نسخه شماره 3310 - 1392/07/15 -

 سود دو ميلياردي استقلال از ليگ قهرمانان 

 تيم فوتبال استقلال که در دوازدهمين دوره رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا شرکت داشت از ابتداي اين مسابقات تا حذف در مرحله نيمه نهايي، در مجموع بيش از دو ميليارد تومان پاداش دريافت کرد که البته هنوز بخشي از اين مبلغ به حساب باشگاه واريز نشده است. اين در حالي است که استقلال در صورت غلبه بر نماينده کره‌جنوبي، صعود به فينال مسابقات، دست کم 750 هزار دلار ديگر پاداش دريافت مي‌کرد و اگر قهرمان مي‌شد پاداشي يک و نيم‌ميليون دلاري در اختيار آبي‌پوشان قرار مي‌گرفت.

به گزارش مهر، ليگ قهرمانان فوتبال آسيا در حالي براي استقلال با تساوي خانگي 2 - 2 برابر اف‌سي سئول کره‌جنوبي در مرحله نيمه نهايي و حذف از گردونه مسابقات به پايان رسيد که نماينده ايران با حضور در جمع چهار تيم برتر قاره آسيا دست کم از نظر مالي پاداش‌هايي را از آن خود کرد. هر چند استقلال به خاطر نرسيدن به فينال ضرر 750 هزار و يا 5/1 ميليون دلاري را متحمل شد با اين حال اين تيم 670 هزار دلار را بر اساس آيين‌نامه مسابقات از AFC دريافت کرد که البته هنوز بخشي از اين پول به حساب نماينده کشورمان واريز نشده است.

استقلال در مرحله مقدماتي اين دوره از مسابقات در گروه D با تيم‌هاي الهلال عربستان، العين امارات و الريان قطر همگروه بود که به اعتقاد کارشناسان دشوارترين گروه مرحله مقدماتي بود تا جائيکه از آن به عنوان گروه مرگ ياد شده بود. کنفدراسيون فوتبال آسيا بنابر مقررات بازي‌هاي اين فصل ليگ قهرمانان آسيا، به ازاي هر بازي خارج از خانه به تيم‌ها 30 هزار دلار به عنوان کمک هزينه پرداخت کرد که استقلال نيز به خاطر سه ديدار خارج از خانه 90 هزار دلار را دريافت کرد. اين البته همه درآمدهاي شاگردان قلعه‌نويي در مرحله گروهي نبود چرا که هر برد در اين مرحله 40 هزار دلار پاداش به دنبال داشت. آبي‌پوشان پايتخت در مرحله گروهي چهار برد کسب کردند که به خاطر اين بردها 160 هزار دلار به عنوان پاداش به اين تيم تعلق گرفت. تساوي 3 - 3 اين نماينده ايران در هفته نخست در زمين الريان قطر نيز بدون پاداش نماند و کنفدراسيون فوتبال آسيا مبلغ 20 هزار دلار ديگر را به استقلال پرداخت کرد تا در مجموع استقلالي‌ها 180 هزار دلار در دور گروهي پاداش دريافت کنند. استقلال که به دنبال ستاره سوم خود در ليگ قهرمانان آسيا بود در دو بازي رفت و برگشت برابر بوريرام تايلند پيروز شد تا به جمع چهار تيم برتر اين مسابقات راه يابد. شاگردان قلعه‌نويي اين بار بابت حضور در مرحله نيمه‌نهايي مبلغ 120 هزار دلار پاداش را به حساب باشگاه واريز کردند. اين پاداش در واقع به هر چهار تيم حاضر در مرحله نيمه‌نهايي تعلق گرفت. سفر به سئول و برگزاري بازي رفت مقابل تيم اف‌سي سئول نيز سبب شد تا مبلغ 60 هزار دلار ديگر در اختيار نماينده ايران قرار گيرد که اين کمک هزينه نيز در قياس با مراحل قبل رشد داشته است. بدين ترتيب استقلال در مجموع 670 هزار دلار(بيش از دو ميليارد تومان) از اين رقابت‌ها درآمدزايي ارزي داشته که البته همه آنها در اختيار باشگاه ايراني قرار نگرفته و بخشي از اين مبلغ جزو مطالبات تيم استقلال از کنفدراسيون فوتبال آسيا محسوب مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان