نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

 خبر 

ورود پرنده هاي مهاجر به کرمانشاه

معاون محيط طبيعي و منابع زيستي اداره کل محيط زيست استان کرمانشاه، از ورود پرنده‌هاي مهاجر به تالاب‌ها و آبگيرهاي استان خبر داد و گفت: مردم هواي پرنده‌هاي مهمان را داشته باشند. کاظم علي‌زاده ، اظهار کرد: ورود پرنده‌هاي مهاجر از اوايل هفته جاري به استان آغاز شده و ظرف هفته‌هاي آينده تعداد پرنده‌هاي مهاجري که به استان وارد مي‌شوند، بيشتر خواهد شد.وي افزود: اردک سانان، غاز خاکستري، حواصيل ها و باکلان‌ها از جمله اين پرند‌ه‌ها هستند. به گفته اين مسئول، اردک سانان و غازهاي خاکستري در محدوده سد سليمان شاه، اردک سانان و حواصيل‌ها در سراب شيان و اردک‌ها و باکلان‌ها در تالاب هشيلان ساکن شده‌اند. علي‌زاده معتقد است: برخي از اين پرنده ها از مرز عراق و يا مناطق سردسير سيبري و شوروي که شرايط آب و هوايي و غذايي مناسبي در فصل سرد ندارند، وارد استان مي‌شوند و زمان ماندگاري آنها در استان کرمانشاه کاملا مشخص نيست.وي خاطرنشان کرد: برخي از اين پرنده‌ها ممکن است بنا به دلايلي از جمله ناتواني در پرواز ‌يا مناسب بودن شرايط زيستي در استان ماندگار و بومي شوند و اقدام به جوجه ريزي کنند. معاون محيط طبيعي و منابع زيستي اداره کل محيط زيست استان کرمانشاه اين پرنده‌هاي مهاجر را سرمايه‌هاي طبيعي و جهاني و متعلق به همه دانست و از مردم خواست با اين پرنده‌ها مهربان باشند. علي‌زاده تصريح کرد: از آنجايي‌که در فصل سرد سال اين پرنده‌ها ممکن است براي تهيه غذاي خود با مشکل مواجه باشند، انتظار مي رود مردم در خصوص تغذيه آنها را حمايت کنند.

معضل مهارنشدني آلودگي هواي اهواز

بارش اولين باران پاييزي امسال در شهر اهواز، در دو روز اول باعث شد بيش از 5000 نفر از شهروندان به دليل مشکلات تنفسي به مراکز درماني مراجعه کنند. در روزهاي بعد هم مراجعات همچنان ادامه داشت و اکنون آمار کاملي از تعداد اين افراد در دست نيست. در خصوص اين مسئله گمانه‌زني‌هاي مختلفي انجام شده است. مريم ابريشم‌کار؛ سخنگوي شوراي شهر اهواز در گفتگو با ايلنا در اهواز در خصوص علت اصلي اين حادثه گفت: بزرگترين معضلي که ما داريم وجود صنايع سنگين در شهر اهواز است. مخصوصا مکان‌هاي شلوغ و پرتردد مثل بلوار پاسداران که چندين چاه در آنجا وجود دارد. صنايع فولاد نيز سهم بزرگي در آلودگي شهر اهواز داشت که فولاد اکسين نيز به آن اضافه شده است. در واقع اين دو مرکز صنعتي آلوده کننده در کنار هم سهم بزرگي از آلودگي هواي شهر اهواز را به خود اختصاص مي‌دهند. وي در ادامه افزود: طبق تحقيقات انجام شده مشخص شد انواع و اقسام فلزات سنگين در هوا و آب و خاک اين مناطق وجود دارد. به نحوي که مقادير اکسيد‌هاي منگنز، اکسيد‌هاي نيکل، اکسيد آهن و اکسيد کلسيم عادي‌ترين آلاينده‌هايي‌ست که در اين مناطق پيدا شده است و ميزان جيوه، کادميم و سرب موجود در فضاي منطقه بسيار بالا‌تر از ميزان استانداردي است که سازمان بهداشت جهاني تعيين کرده است. استاد دانشگاه آزاد اهواز در ادامه افزود: در حادثه اخير وجود so2. co و NO2 شديد در هوا باعث شد اسيد سولفوريک و اسيدنيتريک با باران ترکيب شده و روي سر مردم ريخته شود. دليل اصلي اين امر‌‌ همان گازهايي است که از صنايع خارج شده و سطح شهر را پوشانده بود. اين گاز‌ها به علت نبود همرفتي و نبود باد در منطقه چنين فاجعه‌اي را براي مردم اهواز رقم زد.

سلامت مردم بالاتر از درآمدزايي

ابريشم کار تصريح کرد: ما بايد سريع‌تر تدابيري بيانديشيم که ورود اين گاز‌ها را به محيط کلانشهر اهواز کم کنيم. قرار دادن فيلترهاي قوي جلوي خروجي صنايع تا حدي از آلودگي هوا مي‌کاهد. مسئله ديگر اين است که هنگام وقوع چنين حوادثي با وجود ضرر و زياني که ممکن است متوجه صنايع شود، مي‌توانيم براي کاهش آلودگي به صورت موقت صنايع سنگين را تعطيل کنيم. اين امر در کوتاه مدت به صورت مسکن عمل مي‌کند و اين فرصت را به کار‌شناسان مي‌دهد تا تدابير جدي‌تري براي کنترل آلودگي بيانديشند. اين کار قطعا جلوي وقوع فاجعه‌هايي شبيه به آنچه که دو هفته قبل در اهواز به وقع پيوست را خواهد گرفت.

وي در پايان گفت: اگر منطقه ما نيروي انساني قوي خود را از دست بدهد يا صنايع سنگين توليداتشان را متوقف کنند، قطعا تمام درآمد کشور هم تحت تأثير قرار خواهد گرفت. بنابراين به خاطر جلوگيري از اين چالش عظيم ما از مسئولين خواهش مي‌کنيم در زمان‌هايي که ميزان آلودگي هوا بالاست به خاطر حفظ سلامت مردم صنايع را براي يکي دو روز يا يک هفته متوقف کنند و در دراز مدت نيز فکري اساسي براي مهار آلودگي شهر اهواز و استان خوزستان نمايند.

بارش شديد باران در گيلان

بارش باران که از عصر روز گذشته آغاز شده و از بامداد امروز شدت بيشتري يافت در اولين روز از هفته باعث آبگرفتگي معابر شهر رشت شد. ولي‌الله عظمتي، با بيان اين‌که در مدت زمان کوتاهي از بامداد امروز 60 ميلي‌متر باران در شهر رشت باريده است، اظهار کرد: تمام بخش‌هاي شهرستان رشت از جمله خمام کوچصفهان، لشت نشا و سنگر بارش باران شدت داشته اما خوشبختانه تاکنون آسيب جدي گزارش نشده است. به گزارش ايسنا،وي ادامه داد: با تمهيدات انديشيده شده همه مدارس شيفت صبح اين شهرستان تعطيل شده و ترافيک رواني در شهر رشت در جريان است.

عظمتي خاطرنشان کرد: بيشترين آبگرفتگي را در چهارراه قدس، منظريه، بلوار معلم به رشتيان، ديلمان و بخشي از حميديان شاهد بوده‌ايم که در حال حاضر در حال رفع آبگرفتگي‌ها هستيم. وي اظهار کرد: سرعت عمل شهرداري در ابتداي کار بايد بيشتر باشد تا شاهد بروز کمترين مشکل براي مردم باشيم، در حال حاضر نيروهاي شهرداري تمام تلاش خود را براي رفع آبگرفتگي شهر رشت به کار گرفته‌اند و انتظار آن مي‌رود تا قبل از ظهر شاهد رفع مشکلات باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان