نسخه شماره 3337 - 1392/08/20 -

 شيريني طرح انتقال آب به قم با شوري همراه شد 

 طي چند ماه اخير با شوري مجدد آب قم زمزمه‌هاي ايجاد مشکل در طرح انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز را به سر زبان‌ها افتاده است و در اين بين عدم اتمام ساخت سد کوچري حاکي از تداوم شوري آب طي ماه‌ها و شايد سال‌هاي آينده باشد.به گزارش خبرنگار مهر، طرح انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز بزرگ‌ترين پروژه انتقال آب در کشورمان است و وظيفه انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز به قمرود را بر عهده دارد.

در اجراي اين طرح انواع سازه‌هاي آبي بکار گرفته شده و شامل چهار سد انحرافي است که نقش آنها جمع‌آوري آب از دره‌هاي شهرستان اليگودرز و سرشاخه‌هاي دز است. ميزان آب خارج شده از اين چهار دره براي تامين آب شرب شهرهاي هدف ساليانه حدود 181 ميليون متر مکعب خواهد بود که اين پروژه با پيگيري‌هاي صورت گرفته و با فراز و نشيب‌هاي فراواني که به چشم ديد نهايتا در سال 90 با حضور محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور وقت، فاز اول آن افتتاح و فاز دوم نيز در سال 92 با حضور مجدد احمدي‌نژاد افتتاح شد تا مردم قم بالاخره پس از سال‌ها انتظار بتوانند کام خود را با آبي گوارا شيرين کنند.

اما به نظر مي‌رسد اين شيريني دوام چنداني نداشته و اين روز‌ها مردم اين استان شوري آبي را مزمزه مي‌کنند که سال‌ها براي شيرين شدن آن چشم انتظار بوده‌اند و اين روز‌ها آب از گذشته دور نيز شور‌تر است.

فاطمه يکي از بانوان خانه دار قمي است که در گفت‌وگو با مهر، به شدت از شوري آب گله‌مند است و اظهار مي‌دارد: مزه آب اين روزهاي قم يادآور ساليان گذشته است که گاهي زائري که تازه به قم آمده بود اين شوري را به خوبي حس کرده و قادر به خوردن آب نبود.

وي در ادامه اظهار داشت: چون مردم قم طي يکسال و اندي بود که شيريني آب را چشيده بودند شدت شوري آب سالهاي گذشته را فراموش کرده و برخي طعم امروز را بد‌تر از سالهاي قبل مي‌بينند.

محمد، يکي ديگر از شهروندان قمي در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: تصور ما اين بود که ديگر شوري آب را در قم احساس نخواهيم کرد و شيرين شدن آب هميشگي است اما در حال حاضر قادر به مصرف آب به علت شوري فراوان نيستيم و مجددا مجبور به استفاده از دستگاه‌هاي تصفيه کن خانگي شده‌ايم.

وي طعم اين روزهاي آب قم را غيرقابل تحمل مي‌داند و مي‌گويد: بسياري از افراد نيز مجبور شده‌اند براي تامين آب شيرين مجددا به سمت دستگاه‌هاي آب شيرين سطح شهر بروند.

وي اظهار داشت:‌ مردم قم براي شيريني آب انتظار فراواني را کشيده‌اند اما در حال حاضر با وجود اين طعم آب در ذهن اينگونه تداعي مي‌شود که پروژه انتقال آب بدون اينکه کامل شده باشد، افتتاح شده و دوباره بايد براي شيرين شدن آن انتظاري فراوان را متحمل شد.

سد کوچري، سدي مقابل شيريني آب

اين گفته‌ها درحالي است که آب قم تقريبا از ابتداي مهرماه سالجاري طعم شوري خود را نشان داده است. مديرعامل آب منطقه‌اي قم در گفت‌وگويي که با مهر انجام داد: عدم اتمام ساخت سد کوچري به علت مشکلات استملاک روستاي اطراف سد را موجب شوري آب طي روزهاي اخير مي‌داند.

سيد حسن رضوي با اشاره به اينکه بخشي از آب شرب قم از سد گلپايگان تامين مي‌شده است، عنوان کرد: به علت برداشت‌هايي که از اين سد براي تامين آب قم و همچنين حقابه‌هاي کشاورزان گلپايگاني صورت گرفته در حال حاضر ميزان آب سد کاهش يافته و برداشت از آن صورت نمي‌گيرد و ما منتظر آغاز بارندگي‌هاي پائيزه هستيم تا با پر شدن سد گلپايگان بخشي از آب مورد نياز قم تا ساخت سد کوچري از سد گلپايگان تامين شود.

وي با بيان اينکه در حال حاضر آب مورد نياز قم تنها از طريق عبور آب از تونل‌ها انجام مي‌شود، گفت: تونل‌ها 2 هزار و 200 ليتر در ثانيه آب را به تصفيه خانه منتقل مي‌کنند اما نياز تصفيه خانه سه هزار ليتر است که به علت عدم برداشت آب از سد گلپايگان 800 ليتر آب مورد نياز از چاه‌ها تامين مي‌شود که همين امر موجب شوري آب شده است.

رضوي تاکيد داشته است: سد کوچري به علت مشکلاتي که براي استملاک روستاي اطراف اين سد ايجاد شده هنوز به اتمام نرسيده و اگر اين مشکل ادامه داده باشد شوري آب نيز ادامه خواهد داشت.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي قم در گفتگويي ديگر که با خبرنگار مهر داشته است به مشکلات مالي اشاره و بيان کره بود: براي ساخت سدکوچري مشکلات مالي و هم مشکلات اجتماعي وجود دارد که تا برطرف شدن اين مسايل بايد با شرايط فعلي کنار آمد.

ساخت سد کوچري ضروري است

گفته‌هاي حسن رضوي در حالي است که پرويز فتاح در سفر مهرماه به قم و در حاشيه ديدار با آيت الله علوي گرگاني طي گفتگويي که با خبرنگاران قمي داشت با اشاره به طرح انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز که در زمان وزارت وي به جديت دنبال مي‌شد به ساخت سد کوچري در مسير انتقال آب اشاره و بيان کرد: سد کوچري در مسير انتقال آب حتما بايد ساخته شود تا پروژه انتقال آب کامل شود.

وي در اين گفت‌وگو با بيان اينکه بررسي‌هاي لازم براي توجيه فني ساخت سد کوچري صورت گرفته است، ساخت اين سد را از جمله ضروريات فني دانست که بايد بدان توجه شود. فتاح ادامه داد: اگر ساخت اين سد انجام نشود ممکن است آب جاري باشد اما در يک برهه‌اي امکان ايجاد مشکل در انتقال آب به وجود مي‌آيد و ساخت اين سد کامل کنند زنجيره انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز خواهد بود.

اولويت اول بايد تأمين آب شرب شهر قم باشد

شوري آب قم اين روز‌ها به قدري مشهود است که استاندار قم نيز در جلسه بررسي مشکلات آب شرب استان قم که مهرماه با حضور نمايندگان قم در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، با تأکيد بر اهميت مسئله آب شرب مردم اين استان گفت: بايد در انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز اولويت اول تأمين آب شرب شهر قم باشد تا براي هميشه مشکل کمبود آب قم حل شود.

کرم رضا پيريايي در اين جلسه خواستار آبگيري سريع‌تر سد کوچري شد تا زمينه ذخيره سازي آب مازاد انتقالي از سرشاخه‌هاي دز براي استفاده مردم استان قم فراهم شود. همچنين استاندار قم در تشريح نشستي که مهرماه سال جاري با مدير عامل بانک ملي کشور در تهران، برگزار شده بود از توافق صورت گرفته براي تامين مالي پروژه احداث سد کوچري در اين جلسه خبر داد.

عرضه 60 ميليارد تومان اوراق مشارکت

وي تاکيد کرده بود: با موافقت مدير عامل بانک ملي، مقرر شد تا مبلغ 60 ميليارد تومان اوراق مشارکت از طريق بانک ملي براي اجراي اين پروژه عرضه شود.

به نظر مي‌رسد سدکوچري در حال حاضر و با توجه به گفته مسئولان سدي در برابر طرح انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز است که عدم اتمام ساخت آن شيريني آب در کام مردم را به سمت شوري برده و نگراني‌هايي را در براي مردم و حتي مسئولان اين استان فراهم کرده است و باز هم اما و اگرهاي فراواني را براي سال‌هاي ديگر از انتظار براي شيريني آب را در ذهن‌ها تداعي مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان