نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

 اخبار کوتاه 

 واردات خودرو با ارز بانکي ممنوع شد

گمرک ايران در ابلاغيه‌اي که طبق نامه سازمان توسعه تجارت خطاب به گمرکات کشور اعلام شده است، تاکيد کرد: از اين پس واردات خودروهاي خارجي صرفا با ارز متقاضي صورت مي گيرد و شبکه بانکي مجاز به اختصاص ارز بانکي به آنها نخواهد بود.بنابر اين گزارش،گمرک ايران در دستورالعملي به كليه گمركات كشور درباره واردات انواع خودروهاي سواري وارداتي اعلام کرد: طبق نامه سازمان توسعه تجارت، واردات انواع خودروهاي سواري خارجي تنها با ارز متقاضي امکانپذير خواهد بود.بر پايه اين گزارش، در دستورالعمل مديركل مركز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه گمرک آمده است: طبق اعلام سازمان توسعه تجارت مبني بر واردات انواع خودروهاي سواري خارجي، از اين پس واردات خودروهاي خارجي صرفا با ارز متقاضي صورت مي گيرد. همچنين آمده است: در صورت دريافت هرگونه ثبت سفارشات قبلي، شبکه بانکي کشور مجاز به اختصاص ارز بانکي به آنها نخواهد بود و فقط مي تواند با ارز متقاضي نسبت به کارسازي آن اقدام نمايد.

ايجاد سامانه نظارت بر تعاوني‌هاي مسکن مهر

به منظور فراهم شدن امکان تهيه و ارائه گزارش عملکرد تعاوني هاي مسکن مهر و تعيين سهم اين تعاوني ها از ساخت و ساز در کشور، سامانه تعاوني هاي مسکن متعارف ايجاد شد.وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کرد: به منظور امکان تهيه و ارائه گزارش عملکرد شرکت هاي تعاوني مسکن و تعيين سهم اينگونه تعاوني ها از سهم ساخت و ساز کل کشور؛ سامانه تعاوني هاي مسکن متعارف به عنوان زيرسامانه «سامانه نظارت بر تعاوني هاي مسکن مهر» ايجاد شد که دسترسي به آن با آدرس nezaratmehr.mcls.gov.ir امکانپذير خواهد بود.بر پايه اين گزارش، کاربران تعاوني مي توانند از همان نام کاربري و رمز عبور مربوط به سامانه نظارت بر تعاوني ها استفاده نمايند. همچنين کاربران مي توانند از لينک راهنما جهت استفاده آسانتر از سامانه که در صفحه اول نصب شده است، استفاده نمايند.

توليد دوگانه‌سوزها 59 درصد کاهش يافت

توليد انواع خودروهاي سواري دوگانه‌سوز در مهرماه امسال 59 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش يافته است. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، توليد سواري‌هاي دوگانه‌سوز در مهر ماه امسال با افت 59 درصدي از 12 هزار و 105 دستگاه در مهر 91 به 4981 دستگاه در مهر ماه 92 کاهش يافته است. در اين مدت توليد پژو 405 دوگانه‌سوز ايران خودرو مرکزي با افت 4/99 درصدي از 2939 دستگاه در مهر 91 به 17 دستگاه در مهر 92 کاهش يافته است.توليد سمند دوگانه‌سوز نيز با کاهش 7/52 درصدي از 3940 دستگاه در مهر 91 به 1862 در مهر 92 رسيده است.مهر ماه امسال توليد پژو 405 دوگانه‌سوز ايران خودرو خراسان با افت صد درصدي از 162 دستگاه در مهر 91 به صفر کاهش يافته است.توليد پژو پارس دوگانه‌سوز نيز با کاهش 45.3 درصدي از 1717 دستگاه به 940 دستگاه رسيده است.در اين مدت توليد نسيم و صبا دوگانه‌سوز با افت 35.4 درصدي از 3347 دستگاه در مهر ماه 91 به 2162 دستگاه در مهر 92 کاهش يافته است.

تغيير در اعضاي شوراي پول و اعتبار

با پيشنهاد رئيس کل بانک مرکزي و تاييد رئيس جمهور، سيد صفدر حسيني و محمد نهاونديان جايگزين محمد رضا فرزين و کوروش پرويزيان در شوراي پول و اعتبار شدند.به گزارش خبرنگار مهر، با پيشنهاد ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي و تاييد رئيس جمهور، سيد صفدر حسيني و محمد نهاونديان جايگزين محمد رضا فرزين و کوروش پرويزيان در شوراي پول و اعتبار شدند. هفته گذشته ولي الله سيف در نامه اي به حسن روحاني رئيس جمهور، صفدر حسيني رئيس صندوق توسعه ملي و محمد نهاونديان رئيس دفتر رييس جمهور را به عنوان دو کارشناس و متخصص براي عضويت در شوراي پول واعتبار پيشنهاد کرد. رئيس جمهور نيز با اين پيشنهاد موافقت کرد تا دوره عضويت پرويزيان و فرزين در شورا پايان يابد. عضويت کارشناسان پولي در شورا عضويت حقيقي به حساب مي آيد.محمد نهاونديان قبلا نيز به دليل رياست اتاق بازرگاني، ضنايع و معادن و کشاورزي ايران عضو شوراي پول و اعتبار بود اما عضويتي که به نمايندگي از اين نهاد بر عهده داشت عضويت حقوقي به حساب مي آيد.

واردات نفت ترکيه از ايران کاهش نمي‌يابد

وزير انرژي ترکيه اعلام کرد که آنکارا واردات نفت از ايران را کاهش نخواهد داد.تانر ييلديز روز 24 آبان گفت که «ترکيه واردات نفت از ايران را از 140 هزار بشکه در روز (از آغاز سال 2013) به 105 هزار بشکه کاهش داده است. اما کاهش بيش از اين ديگر مقدور نيست.»به گزارش خبرگزاري فرانسه،وزير انرژي ترکيه همچنين تاکيد کرد که آنکارا مواضعش در اين زمينه را براي واشنگتن روشن کرده است.به گفته ييلديز، واردات نفت ترکيه از ايران اکنون در نقطه اي قرار دارد که کاهش بيش از آن امکان‌پذير نيست. آنکارا به غير از نفت، سالانه بيش از 8ميليارد متر مکعب گاز ايران را وارد مي‌کند.افزايش تحريم‌هاي بين‌المللي هم تاثيري در صادرات گاز ايران به ترکيه نداشته است و با وجود فشارهاي واشنگتن، دولت آنکارا کماکان مشتري گاز ايران باقي مانده است.از حدود دو سال گذشته تاکنون با افزايش محدوديت‌هاي بانکي و توقف ارائه خدمات سوئيفت به ايران، تهران و آنکارا بر روي تهاتر طلا و گاز طبيعي به توافق رسيده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان