نسخه شماره 3349 - 1392/09/06 -

 ظريف: براساس سند ژنو غني‌سازي دست نخواهد خورد 

 وزير امور خارجه کشورمان گفت: در صورتي که اراده سياسي بين طرف‌هاي مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌اي وجود داشته باشد هيچ مشکلي براي حل شدن اين مساله نيست.

به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتي خود پس از پايان بيست و يکمين اجلاس شوراي وزيران سازمان همکاري اقتصادي (اکو) اين سازمان را تشکل مهم منطقه‌اي توصيف و خاطرنشان کرد: اکو سازماني است که سه دهه از حيات آن مي‌گذرد و در دهه 70 هجري (90 ميلادي) تحولاتي با ورود کشورهاي مستقل مشترک‌المنافع داشت و يک سازمان بزرگ منطقه‌اي براساس اين تحول شکل گرفته است که امکانات و توانمندي‌هاي بسيار زيادي در خود دارد.

وي اضافه کرد: اين سازمان فعاليت‌هاي گسترده‌اي در حوزه‌هاي مختلف دارد که اين فعاليت‌ها در حوزه حمل و نقل و ترانزيت بسيار مفيد و موثر بوده است.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي اکو در زمينه‌هاي بانک‌، بيمه‌، حمل‌ونقل و انرژي گفت: کشورهاي عضو اين سازمان نياز بسياري به همکاري و همبستگي اقتصادي بين خود دارند. اميدواريم از اين توانمندي‌ها در جهت همکاري‌هاي داخلي کشورهاي اسلامي و کشورهاي جنوب بهترين استفاده صورت گيرد. ما به عنوان ايران و ميزبان اين سازمان به تقويت فعاليت‌هاي اين سازمان بسيار علاقه‌مند هستيم زيرا در دنياي امروز اين همکاري‌ها مي‌تواند زمينه را براي نقش آفريني بيشتر همه کشورهاي منطقه در سطح بين‌المللي فراهم کند و به توسعه و رفاه بيشتر کشورهاي منطقه و استفاده از بهترين ظرفيت‌هاي منطقه براي پيشرفت کشورها، رفاه و امنيت و زندگي بهتر مردم کمک کند.

وي اضافه کرد: اميدواريم در اين يک سال ايران علاوه بر ميزباني مقر دبيرخانه که مسووليت اجلاس وزراي خارجه سازمان را برعهده دارد بتوانيم اقدامات مناسبي در جهت تقويت فعاليت و حضور اين سازمان در عرصه بين‌المللي داشته باشيم.

وي در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاري در مورد موضوعات گنجانده شده در سند همکاري بين ايران و 1+5 و به ويژه موضوعات مربوط به رفع تحريمها خاطر نشان کرد: در سند ديده شده که هدف کار در مرحله نهايي حذف کليه تحريم‌هاي شوراي امنيت و دو جانبه و چند جانبه‌اي که مرتبط با موضوع هسته‌اي بوده است در نظر گرفته شده است. به نظر ما همه اين تحريم‌ها غيرعادلانه و غيرقانوني است اما متاسفانه وجود دارد و به مردم ما ضرر مي‌زند گرچه هيچ تاثيري در برنامه صلح‌آميز ايران نداشته است.

وزير امور خارجه کشورمان اضافه کرد: کاري که ايران در مرحله نهايي انجام خواهد داد رسيدن به يک تفاهم براي رفع نگراني‌هاي منطقي در خصوص اينکه برنامه هسته‌اي ايران صرفا صلح آ‌ميز باقي خواهد ماند، است و ما نيز از ابتدا گفته‌ايم که براي ما رفع اين نگراني‌ها جزو اهدافمان است بنابراين نگراني نداريم از اينکه به راه حل و تفاهمي درباره نحوه رفع نگراني‌ها برسيم.

