نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

  علي مراد خاني معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 تنها آثاري را که هويت ملي دارند ، نگهداري مي‌کنيم 

 گروه فزهنگي – پريس تنظيفي: علي مرادخاني، معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در پاسخ به سؤال خبرنگار مردم‌سالاري درباره نحوه اجراي قانون منع خروج آثار هنري و ميراث فرهنگي از کشور که تعيين مصداق اجراي آن با اين وزارتخانه است، به‌خصوص در مورد آثار هنرمندان شاخص معاصر مانند سهراب سپهري و ديگر هنرمنداني که به دليل اهميت بالاي هنريشان مورد توجه حراجي کريستي هستند، اما خود هنرمند ديگر در قيد حيات نيست و اثر جديد از اين هنرمندان ديگر خلق نخواهد شد، گفت: منع خروج آثار هنري براي فروش در حراج‌ها و نمايشگاه‌هاي خارج از کشور از نظر ما تنها محدود به آثاري است که هويت ملي دارند و منحصر به فرد و يکدانه هستند و دنيا براي آن‌ها ارزش قايل شده است. بنابراين آثاري که در موزه هنرهاي معاصر تهران از آن‌ها نگه داري مي‌کنيم شامل اين منع است و آثاري که جزو گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران نيست، هر چند که ممکن است آثار خوبي باشد،‌از نظر ما الزامي براي نگهداري آن‌ها در داخل کشور وجود ندارد.

معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به اين سؤال خبرنگار مردم سالاري که علت مسافرت و حضور ايشان در حراج کريستي چه بوده است و دستاورد اين سفر چيست، افزود: حراجي کريستي بخشي از يک مجموعه است که موقعيتي براي فروش هنر ايجاد مي‌کند ،‌اما تکليف فروشندگان مشخص نبود که فروش در اين حراجي کار خوبي است يا کار بدي است، حضور من براي اين بود تا معلوم شود اين کار بايد انجام شود و خلاف قانون نيست.

مرادخاني در ادامه توضيح داد مجموعه تئاتر، موسيقي و هنرهاي تجسمي در فعاليت‌هاي حاکميتي ما و بخش‌هاي تالار رودکي، فرهنگسراي نياوران، موزه هنرهاي معاصر تهران و تئاترشهر در امور فعاليت‌هاي مديريتي ما قرار دارد. وي افزود: از يازدهم شهريورماه که من به طور رسمي مسئوليت معاونت هنري را برعهده گرفتم، خيلي تلاش کردم که ببينم وضعيت ما چگونه است تا مختصات خودمان را پيدا کنيم. مطالعه من بر وضعيت بيشتر بر بحث امکانات، پروژه‌هاي کيفي و بودجه در معاونت هنري بود. معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تأکيد کرد: در بدو ورودم بانبود اعتبار و بودجه روبرو شدم و اين وضع تا امروز ادامه داشته است. در‌واقع رقمي از بودجه که تا کنون وصول شده است حدود دو ميليارد تومان است که بيشتر صرف برگزاري جشنواره‌هاي تئاتر آييني- سنتي و منطقه‌اي شد، بخشي هم از حقوق سنواتي کارمندان باقي مانده بود که آن را هم قسط‌بندي کرديم.

مرادخاني در ادامه تصريح کرد : اگر 100 درصد بودجه امسال معاونت نيز در اختيار اين مجموعه قرار گيرد و بودجه به شکل کامل تحقق يابد، تنها 12 ميلياردتومان خواهد بود که از اين 12 ميليارد تومان نيز 1/6ميليارد آن را معاونت هنري قبلي در طول يکي دو ماه اول سال خرج کرده است. معاون هنري ارشاد سپس از وجود 215 نفر نيروي کار اضافه در معاونت هنري خبر داد و گفت: اين تعداد نيروي کار اضافي که در معاونت هنري شاغل بودند حدود 300 ميليون تومان ماهانه حقوق مي‌گرفتند که ما سعي کرديم با کم کردن افراد ديواني و اداري از اين تعداد بتوانيم با مبلغ صرفه جويي شده بر حجم برنامه‌هاي مفيد هنري بيفزاييم. مرادخاني درباره انتصاب مديران زيرمجموعه‌اش نيز توضيح داد: با خيلي از دوستان صحبت کردم برخي از گزينه‌ها خيلي مورد تاييد بودند اما به دلايلي مانند کمبود بودجه و امکانات‌، مديريت را نپذيرفتند گويا فقط من ساده بودم و مديريت را پذيرفتم چون هر مديري که بيايد بايد بدون داشتن هيچگونه امکاناتي کار کند تا بتوانيم کار را به جايي قابل قبول برسانيم و اين چنين است که به آقاي جنتي وزير محترم ارشاد هم گفتم بايد دو سال کار کنيم تا به نقطه صفر برسيم. به هر صورت اکنون تا حدودي مديران را مشخص کرده‌ايم؛ اميدوارم پاسخ‌هاي لازم را از نهادهاي مربوط بگيريم و به زودي بتوانيم آنها را معرفي کنيم. وي درباره‌ وضعيت بودجه‌ جشنواره‌هاي تئاتر و موسيقي فجر نيز توضيح داد: ما براي محتويات برنامه‌ريزي‌هايمان را کرده‌ايم و براي بحث مالي هم تقاضايمان را ارائه کرده‌ايم و به امور مالي وزارتخانه هم گفته‌ام امروز به ما بودجه بدهيد تا زمان لازم را براي اجراي پر بار آن‌ها در اختيار داشته باشيم.

مرادخاني همچنين از اين که در طول اين ساليان هيچ اثري به آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران افزوده نشده انتقاد کرد و گفت: پنج سال است حتي يک کتاب جديد نيز به کتابخانه موزه اضافه نشده است و اين جاي تاسف دارد. وي پرداخت 450 ميليون تومان حقوق اعضاي ارکستر سمفونيک را از نخستين برنامه‌هاي مالي معاونت تحت مديريت خود ذکر کرد و در اين مورد توضيح داد: اعضاي اين ارکستر به دادگاه شکايت کرده بودند و معاونت هنري محکوم به پرداخت حقوق آن‌ها شده بود پس نخستين پرداخت مالي ما حقوق اعضاي ارکستر سمفونيک تهران است.

معاون هنري ارشاد بيان کرد: احياي ارکستر سمفونيک تهران از جمله برنامه‌هاي ماست. حساب کرده ايم که براي پرداخت حقوق و کارکرد سه ارکستر ملي، سمفونيک تهران و ايرانيان سالانه چهار ميليارد هزينه بايد کرد که براي اين مورد نمي‌توان زياد روي تعهدات مالي دولت حساب کرد پس قصد دارم با برخي از موسسات بزرگ اقتصادي صحبت کنم تا براي فعاليت‌هاي ارکستر و نيز ساير فعاليت‌هاي هنري کشور حامي‌مالي پيدا شود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر نبود همکاري برخي استان‌ها به خصوص در جريان برگزاري کنسرت‌هاي موسيقي توضيح داد: برخي اوقات اشکال از طرف خود ماست. وقتي قرار است براي اداره کل ارشاد استان مديري انتخاب شود بايد فردي عهده‌دار پست شود که قبل از هر چيزي وزارت ارشاد را قبول داشته باشد. نمي‌شود يک اساسي را قبول کرد و برخلاف آن کار کرد. سعي داريم اين معضل را که در حوزه موسيقي تجلي بيشتري مي‌کند برطرف کنيم. وي از نبود تعادل بين فارغ التحصيلان دانشگاه‌هاي هنري با امکانات هنري کشور نيز گلايه کرد و گفت: طبق آماري که ما داريم سالي 1400 نفر در تئاتر و ساير هنرها فارغ التحصيل مي‌شوند که اين تعداد بسيار فراتر از توان مديريتي دولت به لحاظ امکانات است. مثال واضح اين جريان اين است که بدون توجه به ظرفيت شهرها سالانه ميليون‌ها اتومبيل به خيابان‌ها وارد مي‌شود که بايد براي آن‌ها فکري کرد. مرادخاني همچنين به انتقاد از برخي شوراهاي نظارتي در عرصه هنر پرداخت و گفت: قصد دارم برنامه اي بريزم که طي آن در هر حوزه هنري يک هنرمند بزرگ و شاخص قرار بگيرد و با عنوان نظارت کننده عمل کند تا برخي شوراهاي نظارتي که بيشتر کارشان دخالت در امور است تعطيل شود. مرادخاني با تأکيد بر اين مساله که ديگر جشنواره‌اي دولتي برگزار نخواهيم کرد، گفت: بايد افراد و بخش‌هاي خصوصي جشنواره‌ها را برگزار کنند و ما تنها نظارت‌کننده آن‌ها باشيم. ما براي محتويات جشنواره‌هاي فجر برنامه ريزي کرده ايم ولي براي برگزاري آن‌ها به دنبال پول هستيم. من اعلام کرده ام که اکنون بودجه مي‌خواهيم نه پنج روز قبل از برگزاري جشنواره! وي خواستار همکاري بيشتر با انجمن‌هاي تخصصي بخصوص در حوزه‌هاي موسيقي و تجسمي شد و گفت: انجمن‌هاي فعال در اين دو حوزه مانند انجمن گرافيک يا انجمن موسيقي بايد فعاليت خود را بيشتر کرده و بر روي همکاري با ما تمرکز کنند.

معاون هنري ارشاد به اعتمادسازي ميان بخش حاکميتي و هنرمندان اشاره کرد و در اين رابطه توضيح داد: در اين چند وقت تمام تلاشم را کردم که ميان حاکميت و هنرمندان اعتماد ايجاد شود تا با ايجاد يک فضاي آرام افراد بتوانند تعامل و سپس کار کنند زيرا ما بايد امکانات بکارگيري اقتصاد غيردولتي را تقويت کنيم. مرادخاني همچنين از نابساماني و فرسودگي ساختمان‌هاي زير نظر معاونت هنري خبر داد و گفت: تئاتر شهر، موزه هنرهاي معاصر و برج آزادي ساختمان‌هايي هستند که همگي دچار فرسودگي شده‌اند و هر کدام هزينه‌هايي براي احيا مي‌خواهند. به عنوان نمونه رسيدن به اينکه رطوبت در برج آزادي در کدام قسمت است، خود داستاني مفصل دارد. معاون هنري ارشاد در پاسخ يکي از خبرنگاران در مورد اين موضوع که تکليف ساختمان‌هايي که معاون هنري پيشين به نام همسرش خريده است‌، چه خواهد شد؟ توضيح داد: در اين مدت تلاش کردم معاونت را از اضافه‌ها خلوت کنم، لازم نيست دور ما خيلي شلوغ باشد آنچه در دوره پيش اضافه شده اگر درست بوده آن را نگه خواهيم داشت و گرنه آن را پس مي‌دهيم تا پول‌هايش به معاونت برگردد.

وي همچنين درباره مساله رعايت قرارداد تيپ در اجراي نمايش‌هايي که معاونت هنري طرف حساب و تهيه‌کننده آن است گفت: در مورد اين قرارداد نظرات متفاوتي وجود دارد، مي‌خواهيم اين قرارداد را از عدد و رقم خارج کنيم و به اسلوب نزديک کنيم بنابراين تا امروز اين قرارداد روي ميز من است و در حال بررسي هستم ضمن اينکه چند کارگروه هم در حال بررسي آن هستند، اگر به نتيجه خوبي برسيم حتما اعلام مي‌کنيم.

نشست پرسش و پاسخ علي مراد خاني، معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف خبري و هنري کشور، صبح روز شنبه دوم آذر هزار سيصد و نود و دو در محل تالار وحدت انجام شد و تا پاسي از ظهر ادامه داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان