نسخه شماره 3341 - 1392/08/27 -

 راي مثبت نمايندگان مجلس به چهارمين وزير پيشنهادي ورزش و جوانان
 بالاخره کابينه دولت يازدهم تکميل شد 

 گروه سياسي- کورش شرفشاهي: پس از گذشت نزديک به 3 ماه از تشکيل دولت يازدهم، بالاخره نمايندگان مجلس به چهارمين وزير پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان راي دادند تا دولت روحاني تکميل شود. محمود گودرزي توانست از مجموع 269 آراي ماخوذه، با 199 راي موافق 44 راي مخالف و 24 راي ممتنع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به وزارت ورزش و جوانان راه يابد. اين در حالي است که پيش از اين مسعود سلطاني‌فر، سيدرضا صالحي اميري‌ و نصرالله سجادي به عنوان وزراي پيشنهادي ورزش و جوانان موفق به کسب راي اعتماد از مجلس نشده بودند. در ابتداي اين جلسه حسن روحاني که براي دفاع از چهارمين وزير پيشنهادي ورزش و جوانان به مجلس آمده بود با اشاره به چهارمين حضور خود در مجلس براي دفاع از وزير پيشنهادي ورزش و جوانان، گفت: چون براي چهارمين بار در مجلس شوراي اسلامي براي معرفي وزير پيشنهادي ورزش و جوانان حضور پيدا مي‌کنم فکر مي‌کنم که مطالب کمي تکراري باشد، چراکه نسبت به اهميت مقوله ورزش و جوانان قبلا نکاتي را عرض کردم. روحاني ادامه داد: همان‌طور که قبلا نيز تاکيد کردم، دولت خودش را پيکره‌اي از نظام در کنار مجلس مي‌داند و همه اين اعضاي نظام جمهوري اسلامي ايران در کنار يکديگر بايد بار سنگيني را به دوش بگيرند. وي تصريح کرد: دولت به حقوق قانوني مجلس توجه دارد و اينکه نمايندگان به يک وزير پيشنهادي راي اعتماد بدهند يا ندهند، حق قانوني آنها مي‌داند اما در عين حال در کنار همه حقوق قانوني که ما در اختيار داريم و وظايفي که بر دوش داريم شرايط کشور، جامعه، منطقه و بين‌الملل تقاضا و ايجاب مي‌کند که بيش از پيش در کنار يکديگر باشيم، دست به دست هم بدهيم و به آن اولويت‌هايي که مورد نظر مجلس، مردم و دولت است، بپردازيم.

رييس‌جمهور يادآور شد: اين دولت در زمان تحليف رياست جمهوري ليست وزرا را تقديم مجلس کرد تا هيچ تأخيري در انجام وظيفه خود نداشته باشد و از اين حيث مورد تحسين مقام معظم رهبري، مردم شريف ايران و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت. امروز به مرز سه ماه از زمان فعاليت دولت رسيده‌ايم و اميدوارم امروز دولت بعد از سه ماه تکميل شود و ما بتوانيم بهتر به وظيفه خود عمل کنيم.

وي با اشاره به اينکه «خواسته مردم، حل مشکلات معيشتي،‌ مسائل اجتماعي، موضوع تحريم،‌ اشتغال، مسائل سياست خارجي و موضوعات فرهنگي و اجتماعي است»، اظهار کرد: شما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بهتر مي‌دانيد که براي حل اين مسائل جز همکاري نزديک دولت و مجلس راه ديگري وجود ندارد و همه بايد دست به دست هم دهيم و از اين مشکلات عبور کنيم.

روحاني خاطرنشان کرد: ترديدي ندارم که با وحدت، يکپارچگي و همدلي، مشکلات جامعه و مردم را حل و فصل خواهيم کرد و حتي در سياست خارجي در صورتي دولت موفق خواهد بود که بيگانگان وحدت و اتحاد و يکپارچگي ما را مشاهده کنند که در اين وحدت بيش از همه به دولت و مجلس توجه مي‌شود.

رييس‌جمهور با بيان اينکه «دولت مصمم به تعامل و همکاري با مجلس شوراي اسلامي است و ترديد ندارم که اراده مجلس نيز بر همکاري است»، تصريح کرد: دولت و مجلس دغدغه‌هاي واحد‌، هدف‌هاي مشترک و همچنين معمولاً راهکارهاي مشترک مد نظر دارند.

وي ادامه داد: در ماه آينده تلاش ما براي آماده کردن بودجه است که در اين باره هم در ميدان تعامل و همکاري مجلس و دولت بايد بتوانيم بودجه‌اي در خور ملت و کشور براي سال آينده آماده کنيم. اميدواريم بودجه سال آينده را در اين زمان تهيه کنيم و مجلس انشاءالله آن را تصويب کند.

روحاني با اشاره به اينکه «در برنامه دولت تدبير و اميد آمده است و قبلاً هم گفته‌ام که ورزش يک فعاليت نشاط‌آفرين، سلامت‌بخش،‌ انسجام‌آفرين و حتي زمينه بسيار مناسب براي کاهش هزينه‌هاي دولت در اداره کشور و ايجاد ثروت ملي است»، افزود: نگاه دولت به مسأله ورزش يک نگاه تخصصي است و در سايه ورزش مي‌توانيم غرور، افتخار ملي،‌ انسجام و پيشرفتمان را شاهد باشيم.

وي با بيان اينکه «دولت هم به ورزش حرفه‌اي و هم به ورزش قهرماني و همچنين ورزش عمومي توجه خواهد داشت»، به بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي امروز کشور اشاره کرد و گفت: بخش بزرگي از اين آسيب‌ها در سايه توسعه ورزش کاهش خواهد يافت و اگر بگويم ورزش عاملي براي امنيت اجتماعي يا حتي عامل مؤثري در امنيت ملي است، سخني به گزاف نگفته‌ام. رييس‌جمهور به اهميت مساله جوانان در کنار مساله ورزش در اين وزارتخانه اشاره کرد و گفت: گرچه اين دو در کنار يکديگر بار وزارتخانه ورزش و جوانان را سنگين کرده است ولي دولت خود را متعهد مي‌داند که قانون مجلس را در زمينه اين وزارتخانه اجرا کند.

روحاني با اشاره به اينکه «توجه به مساله جوانان بسيار حائز اهميت است»، اظهار کرد: جامعه ما يک جامعه جوان است يا به تعبير برخي از افراد، بسيار جوان است. ما بايد به دغدغه‌هايي که مربوط به جوانان جامعه است توجه کنيم؛ البته وزارتخانه‌هاي مختلف اين مسئوليت را بر دوش دارند از جمله وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، آموزش عالي، وزارت ارشاد و کار. در کنار اينها، قسمتي از وظايف تمام بخش‌هاي اقتصادي دولت نيز مربوط به جوانان جامعه است ولي اين وزارتخانه وظايف خاصي نسبت به جوانان بر عهده دارد.

وي افزود: در روزگاري، معضل اصلي جوانان ما تحصيل و داشتن تحصيلات عاليه بود و شايد ما از آن مشکلات عبور کرده باشيم و امروز مشکل اصلي براي نسل جوان ما مساله اشتغال، مساله منزلت اجتماعي و مسائل فرهنگي و اجتماعي و نيز مسائلي از قبيل رفع مشکلات مسکن و ازدواج است و در واقع بسياري از اين مشکلات هم به همان مشکل اصلي يعني اشتغال برمي‌گردد. در اين زمينه همه وزارتخانه‌هاي دولت و بخش‌هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و حتي در بخش سياسي و امنيتي، مسئوليت سنگيني را کم و بيش بر عهده دارند. رييس‌جمهور با اشاره به وظايف وزارت ورزش و جوانان تاکيد کرد: وزارتخانه ورزش و جوانان بايد با کمک ساير وزارتخانه‌ها به مساله جوانان و حل مشکلات آنها بپردازد؛ بنابراين براي بر عهده گرفتن مسئوليت سنگين اين وزارتخانه فردي صاحب‌نظر، متخصص و مدير را به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد شده است. روحاني با اشاره به در پيش بودن مسابقات آسيايي و جام جهاني فوتبال گفت: با توجه به در پيش بودن اين مسابقات ضروري است که هرچه زودتر اين وزارتخانه داراي مسئول دائمي شود تا بهتر بتوانيم براي اين مسابقات برنامه‌ريزي لازم را انجام دهيم.

وي خطاب به نمايندگان مجلس اظهار کرد: اميدوارم با حضور ايشان و راي شما به آقاي گودرزي بتوانيم به ورزش کمک کنيم و به جوانان اميد و نشاط بيشتري بدهيم و انشاءالله امروز شاهد اين باشيم که دولت تکميل شود تا به وظايف سنگين خود عمل کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان