نسخه شماره 3346 - 1392/09/03 -

 حمله پدر وب به فيلترينگ و جاسوسي آنلاين 

«تيم برنرز لي» مخترع وب جهاني، با اشاره به افشاگري‌هاي اخير درباره تلاش‌هاي گسترده دولت‌ها براي جاسوسي روي ارتباطات ديجيتال شهروندان، هشدار داد که جاسوسي‌هاي آنلاين تهديدي جدي براي آينده دموکراسي و آزادي است و از دولت‌هايي نظير آمريکا و بريتانيا خواست که براي حراست از حريم خصوصي کاربران اينترنت بيشتر تلاش کنند. به گزارش خبرگزاري رويترز، "سر تيم برنرز لي،" همچنين با لحني سرشار از انتقاد خطاب به سياستمداران ايالات متحده گفت که برنامه‌هاي جاسوسي آنها پايه و اساس اينترنت را مخدوش کرده و راه توسعه و تکامل طبيعي بزرگ‌ترين شبکه ارتباطي انسان‌ها را سد خواهد کرد.

اين متخصص 58 ساله علوم کامپيوتر که در لندن متولد شده و در سال 1989 وب پهناور جهاني (World Wide Web) را بنيان نهاده، موسسه‌اي با همين نام هم راه‌اندازي کرده که براي دومين سال متوالي 81 کشور تاثيرگذار در فرآيند حاکميت اينترنت جهان را از نظر ضريب نفوذ اينترنت و آزادي دسترسي به محتوا و اطلاعات رده‌بندي کرده است.

در رده‌بندي سال 2013 اين موسسه، آمريکا به‌خاطر جاسوسي‌هاي گسترده آژانس امنيت ملي (NSA) و ضريب نفوذ پايين اينترنت در مناطق روستايي به رده چهارم سقوط کرده و سوئد براي دومين سال پياپي در صدر نشسته است.

نروژ و بريتانيا به ترتيب در جايگاه دوم و سوم قرار دارند. روسيه در جايگاه 41 نشسته و چين که با «فايروال عظيم» خود يکي از پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي سانسور و سرکوب آنلاين دنيا را در اختيار دارد، در اين رده‌بندي در جايگاه 57 قرار گرفته است.

فروپاشي ديوارهاي آنلاين

"تيم برنرز لي" معتقد است براي ديوارهاي آنلاين نمي‌توان سرنوشتي متفاوت از سرنوشت ديوار برلين متصور شد. او فروپاشي اين ديوارهاي آنلاين را محتوم مي‌داند و مي‌گويد کشورهايي نظير چين حتي ممکن است در آينده خود داوطلبانه دست به اين اقدام بزنند، چون شکوفايي اقتصادي شگفت‌انگيزي را برايشان به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد مخترع وب، اين تغيير «بيت به بيت» (bit-by-bit) و تدريجي خواهد بود اما ترديدي در اين نيست که «کشوري که امکان دسترسي کامل و آزادانه به وب را براي شهروندانش فراهم مي‌کند، جامعه‌اي پوياتر و توسعه‌يافته‌تر خواهد داشت و اقتصادش هم قدرتمندتر خواهد شد.» "برنرز لي" اقداماتي نظير اقدام آژانس امنيت ملي آمريکا را «نقض آشکار حقوق شهروندان در خفا» خواند و گفت آنچه دولت‌هايي نظير بريتانيا و ايالات متحده انجام داده‌اند، مهم‌ترين تهديد در برابر اينترنت است؛ اينترنتي که به گفته او مي‌تواند نيرويي عظيم براي ايجاد تغييرات مثبت در سراسر جهان باشد. به اعتقاد او دولت‌ها اين حق را دارند که براي مقابله با مجرمان آنلاين و آفلاين از ظرفيت‌هاي اينترنت بهره بگيرند، اما بايد نظارت بيشتر و دقيق‌تري روي سازمان‌هاي جاسوسي وجود داشته باشد تا آنها از قدرت خود استفاده سوء نکنند و بيش از پيش به شهروندان پاسخ‌گو باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان