسلام ناب محمدي‌(ص) ناميده‌اند شناخته و بيان شده و توسط مسوولان و مردم اين اسلام واقعي در جامعه محقق شود. مطمئناً اگر اسلام واقعي در جامعه محقق شود بيگانگان جرات نمي‌کنند در عرصه نظامي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي به اين کشور تجاوز کنند.

وي سپس به آسيب‌هاي موجود در تحقق شناخت بيان و تلاش براي تحقق عملي آرمان‌هاي شهدا اشاره کرد و گفت: جدايي علم از عالم از اولين آسيب‌هايي است که در اين راه مشاهده مي‌شود مگر مي‌شود اين آرمان‌ها که شامل مسايل علمي‌، تحقيقي و تفسيري است را از افرادي که درس دين نخوانده‌اند فرا بگيريم کساني که از عالمان جدا هستند و در محضر علما کسب فيض نکرده‌اند نمي‌توانند منتقل کننده اين آرمان‌ها باشند و هرکس که دم از آرمان‌ها مي‌زند ولي از علما جداست يا اشتباه مي‌کند يا در حال فريب دادن مردم است.

نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي توجه به تغيير مصاديق در آرمان‌ها را مورد تاکيد قرار داد و خاطر نشان کرد: بايد به اين نکته توجه کرد که امروز ممکن است زمان و مکان مصاديق آرمان‌ها تغيير کند، يک وقتي مسئله حفاظت از خطوط مرزي کشور آرمان بود اما امروزه پافشاري بر روي همان مصاديق قبلي و عدم توجه به مصاديق جديد ممکن است به ما ضربه و آسيب وارد کند.

وي بيان و نحوه ابراز اين آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌هاي موجود در جامعه دانست و تصريح کرد: نبايد براي انتقال آرمان‌هاي نظام تندزباني کرد، تند زباني و بيان تحکم‌آميز آرمان‌ها هيچ تاثيري ندارد اگر با جوان امروز با زبان تند سخن بگوييم نتيجه عکس مي‌گيريم. پس تند‌زباني مخل تحقق آرمان‌هاي نظام است. بايد آرمان‌هاي نظام، امام و شهدا را فهميد، شناخت و با زبان آرام و نرم به نسل جوان منتقل کرد. اگر اين دغدغه‌ها احساس شود بايد ابتدا در محضر علما اين آرمان‌ها را کسب کرد و پس از شناخت درست آن را به نسل جوان انتقال داد.

وي تکرار بيش از حد و عدم ابتکار و نوآوري در بيان آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌ها دانست و يادآور شد: اگر آرمان‌ها هر روز و هرشب به يک صورت تکراري براي مردم بازگو شود اثر خود را از دست خواهد داد. به همين دليل است که نظام و مقام معظم رهبري توجه به هنرمند متعهد را تاکيد دارند، چرا که ساخت فيلم بدون هيچ جذابيت‌ تصويري‌، تاثير خاصي بر نسل جوان ندارد و به همين دليل بايد دست به دامن هنرمندان متعهد شويم. خوشبختانه در دولت‌هاي قبلي فيلم‌ها، کتاب‌ها، و مستند‌هاي خيلي خوبي مجوز گرفته‌اند که مي‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

حجت‌الاسلام سيد‌علي خميني تکراري بيان کردن آرمان‌ها را از ديگر آسيب‌هاي بيان آرمان‌ها دانست و گفت: اگر يک حرف خوب را صد مرتبه و به يک شکل بيان کنيم اثر خود را از دست مي‌دهد، بايد با نوآوري و خلاقيت آرمان‌هاي نظام و انقلاب به شکل‌هاي جذاب و امروزي به نسل جوان منتقل شود. دشمنان امروزه براي تهاجم فرهنگي هزاران راه را پيدا مي‌کنند و هر لحظه به يک شکل جديد در صدد ضربه زدن به انقلاب هستند پس ما هم بايد افراد شاخصي که مي‌توانند در نسل جوان اثرگذار باشند را شناسايي و از آن‌ها حمايت کنيم.

نوه بنيانگذار انقلاب اسلامي خاطر نشان کرد: عمل نکردن مسئولان به سخنان‌شان از ديگر آسيب‌هايي است که باعث عدم تحقق آرمان‌هاي انقلاب مي‌شود اگر مردم احساس کنند مسئولان‌شان به دنبال تحقق عملي آرمان‌هاي انقلاب نيستند حرف و سخن آن‌ها را گوش نخواهند داد چرا که مردم بايد واقعاً به صورت عيني و عملي ببينند که مسوولان به گفته‌هاي خود عمل مي‌کنند يعني وقتي مسوولان از ساده‌زيستي حرف مي‌زنند اما خودشان در عمل در بهترين شرايط و با بهترين امکانات لوکس زندگي مي‌کنند ديگر حرف آن‌ها براي مردم باور‌پذير نيست.

علي خميني در ادامه اظهار داشت: کساني که دغدغه تحقق آرمان‌هاي نظام و انقلاب را داشته و در اين جهت تلاش مي‌کنند مطمئناً اين رفتار آن‌ها توسط مردم و جوانان ديده مي‌شود و از اين رفتارها الگو برداري مي‌کنند. بزرگان ما مي‌گويند اگر مي‌خواهيد انقلاب اسلامي به جهان صادر شود بايد تلاش کنيم تا جامعه‌اي مطلوب در ايران بنا کرد و اگر اين امر محقق شد جهانيان اين آرمان ما را باور کرده و از آن الگو برداري‌ مي‌کنند.

وي دوري از افراط‌گرايي و توجه به مصالح کشور را از ديگر عوامل تحقق آرمان‌هاي انقلاب دانست و بيان داشت: يکي از دلايلي که امام‌(س) فرمودند براي حفظ حکومت بايد ولي فقيه در اين کشور حضور داشته باشد به اين معناست که ولي فقيه جامع الشرايط، عادل و آگاه به زمان مي‌تواند آرمان‌ها را در مقام عمل با مصالح کشور در کنار هم قرار دهد ولي فقيه عادل، مدير و مدبر مي‌گويد که بايد در حال حاضر چه کاري انجام داد البته براي تحقق آرمان‌ها در کنار ولي فقيه حضور مردم الزامي است.

نوه بنيانگذار جمهوري اسلامي افزود: اگر جوانان دوران انقلاب و جنگ تحميلي اعتقاد عملي به سخنان امام‌(س) پيدا نمي‌کردند آيا انقلاب اسلامي امروز به چنين جايگاهي مي‌رسيد؟ پس امام‌(س) با همراهي مردم انقلاب را به پيروزي رساندند.

وي در پايان گفت: به قول امام(س) مسوولان خادمان مردم هستند و مردم، ولي نعمت آن‌ها. پس اگر مردم و نسل جوان ما آرمان‌هاي انقلاب، امام و شهدا را به خوبي بشناسند و سخنوران و مسوولان بدون افراط، بدزباني، تکرار‌هاي بي‌جا، در جهت تحقق عملي اين آرمان‌ها تلاش کنند و همچنين يک رهبر به عنوان ولي‌فقيه عادل و آگاه به زمان وجود داشته باشد قطعا مشکلات کشور حل شده و نظام به موفقيت‌هاي بيشتري دست پيدا مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان