نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

 راديو گفت‌وگو و اطلاعات غلط در باره احمد شهيد 
نويسنده : محمد درويش

روز پنجشنبه در برنامه بدون خط خوردگي که شنبه تا پنج شنبه هر هفته از راديو گفت‌وگو پخش مي‌شود، اطلاعات شگفت‌انگيزي توسط دو کارشناس اين برنامه مطرح شد که به راستي توهيني بود آشکار به شعور مخاطبان راديويي که خود را راديوي انديشه‌ها و فرهيختگان مي‌داند و مي‌نامد ...

حدود ساعت 19:30 روز دوم آبان 1392 در بخشي از برنامه بدون خط‌خوردگي که همه روزه به جز روزهاي تعطيل از راديو گفت‌وگو پخش مي‌شود، گوينده زن برنامه به سراغ دو کارشناس صاحبنظر رفت تا نظر ايشان را درباره‌ محتواي گزارش جديد احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ايران جويا شود. کارشناس نخست برنامه، آقاي محمد‌حسن آصفري، دبير اول کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بود که در رد گزارش احمد شهيد، گفت: اين فرد قبلاً وزير خارجه کشور ميانمار بوده که آن جنايت‌هاي بي‌سابقه را در حق اقليت مسلمان اين کشور روا داشته و چنين فردي اگر راست مي‌گويد: ابتدا مشکل حقوق بشر در کشور خودش را حل کند.

 آصفري اين را هم اضافه کرد که اخيراً وي و چند عضو ديگر کميسيون امنيت ملي مجلس به کشور ميانمار سفر کرده و از نزديک در جريان عمق جنايت‌هاي صورت گرفته بر عليه مسلمانان آن کشور قرار گرفته‌اند. اين در حالي است که احمد شهيد، يک شهروند مسلمان زاده کشور مالديو است و پيش‌تر هم سمت‌هايي چون معاون وزير خارجه، سخنگوي رييس‌جمهور و وزير خارجه کشور مالديو را از 1999 تا 2007 برعهده داشته است. نگارنده نمي‌تواند حيرت خود را از ارايه چنين اطلاعات غلطي، آن هم از سوي يکي از اعضاي کميسيون امنيت ملّي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي پنهان کند؛ آن هم کميسيوني که انتظار مي‌رود اعضايش بيشتر از ديگر نمايندگان مجلس به مسايلي اينچنيني اشراف داشته باشند. مسأله به ويژه زماني حيرت‌انگيزتر مي‌نمايد که بدانيم، معمولاً اين شخصيت‌ها از قبل در جريان برنامه و موضوع آن قرار مي‌گيرند تا بتوانند با حضور ذهن و آمادگي اطلاعاتي درخور در آن شرکت کنند!! غم‌انگيز‌تر آن که نه مجري برنامه و نه آن کارشناس ديگر - آقاي شکرايي - هم هيچ تلاشي براي اصلاح اين سخن جناب آصفري نکردند! البته در طول اين گفت‌وگوي تقريباً 20 دقيقه‌اي، نکات عجيب ديگري هم از سوي دو کارشناس برنامه مطرح شد که پخش آن از راديويي که خود را مدعي فرهيختگي مي‌داند و با عنوان راديوي انديشه‌ها از خويش ياد مي‌کند، به راستي تأسف‌بار بود! از جمله آن که آقاي شکرايي اعلام کرد، تنها کشوري که تاکنون سازمان ملل براي آن گزارشگر ويژه حقوق بشر تعيين کرده است، ايران است و حتي وقتي مجري برنامه از شنيدن اين پاسخ ابراز تعجب کرد و دوباره پرسشش را مطرح کرد، ايشان با قاطعيت بيشتري همان پاسخ را تکرار کردند، در حالي که کافي است يک جستجوي مختصر در اينترنت مي‌کردند تا درمي‌يافتند که علاوه بر احمد شهيد، سازمان ملل متحد تاکنون 36 گزارشگر ويژه ديگر را در زمينه حقوق بشر به کشورهايي چون: بروندي، کامبوج، اريتره،‌هائيتي، ميانمار، کره شمالي، فلسطين اشغالي، سومالي، سودان و ... گسيل داشته است.

در اين ميان، باز فقر اطلاعاتي دست‌اندرکاران چنين برنامه سياسي‌اي به راستي شرم‌آور است که نتوانستند همانجا اين نکته غلط را تصحيح کنند. نکته ديگر آن بود که هم آصفري و هم شکرايي تأکيد داشتند که احمد شهيد تاکنون به ايران سفر نکرده و بنابراين، گزارشش فاقد استانداردهاي لازم از منظر حقوق بين‌الملل است، چون مشاهده ميداني ندارد. در اينجا وقتي مجري برنامه پرسيد: چرا ايشان به ايران سفر نکرده و آيا خودشان مايل به سفر به ايران نبودند؟ آقاي شکرايي به صراحت گفت: بله، ايشان خودشان درخواستي براي سفر به ايران ندادند! در حالي که اگر سخنان سيد عباس عراقچي، سخنگوي وقت وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران را مي‌خواندند، در مي‌يافتند که چرا دولت ايران از پذيرش درخواست سفر وي به کشور هر بار اجتناب کرده است! البته در اين گفت‌وگو، نکات عجيب ديگري هم مطرح شد. مثلاً آقاي آصفري گفتند: تمام زندانيان اوين که مطمئناً الآن همه آنها دارند سخنان وي را از درون زندان مي‌شنوند! هيچگونه مشکلي ندارند و تنها ناراحتي زندانيان در اوين شايد دوري از خانواده و کمبود مرخصي باشد! سخناني که حتي سبب شد تا مجري برنامه هم به آن معترض شود و تذکر دهد که البته ممکن است زندانيان اوين با مشکلاتي هم روبرو باشند، اما نه در حدي که احمد شهيد به آنها اشاره کرده است که در اين لحظه، جناب صفري ضمن اشاره به بازديد اعضاي کميسيون امنيت ملي مجلس از زندان اوين در سه ماه پيش، مجدداً بر ادعاي خويش تأکيد کردند و اين را به عنوان تأييدي بر مدعاي خود اضافه فرمودند که اخيراً يکي از زندانياني که براي مرخصي از زندان اوين بيرون آمده بود، در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است: زندان براي ما مثل يک هتل بوده است!

به هر حال، ضمن درخواست از شما خواننده گرامي براي گوش کردن به محتواي صوتي اين برنامه که هم‌اکنون بر روي درگاه مجازي ايران صدا وجود دارد؛ اميدوارم از اين پس کمتر شاهد پخش برنامه‌هايي چنين سطحي و شگفت‌انگيز باشيم که آشکارا به فهم و درک مخاطبينش توهين مي‌کند.

منبع: خبرآنلاين


نسخه چاپي ارسال به دوستان