ظريف تاکيد کرد: در سند به صراحت اين موضوعات آمده است که از مرحله اول تا مرحله آخر برنامه هسته‌اي ايران شامل غني‌سازي در خاک ايران ادامه پيدا خواهد کرد. درباره شرايط و جزييات و چارچوب آن صحبت خواهيم کرد اما موضوع برنامه هسته اي و غني‌سازي دست نخواهد خورد و در خاک ايران باقي خواهند ماند. حاضريم اقداماتي انجام دهيم و نگراني‌ها را رفع کنيم انتخاب‌هاي متعددي در اين زمينه وجود دارد که اين انتخاب‌ها را با کشورهاي ديگر بررسي مي‌کنيم شش ماه فرصت داريم تا به نتيجه برسيم گرچه بر اساس توافق گفته‌ايم يک سال فرصت داريم اما ما مي‌خواهيم بلندپروازي بيشتري داشته باشيم و شش ماه به نتيجه برسيم.

وزير امور خارجه گفت: همانطور که برنامه هسته‌اي ما کاملا دست نخورده باقي مي‌ماند و اقداماتي که صورت مي‌گيرد موقتي و محدود است اقدامات طرف مقابل نيز موقتي و محدود است مهمترين آن اضافه نشدن تحريم‌ها است اما از آن مهمتر رفع برخي ممانعت‌هاي غيرقانوني است که اجازه نمي‌داده دارايي‌هاي ايران که از طريق فروش نفت به دست مي‌آيد به داخل کشور منتقل شود و مانع فعاليت‌ها و همکاري‌هاي بانکي شده و امکان باز شدن ال‌سي را حتي براي معاملات غذا و دارو به صورت غيرقانوني و برخلاف سياست‌هاي اعلام شده از طرف‌هاي تجاري ايران گرفته است که همه اينها رفع خواهد شد. ضمن اينکه برخي اقلامي که در سند ذکر شده رفع خواهد شد. در موضوع نفت و بانک نيز در کنار تحريمهاي غيرعادلانه و غيرقانوني در زمينه صنعت نفت بيمه نفت‌کش‌ها و پالايشگاه‌ها محدود شده بود که تمام اين محدوديت‌ها براساس اين سند رفع خواهد شد و بنابراين يکي از موانع عمده‌اي که در مسير معاملات نفتي ايران است بررسي شده است. وزير امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به اين پرسش که آيا در حاشيه مذاکرات ايران و 1+5 موضوعات مربوط به مذاکرات دو جانبه ايران و آمريکا نيز مطرح شده است با بيان اينکه دستور کار نشست ژنو صرفا بحث‌هايي درباره موضوع هسته‌اي ايران بوده است گفت: اخباري که درباره در دستور کار قرار دادن موضوعات ديگر در اين نشست است را تکذيب مي‌کنم. با همه اعضاي 1+5 درباره اين موضوع گفت‌وگويي داشته‌ايم و هيچ موضوع ديگري در دستور کار گفت‌وگوها نبوده است.

ظريف همچنين درباره شرکت ايران در نشست ژنو 2 که قرار است به حل موضوع سوريه بپردازد، گفت: ايران بر ضرورت حل سياسي اين مساله و دوري از راه‌حل‌هاي نظامي تاکيد دارد و در صورت دعوت در اين نشست براي بيان ديدگاهش در اين نشست شرکت خواهد کرد.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري درباره اينکه رييس جمهور درباره ضرورت انجام اصلاحاتي در سازمان همکاري اکو سخناني مطرح کرد اين موضوع چگونه در نشست وزيران خارجه مطرح شد اظهار کرد: سازمان اکو از بيش از يک سال قبل گروهي را با عنوان گروه شخصيت‌هاي برجسته براي بررسي روش‌هاي کارآمد کردن دبيرخانه اکو ايجاد کرده است اين گروه پيشنهادهايي به دبيرخانه ارائه داده است که اين پيشنهادها توسط اجلاس کارشناسان ارشد هم بررسي شده است. نياز دارد با بررسي بيشتر اين پيشنهادات که در بيانيه تهران هم به آن اشاره شده مسير براي انجام تغييرات ساختاري در اکو براي روزآمد کردن اکو هموارتر شود. بنابراين اين پيشنهاد امروز در دستور کار است و در بيانيه تهران هم به اين موضوع مهم که توسط رييس محترم جمهور مطرح شده توجه شده است و اميدواريم که اين کار با جديت پيگيري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان