نسخه شماره 3340 - 1392/08/26 -

 يادداشت
 راه مذاکره باز است  
نويسنده : پيروز مجتهد‌زاده

 گزارش اخير آژانس تاييدکننده پايبندي ايران به اصول کاري خود است که نقش مثبت اين گزارش هم در مذاکرات ايران با 1+5 و هم با آژانس نقش موثري را ايفا خواهد کرد.

گزارش سه ماهه جاري آژانس بين‌المللي انرژي اتمي حکايت از آشکار شدن دو موضوع براي ما دارد که اولي مربوط به آن است که ايران در مدتي که در حقيقت مصادف با مدت زمان مذاکره هسته‌اي با 1+5 به تمام قول و قرارهاي خود پايبند بوده که اين مساله بايد براي غرب بسيار حائز اهميت باشد.

مساله ديگر آن است که آژانس هم پس از قرارداد اخيري که با ايراني‌ها به امضا رساند به تعهدات خود پايبند خواهد بود و علاوه بر يک سلسله لفاظي‌هايي که در هر حال لازمه کار است و ما هم با آن آشنا هستيم آژانس هم بايد براي خفه کردن منابع اسرائيلي اين لفاظي‌ها را به کار ببرد. به طور کل غير از اين لفاظي‌ها براي ما روشن است که آژانس هم به تعهدات خودش پايبند خواهد بود و از اين پس مرتکب گزارشات خطا و بي‌ربط نمي‌شود.

البته بايد گفت که گزارش اخير تاييدکننده پايبندي ايران به اصول کاري خودش است، اين گزارش تاثير مثبتي در اعتلاي اعتماد به ايران در نزد مذاکره‌کنندگان و غرب خواهد بود و ميزان اعتماد به ايران را علي‌الاصول اين گزارش بايد ارتقا دهد؛ بنابراين همکاري طرف‌ها بسيار مطلوب است و ما الان در هر دو زمينه مذاکرات هم با 1+5 و هم با آژانس در مسير مطلوبي قرار گرفته‌ايم .

اما نکته ديگر در مورد پرونده هسته اي ايران در آستانه مذاکرات اين است که تصميم اتحاديه اروپا براي افزايش تحريم‌هاي بانکي که در خبرگزاري رويترز منتشر شده چندان قابل اعتماد و اطمينان نيست چرا که رويترز اساسا يک خبرگزاري تقريبا ضد ايراني است هرچند که تحقيقا نمي‌توان اين را گفت اين خبرگزاري آمادگي زيادي براي انعکاس اخبار راست يا دروغ را دارد. ثانيا اتحاديه اروپا که بيش از پانزده عضو را شامل مي‌شود، معلوم نيست که چه تعداد ديپلمات از اتحاديه اروپا چنين اظهاراتي را مطرح کرده‌اند اگر واقعا ديپلمات‌ها چنين صحبت‌هايي را مطرح کرده باشند که خيلي مورد شک و ترديد است چرا اسامي آنها را اعلام نکرده‌اند لاجرم وقتمان را نبايد صرف اين گونه اظهارات کنيم و اينها همه شانتاژهايي است که به تحريک محافل صهيونيستي به ويژه نخست وزير اسرائيل که گويي مشاعرش را از دست داده، هست.

آمريکا در اين ميان در شرايط بسيار عجيبي قرار دارد به اين معني که جان کري به عنوان نماينده اين کشور در عرصه ديپلماسي از يک طرف بايد مطالبي را مطرح کند که محافل صهيونيستي و شبه‌صهيونيستي مانند عربستان سعودي، امارات و قطر را راضي کند و از طرف ديگر هم بايد مطالب را به گونه‌اي بيان کند که به جريان مذاکراتي که هنوز ادامه دارد لطمه وارد نسازد بنابراين قابل درک است که در وضعيت حساس مشغول ايجاد موازنه در وضعيت خودش روي طناب سياسي که حرکت مي‌کند بايد يکي به نعل و يکي به ميخ بزند. با اين حال بسيار خوشحالم که وزير خارجه ايران با درايت و هوشياري اين مساله را مورد توجه دارد و هرازگاهي يک تذکر محترمانه و دوستانه‌اي را مبني بر توجه داشتن جهت صدمه نزدن به مذاکرات گوشزد مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان