نسخه شماره 3339 - 1392/08/25 -

 محاکمه رئيس جمهوري پيشين آلمان آغاز شد
 بي‌رحمي ژرمن‌ها به فساد دولتي 

 گروه بين الملل – علي ودايع: آلمان‌ها در مورد فساد اقتصادي سرسوزني با کسي شوخي ندارند؛ ژرمن‌ها مي‌دانند بذر فساد اگر در يک دولت ايجاد شود همانند موريانه کل سيستم حکومت را در خود مي‌بلعد و در نهايت فروپاشي آن‌ها در پي خواهد داشت. رئيس جمهوري پيشين آلمان به خاطر يک مشت به مرگ سياسي دچار و از پست خود عزل شد. حدود 6ماه پيشتر،خداحافظي رييس جمهور پيشين آلمان برايش خوشايند نبود، نه به اين دليل که از رياست جمهوري کنار رفته است، بلکه به اين خاطر که با سروصداهاي زياد اعتراضي مردم همراه بود. ،کمي پيش از آغاز مراسم وداع، هشتم مارچ در برلين پايتخت آلمان، مردم در صفحه تويتر نوشته بودند که در شهر همه وسايل سوت زني، مثل اشپلاق و يا شيپور، که سروصدا ايجاد مي‌کنند، به فروش رسيده‌اند. يک روز پيش در صفح? فيس بوک گروهي تشکيل گرديده بود که اعلام کرد با رييس جمهور مستعفي به گون? خاصي، با سرو صداهاي اشپلاق و يا شيپور، وداع خواهند کرد. دامن? اين فراخوان بسيار زود در انترنت گسترده شد و تقريباً 10 هزار نفر کاربران صفح? فيس بوک از اين مفکوره استقبال کردند.

گويا موضوع در آلمان به عزل رئيس جمهوري سابق ختم نشده است. حالا،در اتفاقي نادر، کريستيان وولف، دريک محکمه روي چوکي متهمان نشسته است و ممکن است وي تا سه سال به زندان محکوم شود. در نظرسنجي‌هاي اخير شصت و چهار درصد از مردم آلمان گفته اند نبايد هيچ رحمي به کريستيان ولف کرد چرا که او اعتبار خود را از دست داده است. مطبوعات آلمان نيز به اتفاق نوشته اند شايد مبلغ هديه چندان زياد نباشد اما عمل وي به فساد شباهت دارد.

به گزارش دويچه وله، روز پنج‌شنبه (23 آبان 92/ 14 نوامبر) دادگاهي در‌هانوفر، مرکز ايالت نيدرزاکسن آلمان، رسيدگي به پرونده و اتهام‌هاي کريستيان وولف و دوست تهيه‌کننده‌ او، ديويد گرونه‌وولد را آغاز کرد.رئيس جمهور پيشين آلمان پيش از ورود به سالن دادگاه در جمع خبرنگاران ابراز اطمينان کرد که به تمام اتهام‌ها پاسخ خواهد داد، زيرا «در تمام دوران خدمتش خلافي مرتکب نشده" است. وولف از سال 2003 تا 2010 ميلادي نخست‌وزير ايالت نيدرزاکسن و پس از آن رئيس جمهور آلمان بود. او 17 فوريه سال 2012 روز پس از لغو مصونيت سياسي‌اش توسط دستگاه قضايي آلمان از مقام خود استعفا داد.

محاکمه به خاطر 753 يورو و 90 سنت

روز پنج شنبه، ده‌ها خبرنگار و تصويربردار ورود او به ساختمان محکمه را دنبال کردند.وولف که خود را نسبت به اثبات بي‌گناهي‌اش در دادگاه مطمئن نشان مي‌داد تاکيد کرد که مايل است پس از ختم دادرسي دوباره به مسائلي بپردازد که دلمشغولي هميشگي او بوده‌اند.

حالا، همه مسايل ناخوشايندي که سرانجام منجر به کناره گيري وولف شدند، دوباره مطرح خواهند شد. اين مسايل عبارت‌اند از تعلق خاطر وولف به تجمل، دنياي ثروتمندان، کريدت مورد مناقشه براي خريداري خانه‌اش و سپري نمودن تعطيلات در خانه‌هاي تفريحي آشنايان ثروت مندش. او همچنان متهم است که به جشن‌ها و ضيافت‌هاي شبانه‌اي مي‌رفته است که دوستاني چون ديويد گروينولد که باوي يکجا متهم است، پول آن را مي‌پرداختند. سرانجام تلفن تهديدآميز وولف به سردبير روزنامه «بيلد» به ياد آورده خواهد شد که دلالت به برخورد نامناسب رييس جمهور با آزادي مطبوعات مي‌کند. خانم بتينا وولف، بانوي اول پيشين و همسر طلاق شده وولف و برخي چهره‌هاي سرشناس ديگر به عنوان شاهد در اين محکمه ظاهر خواهند شد.

آنچنان که در کيفرخواست مطرح شده ماجرايي که رئيس جمهور پيشين آلمان را به کناره‌گيري و محاکمه کشانده پرداخت بخشي از مخارج اقامت او و همسرش توسط ديويد گرونه‌وولد، در سفري به مونيخ در سال 2008 بوده است.سفر کريستيان وولف و همسرش براي شرکت در جشن اکتبر انجام شد که هر سال در مونيخ برگزار مي‌شود. مطابق کيفرخواست گرونه‌وولد 753 يورو و 90 سنت از مخارج هتل، شام و ديدار از جشن اکتبر دوستانش را پرداخت کرده است.

دادستان وولف را متهم مي‌کند که پس از اين سفر به دوست تهيه‌کنده‌اش کمک کرده تا براي فيلمي که قصد ساختنش را داشته از حمايت مالي کمپاني زيمنس برخوردار شود. جنجال‌هايي که بر سر اين پرونده برپا شد يکي از علت‌هاي جدايي وولف و همسرش عنوان مي‌شود. وولف از دادستانان کشور به خاطر تنظيم شکايت و تشکيل اين پرونده که وي «مسخره» دانسته است، انتقاد کرد و افزود: هرگز هيچ معامله‌اي را نپذيرفته‌ام. من براي احقاق عدالت به اين‌جا آمده‌ام.

احتمال طرح اتهام‌هاي جديد

فرانک روزنو، قاضي شعبه 127 دادگاه هانوفر نخستين جلسه دادرسي را مطابق برنامه ساعت ده صبح پنج‌شنبه آغاز کرد. دادگاه اندکي بعد به علت اعتراض يکي از وکيلان گرونه‌وولد به حضور پرشمار روزنامه‌نگاران نسبت به تماشاگران عادي در سالن، حدود نيم ساعت متوقف شد. در ادامه رسيدگي به پرونده وولف و دوست تهيه‌کننده‌اش رسما آغاز شد. در نخستين نشست دادستان کيفرخواست را خواند. کريستيان وولف در واکنش به اتهام‌هاي مطرح شده گرونه‌وولد را دوست نزديک خود خواند و تاکيد کرد که «سياست‌مداران نيز حق دارند دوستاني داشته باشند.» ميشائيل ناگل، وکيل وولف در بيانيه‌اي با اشاره به سابقه سياسي موکلش اتهام سوء استفاده چند صد يورويي عليه او را باورنکردني و دور از ذهن خوانده است. برخي از ناظران معتقدند مسئله فقط چند صد يورو نيست و ظاهرا قرار است در جريان رسيدگي به اين پرونده به موارد ديگري از «سودجويي و سودرساني» ميان متهمان پرداخته شود.

اميد به فرافکني

وولف که با عنوان رسمي رييس جمهور پيشين ياد مي‌شود، مي‌توانست از همه اين‌ها چشم پوشي کند. سارنوال به او پيشنهاد کرده بود که با قبول مجازات نقدي 20 هزار يورويي، از محاکمه انصراف کند. پرداخت اين مبلغ براي اين فرد 54 ساله که در رشته حقوق تحصيل کرده و مانند رؤساي جمهور قبلي آلمان از معاش ماهانه 20 هزار يورويي، موتر و دفتر رسمي برخورداري است، کار دشواري نيست.اما وولف اين پيشکش را رد نموده و به وکيلان اش اجازه داد است که براي اعاده «حيثيت و حقوق کريستيان وولف رييس جمهور سابق» تلاش نمايند. وولف که به مثابه يک سياستمدار شکست خورده، توسط رسانه‌ها تحقير شده و در عين زمان همدردي شمار زياد آلماني‌ها را جلب نموده است، مي‌خواهد دست کم لکه “خطاکار بودن” را از پيشاني اش پاک کند.

بيرند موسيگ و ميشاييل ناگل، وکلاي او امکانات خوبي براي دفاع از او مي‌بينند. چون از جمله همه موارد مشخصي که وولف را متهم به فساد مي‌ساخت، از قرار معلوم فقط يک مورد باقي مانده است که اين محاکمه را توجيه مي‌کند. مانند همه موارد ديگر، اين قضيه نيز مربوط به زماني نيست که وولف رييس جمهور آلمان بوده است، بلکه به زماني بر مي‌گردد که او به حيث سياستمدار حزب دموکرات مسيحي نخست وزير ايالت نيدرزاکسن بوده است. به همين دليل است که اين محاکمه در يک محکمه جزاي منطقه يي در شهر هانوور برگزار مي‌شود.

محاکمه‌اي بي‌سابقه در آلمان

مطابق اسنادي که نسخه‌اي از آن در اختيار شبکه اول تلويزيون آلمان قرار گرفته دادگاه در نظر دارد رابطه ميان رئيس جمهور پيشين آلمان و دوست تهيه‌کننده‌اش را در برهه زماني گسترده‌تري بررسي کند.گفته مي‌شود در چند مورد ديگر نيز گرونه‌وولد مخارج چند سفر تفريحي وولف و همسرش را پرداخت کرده است.

لغو مصونيت سياسي و محاکمه رئيس جمهور در تاريخ آلمان سابقه نداشته است.دادستان پيشنهاد کرده بود پرونده وولف و گرونه‌وولد در ازاي پرداخت جريمه مختومه اعلام شود اما متهمان با تاکيد بر بيگناهي خود اين پيشنهاد را نپذيرفتند.

قرار است 46 شاهد به دادگاه دعوت شوند که برخي از آنها از شخصيت‌هاي سياسي آلمان هستند. پيش‌بيني مي‌شود دادرسي در 22 جلسه انجام شود و آوريل سال 2014 خاتمه يابد.

موفقيت رييس جمهور جوان سابق نمي‌تواند افکار عامه را در اين مورد تغيير بدهد که به مثابه رييس دولت نقش نامناسبي بازي کرده است. پنهان کاري‌هايش در ارتباط با اين رسوايي نيز وجاهت وولف را خدشه دار کرده است، ولو آنکه قابل محاکمه نباشد. مراجع اخلاقي يي چون ريشارد فون وايسيکر و يا از قديمي‌ترها تيودورهويس نماد رياست جمهوري آلمان بوده اند. گاوک، جانشين وولف نيز مطابق به نظر پرسي‌هايي که از مردم در مورد محبوبيت سياستمداران صورت گرفته است، توانسته است به چنان جايگاه بلندي دست يابد که به طور عنعنوي شاخص رييس جمهور آلمان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان