نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

 اخبار کوتاه  

 احداث سومين راه ارتباطي گيلان - اردبيل

مدير ساخت و توسعه‌ي راه‌هاي گيلان از احداث سومين راه ارتباطي گيلان - اردبيل در منطقه‌ي توريستي ماسوله خبر داد و گفت: به‌زودي عمليات اجرايي 5 کيلومتر از مسير آغاز مي‌شود. به ايسنا، مهندس «نازک‌کار» با اعلام اين خبر گفت: راه ارتباطي ماسوله به ماجلان سومين راه ارتباطي گيلان به اردبيل است که با هدف ايجاد ارتباط گسترده‌تر با استان هم‌جوار طي سال‌هاي گذشته به‌صورت راه خاکي احداث شد و به‌زودي عمليات اجرايي بخش‌هايي از اين مسير آغاز مي‌شود. وي افزود: طول کلي اين مسير در محدوده‌ي گيلان حدود 20 کيلومتر است و در آينده‌اي نزديک عمليات اجرايي 5 کيلومتر از آن براي برطرف کردن نواقص و آماده‌سازي آسفالت آغاز مي‌شود، اين در حالي است که مطالعه و بررسي‌هاي لازم در اين زمينه انجام شده و در شرف انعقاد قرارداد با پيمانکار مربوطه است. مهندس نازک‌کار هزينه اختصاص يافته براي اجراي اين پروژه را اعتباري بالغ يک ميليارد و 760 ميليون تومان برشمرد و افزود: با پايان يافتن اين بخش از مسير، بقيه مسير به تناسب اعتبارات ابلاغي براي اجرا به پيمانکاران ذي‌صلاح واگذار مي‌شود.

کشف محموله قاچاق شيرين بيان

فرمانده‌ي انتظامي اليگودرز از کشف بيش از 4 تن شيرين‎بيان در اين شهرستان خبر داد.به گزارش ايسنا،سرهنگ «جبارپور» افزود: در پي کسب خبر و اطلاعاتي مبني بر اين‌که يک نفر نسبت به حمل داروي گياهي شيرين‎بيان غيرمجاز اقدام مي‎کند، پيگيري موضوع به‌صورت ويژه در دستور کار مأموران اين فرماندهي قرار گرفت. وي يادآور شد: مأموران ايست بازرسي هم با کارهاي اطلاعاتي و هماهنگي مقام قضايي در روبروي پاسگاه يک دستگاه کاميون را متوقف و راننده‌ي آن را دستگير کردند.

واکسيناسيون دام‌هاي لرستان

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکي لرستان از واکسيناسيون بيش از 90 درصد دام‎هاي روستايي و عشايري استان عليه بيماري‎هاي آبله و شاربن خبر داد.«مصطفي زبردست» با اعلام اين خبر افزود: در هفت ماهه‌ي سال بيش از 90 درصد دام‎هاي روستايي و عشايري استان تحت پوشش واکسيناسيون آبله و شاربن قرار گرفتند. وي با بيان اين‌که حجم اين عمليات بيش از 3 ميليون و500 هزار رأس بوده که همگي توسط بخش دولتي انجام شده است، گفت: در طول2 سال اخير هيچ موردي از بيماري شاربن در استان در ميان جمعيت دامي مشاهده نشده است.

رشد صادرات کالا از استان لرستان

رييس سازمان صنعت معدن وتجارت لرستان از صدور بيش از 19 ميليون دلار کالا از گمرک استان به خارج کشور خبر داد. «حجت‌الله بيرانوند»، افزود: اين ميزان کالا شامل بيش از117 هزار و 80 تن انواع کالاي صادراتي است و نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزني 1507 و از لحاظ ارزشي 26 درصد رشد داشته است. وي ادامه داد: 19 ميليون و 947 هزار و 697 دلار کالاي غيرنفتي طي شش ماهه‌ي نخست سال از گمرک استان به خارج کشور صادر شده است. رييس سازمان صنعت معدن وتجارت لرستان اظهار کرد: اين کالاها شامل انواع توليدات استان از جمله سيمان، ظروف شيشه‎اي، داروهاي انساني، فروسيلسيم، سالامبور گوسفندي، کاشي، سنگ، پودر کربنات کلسيم، مايع ظرفشويي، دوغ، گالن پلاستيک و بيسکويت بوده است. بيرانوند با اشاره به وجود 30 بازار هدف صادراتي لرستان خاطرنشان کرد: تاجيکستان، گرجستان، عراق، ارمنستان، افغانستان، روماني، آذربايجان، ترکيه، هندوستان، ترکمنستان، قرقيزستان و يونان از کشورهاي هدف کالاهاي صادراتي استان هستند.

برداشت سيب زميني و پياز در کنگاور

مدير جهاد کشاورزي شهرستان کنگاور گفت: در سال زراعي جاري 3000 تن سيب‌زميني و 17 هزار تن پياز از مزارع اين شهرستان برداشت شده است. مهندس «سيروس نوروزي» افزود: امسال بيش از 200 هکتار از مزارع کنگاور زيرکشت سيب‌زميني و پياز رفته که از اين سطح 3000 تن سيب‌زميني و 17 هزار تن پياز برداشت شده است. وي تصريح کرد: ميانگين عملکرد پياز در هکتار 90 تن و حداکثر 175 تن و ميانگين عملکرد سيب‌زميني 70 تن و حداکثر 95 تن گزارش شده است.نوروزي خاطر نشان کرد: بيشترين سطح زيرکشت سيب‌زميني در دهستان فش و پياز در گودين و کرماجان انجام شده است. وي درپايان در خصوص وضعيت کشت پاييزه خاطرنشان کرد: در فصل کشت پاييزه امسال 527 تن بذر جو و گندم، 12 تن بذر کلزا و 4558 تن انواع کود شيميائي شامل فسفات و ... در ميان کشاورزان توزيع شده است.

بهبود بارش زراعي در کردستان

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان گفت: با توجه به سامانه‌هاي بارشي اتفاق افتاده بارش‌هاي زراعي در کردستان بسيار مطلوب بوده است. «ابراهيم مولودي»، اظهار کرد: تاکنون که از نظر شرايط دمايي و ميزان بارش در استان شاهد وضعيت مطلوبي هستيم و در صورت ادامه داشتن اين بارش‌ها ميزان توليد گندم به‌طور قابل ملاحظه‌اي افزايش دارد. وي با بيان اين‌که امسال بارش‌هاي باراني در دو مرحله در استان اتفاق افتاد، افزود: در نخستين مرحله اين بارش‌ها به جز مناطق غربي استان در بقيه‌ي شهرستان‌ها ميزان بارندگي‌ها مناسب بوده است.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان با اشاره به اين‌که در مرحله‌ي دوم در همه‌ي شهرستان‌هاي کردستان بارش‌هاي مناسبي اتفاق افتاد، افزود: خوشبختانه تاکنون ميزان بارش مؤثر براي مزارع و محصولات کشاورزي در کردستان اتفاق افتاده است. وي با بيان اين‌که زمان و ميزان بارش‌ها تاکنون بسيار مناسب بوده است، ادامه داد: اين بارش‌ها در زمينه‌ي افزايش ميزان برداشت محصولات ديمي به‌ويژه گندم بسيار مؤثر است.مولودي با بيان اين‌که در صورتي که هواي استان 10 تا 15 روز آينده به بالاي پنج درجه برسد شرايط براي رشد محصولات کشت پاييزه فراهم مي‌شود، تصريح کرد: خوشبختانه بارش‌هاي اخير آثار خوبي بر روي زمين‌هاي کشاورزي داشته است.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي کردستان با بيان اين‌که در کشت پاييزه امسال 535 هزار هکتار گندم کشت شده که از اين ميزان 500 هزار هکتار آن ديمي و بقيه‌ي آن آبي بوده است، يادآور شد: هم‌چنين امسال 32 هزار هکتار جو کشت شده که از اين ميزان 28 هزار هکتار آن زير کشت جو آبي و بقيه زير کشت جو ديم رفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان