نسخه شماره 3319 - 1392/07/28 -

 محسن رضايي:
 مذاکره ايران و آمريکا به نفع ايران است 

 دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات اخير ايران و آمريکا اظهار کرد: در بحث مذاکرات، دو نوع دستاورد مستقيم و غيرمستقيم مورد انتظار است که در هر صورت به نفع ايران است. به گزارش ايسنا، محسن رضايي در همايش‌ «غدير، منادي ولايت و تعميق بصير» ، بصيرت را در سه شاخه بصيرت تاريخي، راهبردي و تاکتيکي برشمرد و گفت: گاهي حادثه‌اي اتفاق مي‌افتد که مقدمه‌اي براي ديگر وقايع است، برخي به علت عدم آگاهي توان خود را صرف مقدمه مي‌کنند که اين نشان از عدم بصيرت راهبردي است.

وي تأکيد کرد: لازمه بصيرت، داشتن شاخص و معيار است و ولايت، بهترين شاخص بصيرت است که با آن مي‌توان رفتارهاي خود را اصلاح کرد و مطابق با آن خط‌ مشي‌ها گام برداشت. رضايي لازمه ولايت عملي را پيوستگي بين مردم و رهبري عنوان کرد و افزود: در جامعه‌ اسلامي بين ولي و مردم يک رابطه ولايتي وجود دارد. منظور از بصيرت ولايي، تشخيص عاقلانه مسائل با محوريت رهبري است، به طوري که به عمق مسائل پي برده و از خطاها مصون بود، زيرا بصيرت منشأ عقلاني دارد. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: انقلاب با بصيرت و حرکت‌هاي بصيرت‌گونه به نتيجه رسيد و از دوران انقلاب تاکنون هر زمان که افراد و سياستمداران با بصيرت عمل کرده‌اند، نتايج خوبي براي اين نظام حاصل شده است.

رضايي با بيان اينکه «در بحث مذاکرات ايران و آمريکا، دو نوع دستاورد مستقيم و غيرمستقيم مورد انتظار و در هر صورت به نفع ايران است»، در ادامه، رفع تحريم‌ها، عدم استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در منطقه و رفع تبعيضات در دموکراسي‌ را دستاوردهاي مستقيم اين مذاکرات عنوان کرد.

وي با بيان اينکه «چهره نادرست و خشني از جمهوري اسلامي ايران در افکار عمومي مردم نهادينه شده است»، خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام شده، چهره‌اي شفاف از ايران به عنوان يک کشور صلح‌طلب، انسان‌دوست و مدافع حقوق بشر به جهانيان نمايان مي‌شود.

به گفته دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، «اگر اين مذاکرات بي‌نتيجه بود، رژيم صهيونيستي اينچنين عصباني نبود». رضايي با بيان اينکه «منافع ملي با منافع جناحي و اشخاص متفاوت است و حفظ منافع ملي جزو وظايف همه افراد و سياستمداران است»، گفت: منافع ملي ايران يعني منافع اسلام. کساني که با ايران مخالفت مي‌کنند، منظورشان مخالفت با اسلام است زيرا جمهوري اسلامي ايران تنها کشوري است که پرچمدار اسلام است. وي ادامه داد: در تمام دولت‌ها سياست خارجي در کنترل و هدايت مقام معظم رهبري بوده است اما اگر در برخي دولت‌ها و شرايط اشتباهاتي صورت گرفته که نشأت گرفته از برخي بي‌بصيرتي‌هاست زيرا بصيرت جلوي بسياري از تندروي و کندروي‌ها را مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان