نسخه شماره 3323 - 1392/08/04 -

 اتفاق نظر اعضاي شوراي شهر در مورد آلودگي هواي تهران
 سلامت مردم تهران شوخي بردار نيست 

 معضل آلودگي هواي تهران موضوعي است که اعضاي اصولگرا و اصلاح‌طلب شوراي اسلامي شهر تهران بر حل آن اتفاق نظر دارند.

سه عضو شوراي شهر هم زمان با تشديد آلودگي هوا، ضمن هشدار در خصوص تاثير اين معضل بر سلامت مردم تهران، هر يک راهکارهايي را به منظور کاهش آلودگي هوا ارائه کردند.

طلايي:مرگ سالانه صدها نفر از مردم تهران براي پايان دادن به آلودگي هوا کافي نيست؟

نايب رييس شوراي اسلامي شهر تهران با تاکيد بر اين که مشکل آلودگي هوا، معضلي است که مردم تهران با آن دست و پنجه نرم مي کنند، گفت: شوراي شهر بايد سپر دفاعي مردم بي‌دفاع تهران از جمله کودکان، بيماران، جانبازان و سالمندان در برابر معضل مرگ آور آلودگي هوا باشد. مرتضي طلايي با اشاره به اين که در حال حاضر انواع سرطان‌ها و بيماري‌هاي تنفسي به صورت مستقيم به بدن مردم تهران وارد مي‌شود، افزود: سپر شدن در برابر آلودگي هوا با حرف زدن امکان‌پذير نيست چرا که با وجود حرف‌هاي مسئولان که تبديل به مثنوي هفتاد من کاغذ شده، مشکل هنوز ادامه دارد.

وي با بيان اين که بايد با زمانبندي مشخص به سمت حل معضل آلودگي هوا حرکت کنيم، اضافه کرد: در اين مسير بايد همه مسئولان و دولت گام بردارند و گام اول به حدي بلند باشد که مردم حرکت مسئولان را لمس کنند و براي حل آن با دولت و شهرداري تهران همگام شوند. طلايي با طرح اين سوال که آيا مرگ سالانه صدها نفر از مردم تهران براي پايان دادن به اين مشکل کافي نيست؟ افزود: سازمان بهداشت جهاني در گزارش خود، ايران را جزو آلوده‌ترين کشورهاي جهان از نظر آلودگي هوا قرار داده و متاسفانه در دولت قبل موضوع آلودگي هوا عرصه کشمکش‌هاي سياسي بود.

وي با استناد به آمارهاي سازمان ثبت احوال گفت: از ميان 18 مورد دلايل مرگ و مير شهروندان تهران، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و تنفسي و سکته، بيشترين سهم را دارد که ارتباط معناداري با آلودگي هوا دارد و افزايش ميزان آلاينده‌ها موجب افزايش ميزان مرگ و مير شده است.

حقاني: هواي پاک و سالم حق مسلم همه شهروندان است

نايب رييس کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر تهران نيز ضمن هشدار نسبت به نزديکي زمستان و پديده وارونگي دما يا اينورژن گفت: هر سال تهران در فصل سرما دچار مشکل بزرگي به نام وارونگي دما مي‌شود و اين مشکل امسال هم گريبانگير مردم بي دفاع تهران خواهد شد.

مهندس محمد حقاني با اشاره به اين که افزايش غلظت آلاينده‌ها در اين ايام مشکلي بر انبوه مشکلات روزمره پايتخت خواهد افزود، اضافه کرد: افزون بر آلاينده‌هاي شيميايي حاصل از منابع متحرک مانند اتومبيل‌ها، کاميون‌ها و موتورسيکلت‌ها و منابع غير متحرک مانند صنايع دودزا و وسايل گرمازا نيز آلودگي هواي تهران را تشديد مي‌کنند. وي با بيان اين که افزون بر همه اين‌ها، گرد و غبارهايي که منشاء اصلي آن‌ها سوريه و عراق است و به صورت ريزگردهاي معلق در هوا پيشروي مي‌نمايند، علاوه بر تهران 21 استان کشور را تحت تاثير قرار داده، اظهار کرد: البته جداي از منشاء خارجي، توهم توسعه از طريق انجام اقداماتي همچون احداث سدهاي بدون مطالعه و بر هم زدن اکوسيستم سازگار با طبيعت نيز مزيد بر علت شده و ريزگردها را تشديد کرده است. مهنس حقاني با تاکيد بر اين که ريزگردها در تهران به همراه هواي آلوده، محملي براي جابه جايي ساير آلاينده‌هاي گازي و شيميايي و ورود آن‌ها به دستگاه تنفسي و ريه‌هاي مردم شده و سلامت آن‌ها را به مخاطره انداخته، تصريح کرد: بهره‌مند شدن از هواي پاک و سالم حق مسلم همه شهروندان است. وي با ذکر اين نکته که همان طور که مردم بايد به آب سالم دسترسي داشته باشند، بايد از هواي سالم نيز برخوردار باشند، تاکيد کرد: متاسفانه به دليل ناهنجاري‌هاي زيست محيطي مردم تهران از هواي پاک و سالم که ابتدايي ترين مطالبه حقوق شهروندي است، محروم مانده اند. حقاني عدم پيگيري جدي دستگاه‌هاي اجرايي، تعدد دستگاه‌هاي مسئول، فقدان مديريت واحد شهري و تصميم‌گيري براي شهر تهران در کارخانجات خودروسازي را از جمله دلايل تشديد آلودگي هوا بر شمرد و گفت: اين موارد و بسياري موارد ديگر مردم تهران را بر آن داشته تا با تمهيدات فردي از جمله استفاده از ماسک در خارج از منزل و تهيه دستگاه‌هاي تهويه هوا در داخل خانه براي مشکل آلودگي هوا چاره‌انديشي کنند.

وي با اشاره به اين که مردم تهران به رسانه ملي چشم دوخته اند تا به جاي شنيدن خبرهايي از اقدامات موثر در بحث کاهش آلودگي هوا خبر تعطيلي شهر به خاطر آلودگي هوا را بشنوند، افزود: تعطيلي پايتخت ضرر و زيان اقتصادي و اجتماعي زيادي را به همراه دارد اما ظاهرا اين اقدام تنها تصميم براي کنترل وضعيت آلودگي هواست. مهندس حقاني با بيان اين که برنامه جامع کاهش آلودگي هواي تهران در 7 محور به عنوان برنامه‌هاي راهبردي به شرط اجراي کارآمد مي‌تواند پاسخ گوي همه مسائل مربوط به کاهش آلودگي هواي پايتخت باشد، اظهار کرد: مساله آلودگي هواي تهران با تبصره و ماده و برگزاري جلسه حل نخواهد شد و نياز به همت والا و همکاري همه مسئولان دارد که البته در اين ميان مشارکت مردم نقش اصلي را بر عهده دارد. وي با تاکيد بر اين که وارونگي دما پديده اي طبيعي و جوي است و راهکارهايي نظير آب پاشي، ايجاد باران مصنوعي و پاشيدن مواد روي زمين که ريشه علمي‌ندارند دردي از آلودگي هوا درمان نمي‌کنند، تصريح کرد: تنها راه پيش رو براي حفظ سلامت مردم تهران، کاستن از منابع توليد آلايندگي است.

مهندس حقاني با ذکر اين که از سال 84 استانداردهاي توليد خودرو در کشورمان ارتقاي چنداني نداشته و توزيع سوخت استاندارد هم به طور کامل محقق نشده، اضافه کرد: حل مشکل آلودگي هوا موضوعي زمان بر و هزينه بر است و نمي‌توان آن را يک ساله حل نمود، به ويژه آن که بسياري از اقدامات موثر در کاهش آلودگي هوا، خارج از اراده مديريت شهري است.

آباد: دوره معاينه فني خودروها از 5 سال به 2 سال برگردد

عضو کميسيون سلامت شوراي اسلامي شهر تهران نيز با جدي دانستن موضوع آلودگي هواي تهران گفت: طبق گزارش وزارت بهداشت، تلفات آلودگي هوا به سالي 4 هزار نفر رسيده و بايد کار موثري انجام شود تا بتوان جان مردم تهران را نجات داد.

دکتر معصومه آباد به آسيب‌هاي بنزن اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، بنزن ماده اي صد در صد سرطان زاست اما مقدار آن در شهر تهران 10 برابر ميزان استاندارد است.

وي خواستار ارائه گزارشي در مورد وضعيت جايگزيني خودروهاي فرسوده به خصوص تاکسي‌ها از سوي ستاد حمل‌و‌نقل و مديريت مصرف سوخت شد و گفت: تعداد زيادي از تاکسي‌هاي تهران فرسوده‌اند اما برنامه‌اي براي نوسازي آن‌ها وجود ندارد. دکتر آباد با تاکيد بر اين که رانندگان تاکسي به رغم نارضايتي از فرسودگي تاکسي‌هاي خود، چاره‌اي جز تحمل ندارند، خاطر نشان کرد: مشغول پيگيري موضوع برگشت دوره معاينه فني خودروها از 5 سال به 2 سال با همکاري نمايندگان مجلس هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان