نسخه شماره 3347 - 1392/09/04 -

 نتيجه رفتار منطقي و آرام 
نويسنده : احمد شيرزاد*

توافق ژنو 3 در شرايطي بعد از سال‌ها کش و قوس حاصل شد که بايد گفت جديت و تلاش قابل تحسين دولت يازدهم در اين اتفاق مهم‌ترين حرف را زد. تاثير مواضع اين چند وقت اخير دولتمران اين نکته را نشان داد که اگر قرار بر منطق و تدبير باشد و منطق جدي گرفته شود، مي‌توان هر مشکل بزرگي را حل کرد و موانع را از پيش رو برداشت. دولت پيشين تاکيد به افراط و تندروي داشت و دقيقا به همين دليل از جانب غرب جدي گرفته نمي‌شد و به همين خاطر مذاکراتشان بي‌نتيجه به پايان مي‌رسيد. اما وقتي تيم ديپلماسي با مشي آرام و منطقي پا به عرصه مذاکره گذاشت، توانست سرسخت‌ترين مخالفان جمهوري اسلامي را هم به قبول حق مسلم هسته‌اي وادار کند تا شرايطي به وجود آيد که ما بتوانيم با اطمينان بيشتري به آينده نگاه کنيم. البته با توجه به اينکه در دهه اخير اختلافات زيادي با دنيا داشتيم و هزينه‌هاي گزافي را متحمل شديم، بايد گفت که بحران همچنان ادامه دارد و دولت براي مطلوب کردن وضعيت نامطلوب فعلي به وقت، انرژي و البته همراهي ساير دستگاه‌ها احتياج دارد. به همين دليل تاکيد مي‌شود که در برهه فعلي به جاي طرح انتظارات بي‌جا، همه بايد با تمام توان در راستاي تحقق اهداف تلاش کنند تا بلکه بتوانيم از اين طريق شرايطي را به وجود بياوريم که در آن مردم بتوانند با آرامش خاطر لازم به زندگي خود ادامه بدهند.

بايد گفت که توافق حاصل شده قدرت ايران را به مراتب بيش از پيش کرده است و حالا مي‌توانيم با دست بازتري در نظام بين‌الملل فعاليت کنيم. پس بر دولت واجب است تا با توجه به اينکه خاورميانه يکي از مناطق حساس جهان به شمار مي‌رود، رايزني‌هايي انجام بدهد تا بتوانيم به رابطه مطلوبي با همسايگان برسيم. چه اينکه همکاري مناسب و نزديکي با همسايه‌ها اين فرصت را در اختيار ما مي‌گذارد تا بتوانيم منفعت‌هاي زيادي را از آن خود کنيم. به هر حال فشار از جمهوري اسلامي برداشته شد و در حالتي که چهره ايران از چهره تهاجمي به چهره آرام تبديل شده است، مي‌توانيم شرايط بهتري را از همه لحاظ تجربه کنيم. البته در اين چند روز برخي از کشورهاي منطقه امتحان بدي پس دادند و حتي ناخوشنودي خود از وضعيت جديد جمهوري اسلامي در دنيا را به طور آشکار اعلام کردند که دولت بايد تلاش کند تا آن‌ها را به اين نتيجه برساند که «ايران مقتدر» به نفع آن‌ها و منطقه است.

همچنين بايد متذکر شد که گره هسته‌اي هنوز باز نشده است و اتفاق افتاده اين است که مسير خروج از اختلاف مشخص شده است. البته با توجه به نوع فعاليتي که دولت يازدهم از خود نشان داده و مشي و روشي که دولتي‌ها به آن تکيه مي‌کنند، بايد گفت که نه تنها پرونده هسته‌اي چشم انداز روشني را پيش روي خود مي‌بيند، بلکه بايد گفت مشکلات ديگر هم قابل رفع هستند. چرا که کشور ما کشوري غني از هر لحاظ است و اگر بتوانيم داشته‌هايمان را به روش اصولي مديريت کنيم، مي‌توانيم منتظر روزي باشيم که جامعه فاصله زيادي با بحران و محدوديت داشته باشد. ‌اي کاش دولت قبلي در طول هشت سالي که زمام امور را به عهده داشت، با توجه به اظهارات و نقدهايي که مطرح مي‌شد، رفتاري منطقي را از خود به نمايش مي‌گذاشت تا با اين همه سختي و دشواري مواجه نمي‌شديم. با اين حال بايد گفت که مجموعه اتفاقات افتاده در اين چند وقت به ما اجازه مي‌دهد که نگاهي کاملا اميدوارانه به آينده داشته باشيم.

*نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي


نسخه چاپي ارسال به دوستان