نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

 سـلامـت  

 ديابت هر 6 ثانيه يک قرباني مي‌گيرد

فدراسيون بين‌المللي ديابت ضمن هشدار نسبت به افزايش شمار بيماران مبتلا به اين بيماري در جهان اعلام کرد در هر 6 ثانيه يک نفر در جهان بر اثر ابتلا به قند خون جان خود را از دست مي‌دهد. براساس اين گزارش، تنها در سال 2013، 382 ميليون نفر از جمعيت جهان به ديابت مبتلا شده‌اند. فدراسيون بين‌المللي ديابت، به مناسبت روز جهاني ديابت اعلام کرد در صورتي که ابتلا به ديابت باهمين سرعت پيش رود، در سال 2035، پانصد ميليون نفر به شمار مبتلايان افزوده خواهد شد. در آمريکا به تنهايي بيش از 74 ميليون نفر بدون اينکه اطلاعي داشته باشند مبتلا به ديابت بوده و يا در شرف ابتلا به آن هستند که اين مساله آنها را در معرض بيماري‌هاي خطرناکي نظير حمله قلبي، سکته، آلزايمر و حتي سرطان لوزالمعده قرار مي‌دهد. در حقيقت وقتي افراد دچار حملات قلبي يا سکته مي‌شوند، مشاهده قند خون بالا در آنها امري طبيعي است. درواقع بيش از 70 درصد از حملات قلبي ناشي از ديابت نوع 2 هستند. اما خبر خوب اين است که در صورت شناسايي و آغاز درمان ديابت در مراحل ابتدايي نه تنها مي‌توانيد از بروز برخي مشکلات جدي نظير حملات قلبي و سکته جلوگيري کنيد، بلکه در برخي مواقع نيز منجر به درمان قطعي ديابت نيز بشود. برخي از علائم اوليه بيماري ديابت که مي‌تواند نسبت به تشخيص به موقع و درمان آن موثر باشد، شامل موارد ذيل هستند.

- فشار خون بالا: «مقاومت به انسولين» نخستين عامل بالا رفتن فشار خون است. اين مشکل به تنهايي در آمريکا 67 ميليون نفر را درگير خود کرده است.

- افزايش سايز دور کمر: افزايش سايز دور کمر حتي با وجود داشتن وزن متناسب يکي از عوامل ابتلا به انسولين است. داشتن شکم بزرگ و اندام «سيبي شکل» باعث ابتلا به «مقاومت به انسولين» مي‌شود. در مردان منطقه خطر داشتن دور کمر بيش از 101 سانتي‌متر و در زنان بيش از 89 سانتي‌متر است. محققان بهترين راه مقابله با چربي اطراف شکم را انجام تمرينات ورزشي منظم در طول هفته مي‌دانند.

- بيماري التهاب لثه: افراد مبتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان نظير التهاب لثه، بسيار بيشتر از افرادي که به اين بيماري‌ها مبتلا نيستند در آزمايشات سنجش قند خون نتايج غيرعادي‌تري را بروز مي‌دهند و درصد بالايي از آنها به ديابت مبتلا هستند.

- اختلالات شنوايي: مطالعات اخير نشان مي‌دهد اختلال شنوايي در افراد مبتلا به ديابت 2.6 برابر متداول‌تر از سايرين است. محققان براين باورند ميزان بالاي قند خون سبب آسيب رساندن به اعصاب و رگ‌هاي خوني بدن مي‌شود.

- زرد شدن ناخن‌ها: بيش از 50 درصد از مبتلايان به ديابت، ناخن‌هاي زرد رنگ دارند که اين تغيير رنگ بيشتر در انگشت شست پا مشاهده مي‌شود.

- کانديدياز (برفک): «کانديدياز» يا برفک يک بيماري قارچي است که در دهان و واژن رخ مي‌دهد. عامل اين بيماري يک قارچ مخمر به نام «کانديدا آلبيکانس» است.

زنان مبتلا به ديابت بيش از سايرين به اين عفونت قارچي مبتلا مي‌شوند. ضمن اينکه زخم و کبودي‌هايي که دير التيام مي‌يابند از ديگر علايم متداول در ابتلا به ديابت هستند.

- تري‌گليسيريد بالا: اين چربي غيرطبيعي اغلب مرتبط با مقاومت انسولين و ديابت است. پايين بودن کلسترول خوب (HDL) نيز از عوامل موثر در ابتلا به ديابت به شمار مي‌رود.

- تشنگي و گرسنگي شديد: هر دو عامل اشاره شده همراه با افزايش حجم ادرار از علائم برجسته و قديمي ابتلا به ديابت هستند. با اين حال اين علائم ممکن است در مراحل اوليه ابتلا به ديابت رخ ندهند. پس بايد بسيار مراقب بروز اين علائم بود.

- احساس سلامتي: بيماري ديابت يک بيماري پنهان است و علائم آن ممکن است تا آخرين لحظات بروز نکنند چرا که اين بيماري يک بيماري خاموش است. پس بهترين راه براي تشخيص آن آزمايش دو ساعته قند خون بعد از غذا است. اين آزمايش بهترين شيوه براي تشخيص بالا بودن ميزان قند خون است. در صورتي که فکر مي‌کنيد دو ساعت براي انجام اين آزمايش فرصت نداريد به اين فکر کنيد که چطور وقت داريد 24 ساعت شبانه‌روز براي ابتلا به ديابت و دست و پنجه نرم کردن با اين بيماري مهلک وقت داشته باشيد؟

روغن زيتون ارزان مي‌شود

مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو از رايزني با وزارت صنعت به منظور کاهش تعرفه واردات روغن زيتون در آينده نزديک خبر داد و گفت: بخش بزرگي از روغن زيتون عرضه شده در بازار از کشورهاي خارجي وارد مي‌شود و توليد داخل براي تامين نياز بازار کفايت نمي‌کند. دکتر سيد هدايت حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي سلامت روغن‌هاي مصرفي مردم گفت: اکنون چند سالي است موقعيت بهتر شده است. به عنوان مثال در سال 85، ميزان اسيدهاي چرب ترانس که بسيار خطرناک است و ريسک ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد، بالاتر از 25 درصد بود اما اکنون به حدود هفت درصد رسيده است. وي با اشاره به کاهش سرانه مصرف روغن در سال‌هاي اخير، اظهار کرد: يکي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت کاهش دريافت انرژي از روغن است. مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو ادامه داد: مواردي چون روند حمل و نقل روغن‌ها و بسته‌بندي‌هاي روغن نيز بهبود يافته است. وزارت بهداشت سند ملي سلامت روغن را آماده و به شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي برد که هدف آن ارتقاي کيفيت است. کيفيت از جمله مقوله‌هايي است که انتها ندارد. ما هيچ‌گاه به کف استانداردها توجه نمي‌کنيم، زيرا رعايت استانداردها جزو حداقل‌هاي ضروريات توليد است و وزارت بهداشت سعي مي‌کند ارتقاي کيفيت فرآورده‌هاي سلامت محور را افزايش دهد. وي درباره ترويج استفاده از ساير روغن‌هاي مصرفي چون روغن زيتون، کلزا و ... گفت: در خصوص روغن زيتون رايزني‌هايي با وزارت صنعت در حال انجام است که تعرفه‌هاي ورود روغن زيتون را به کشور کاهش دهيم تا منجر به کاهش قيمت روغن‌هاي زيتون بشود. مديرکل نظارت بر موادغذايي، خوراکي و آشاميدني سازمان غذا و دارو افزود: روغن زيتون توليد داخل، کفاف مصرف ما را نمي‌دهد. بنابراين بخش بالايي از روغن زيتون موجود در بازار از طريق واردات عرضه مي‌شود و اگر تعرفه‌هاي گمرکي را تعديل کنيم، قطعا اين کاهش تعرفه‌اي و به دنبال آن کاهش قيمت باعث ارتقاي سلامت مردم خواهد شد.

کاهش خطر ابتلا به سکته مغزي با پياده‌روي

تحقيقات جديد نشان داد که پياده‌روي ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزي را در مردان مسن کاهش دهد.به گزارش فارس به نقل از يونايند‌پرس اينترنشنال،‌ محققان انگليسي دريافتند که چند ساعت پياده روري در هفته نه در حد سريع براي سلامتي حائز اهميت است به طوري که ممکن است در مردان مسن خطر ابتلا به سکته مغزي را کاهش دهد. تحقيقات جديد نشان داد که راه رفتن براي يک يا 2 ساعت ممکن است خطر سکته مغزي را به ميزان يک سوم کاهش دهد و راه رفتن براي سه ساعت در روز ممکن است خطر اين بيماري را تا دو سوم کاهش دهد. «باربارا جفريس» پژوهشگر و همکار ارشد پژوهش در بخش مراقبت‌هاي اوليه و جمعيت سلامت در دانشگاه کالج لندن گفت: سکته مغزي يکي از علل عمده مرگ و ناتواني است و پيدا کردن راه‌هايي براي جلوگيري از آن بويژه در افراد مسن که بيشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند؛‌ بسيار حائز اهميت است. وي افزود: عادت کردن به راه رفتن روزانه حداقل به مدت يک ساعت مي‌تواند افراد را در برابر سکته مغزي حفظ کند. وي اظهار داشت: پياده‌روي مي‌تواند براي حمل و نقل باشد و شامل انجام امور خريد و پيغام رساني و رفتن به مغازه‌ها و راه رفتن در اطراف خانه و همچنين پياده روي در پارک‌ها براي اوقات فراقت باشد. اين پژوهشگر و محقق ادامه داد: مهم نيست که پياده روي با چه سرعتي انجام گيرد و پياده رفتن بدون در نظر گرفتن سرعت نيز در اين امر موثر است. اين گزارش در نسخه آنلاين مجله سکته منتشر شده است. دکتر «رالف ساکو» رئيس مغز و اعصاب در دانشگاه «ميامي ميلر» گفت: اين يک مطالعه ديگر است که فوايد ورزش کردن را در رابطه با پيشگيري از سکته مغزي تاييد مي‌کند. ساکو افزود: فعاليت‌هاي فيزيکي به طور کلي، نه فقط راه رفتن در کاهش خطر ابتلا به سکته مغزي هم در مردان و هم در زنان نقش مهمي دارد. وي گفت: همه اشکال فعاليت بدني از جمله پياده‌روي، مي‌تواند به طور مطلوب سلامت [قلب] را ترفيع کند و خطر ابتلا به سکته مغزي را کاهش دهد. اگر چه اين تحقيقات ارتباط بين زمان بيشتر پياده‌روي در هفته و کاهش خطر سکته مغزي در مردان را نشان مي‌دهد اما يک رابطه علت و معلولي را به اثبات نمي‌رساند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان