نسخه شماره 3310 - 1392/07/15 -

 ديدگاه سه فعال سياسي در مورد اقدامات هنجارشکن:
 ريشه افراط گرايي بايد خشکانده شود 

 گروه سياسي: برخي ريشه افراط را در بنياد‌گرايي و مطلق‌گرايي مي‌دانند و معتقدند که مصداق چنين حرکتي چندان مهم نيست بلکه اصل نگرشي است که مي‌تواند لطمات سخت و جبران‌ناپذيري را بر جامعه تحميل کند. حمله به سيد‌محمد خاتمي به عنوان يک چهره معتدل و عقلگرا، سازماندهي مراسم اعتراض و پرتاب لنگه کفش به رييس‌جمهوري منتخب مردم نمونه‌هايي از حرکت‌هاي افراطي است که نشان مي‌دهد عده‌اي به دور از عقل و منطق تنها در فضاي متشنج مي‌توانند پيام خود را به جامعه انتقال دهند، به خطر افتادن منافع و انزوا يکي ديگر از دلايلي است که افراط گرايان تلاش مي‌کنند به هر بهانه‌اي روزنه‌اي براي خود‌نمايي نشان دهند با اين حال و در شرايط کنوني که دولت اعتدال و عقلگرا در تلاش است مشکلات معيشتي را در کنار ساير معضلات حل و فصل کند گروه‌هاي فعال شده افراطي در اين هشت سال مي‌کوشند دولت را به گونه‌اي وارد حاشيه سازد که از اصل هدف‌گذاري خود منحرف شود و تحليل کارشناسان حاکي از آن است که بايد عقلگرايي در جامعه با سرعت بيشتري رواج پيدا کند اما برخورد دوگانه و غيرضربتي دستگاه‌هاي قانوني و نظم دهنده هم جاي تامل دارد.

نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي‌گفت: نبايد بگذاريم اقدامات خلاف قانون از جمله هتک حرمت به رئيس‌جمهور تبديل به يک رويه شود و اين افراد يا گروه‌ها از چنين رفتارهايي نتيجه بگيرند.

ايستادگي مقابل افراط‌گرايي

احمد شيرزاد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هتک حرمت و اهانت به آقاي دکتر روحاني در فرودگاه مهرآباد آخرين حلقه‌هاي يک سلسله رويداد است که از گذشته ادامه پيدا کرده و اميدوارم به زودي ديگر شاهد چنين صحنه‌هايي نباشيم. اين فعال سياسي با بيان اينکه «گروه‌هايي که هتک حرمت عليه رئيس‌جمهور را انجام داده‌اند، شناسنامه‌دار هستند»، گفت: تک تک چهره‌هايي که در اين صحنه‌ها ظاهر مي‌شوند براي آنهايي که بايد، شناخته شده هستند و حتي برخي از آنها از فعالان سياسي برخي ستادهاي انتخاباتي بوده‌اند.

وي افزود: در گذشته هم به طور مثال در گردهمايي سالانه دفتر تحکيم وحدت در خرم‌آباد شاهد حضور اين افراد بوديم و وقتي ما به عنوان هيأت تحقيق و تفحص از طرف مجلس از نيروي انتظامي پرسيديم چرا با کساني که به اين جلسه حمله کرده‌اند، برخورد نمي‌کنيد؟ پاسخ دادند اين‌ها افرادي در سمت‌ها و موقعيت‌هايي هستند که نمي‌توان با آنها برخورد کرد. اين نماينده پيشين مجلس با اشاره به گزارش تحقيق و تفحص اخير مجلس در مورد حمله به رئيس مجلس در قم نيز گفت: قسمتي از اين گزارش که منتشر شده است مشخص مي‌کند که اين اقدامات از کجا آب مي‌خورد.

وي با بيان اينکه «مردم به خوبي با عکس‌العمل و برخوردشان، گروه‌هايي را که به رئيس‌جمهور هتک حرمت کرده‌اند وادار به شرمندگي خواهند کرد»، تصريح کرد: خيلي جاي نگراني نيست، چون در اوايل کار آقاي خاتمي هم شاهد به وجود آمدن اين نوع فضاهاي تيره و تار و استفاده از اين روش‌ها بوديم که مي‌خواستند دست و پاي آقاي خاتمي را ببندند اما نبايد بگذاريم اين اقدامات تبديل به يک رويه شود و به ويژه نبايد اجازه دهيم از اين اقدامات نتيجه بگيرند. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد کرد: بهترين راه برخورد با هتاکان رئيس‌جمهور اين است که آقايان روحاني و ظريف بدون توجه به اينکه پارازيت‌ها و امواج منفي چه مي‌خواهند بگويند و چه هدفي را از لنگه کفش دنبال مي‌کنند، کار خودشان را انجام دهند. شيرزاد با بيان اينکه «اقدامات خلاف اخلاق نبايد خللي در اراده مسوولان به وجود آورد»، تصريح کرد: اگر مسوولان برابر اقدامات خلاف اخلاق برخي گروه‌ها ذره‌اي کوتاه آيند و به اين اقدامات بها دهند، مطمئناً مشوقي براي ادامه اين کارها خواهد بود. وي با تاکيد بر اينکه «حق اعتراض مساله‌اي طبيعي است اما رفتارهاي هنجارشکنانه و خلاف ادب و قانون درست نيست»، افزود: نبايد فکر کنيم جرياني آشوب‌طلب و انحصارطلب مي‌تواند با اين رويه‌ها به صحنه برگردد، چون اين جريان چندين سال مقتدرانه سعي داشت همه را حذف کند اما به جايي نرسيد و من معتقدم اين اقدامات يک رشته رو به انقراض از رفتارهاي فراقانوني و خلاف قانون است.

سياسيون فارغ از جناح‌ها به دولت كمك كنند

همچنين يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: در حال حاضر كشور نيازمند آرامش براي پيشبرد اهداف رييس‌جمهور و حل مشكلات مردم است كه اميدواريم سياسيون اين ضرورت را احساس كرده و فارغ از رقابت‌هاي جناحي به دولت كمك كنند.

حجت‌الاسلام سيد‌ناصر قوامي در گفت‌وگو با ايلنا، با تأکيد براينکه انتقاد و اعتراض نشان دهنده وجود دموکراسي در کشور است، عنوان کرد: البته اين به شرطي است که نقد‌ها به خشونت کشيده نشود منتها حرف ما اين است که چرا وقتي اصلاح‌طلبان در پي انجام اين نقد‌ها هستند سرکوب مي‌شوند و بيگانه نام مي‌گيرند اما با گروه‌هاي ديگر چنين برخوردي صورت نمي‌گيرد.

قوامي با اشاره به اينکه دو گروه با مواضع روحاني در چارچوب «نرمش قهرمانانه» براي جلب اعتماد جامعه بين‌الملل مخالف هستند، تصريح کرد: گروه اول اسرائيل و گروه دوم افراطيون داخل هستند که حرف‌هاي نتانياهو را مي‌زنند در حالي که اگر آنها خود را دشمن اسرائيل مي‌دانند بايد بدانند دقيقا در راستاي اهداف آنها حرکت مي‌کنند.

وي با اشاره به حمايت رهبري انقلاب از مواضع دولت در عرصه سياست خارجي افزود: افراطيون برنامه‌شان اين است که با جنجال و شانتاژ و اتهام کار خود را پيش ببرند. در حالي که اگر اين مسئله در داخل حل نشود با توجه به اينکه در خارج از کشور لابي اسرائيل همواره عليه ايران کار مي‌کند سد بزرگي در راه دولت آقاي روحاني براي حل مشکلات کشور ايجاد خواهد شد.

قوامي با بيان اينکه برخي از افراطيون نان تحريم‌ها را مي‌خورند و به همين دليل تمايلي به حل مشکلات ايران با جامعه بين‌الملل ندارند گفت: آنها در ابراز علاقه به ولايت فقيه نيز دروغ مي‌گويند چرا که جايي که به نفع آنها باشد مطيع رهبري خواهند بود اما جايي که به ضرر آنها باشد با توجيه برخلاف توصيه‌هاي رهبري حرکت مي‌کنند همانگونه که امروز در مقابل توصيه‌هاي رهبري به نرمش قهرمانانه با مواضع دکتر روحاني مخالفت دارند.

عزاي رانت‌خواري افراطيون

اين در حالي‌ است که حميدرضا جلايي‌پور معتقد است که ويژگي اصلي اقدامات افراطيون آن است که بسياري از کارهاي آنها غيرقانوني بوده و اگر ديگران آن اقدامات را انجام مي‌دادند به آن، تلاش براي براندازي نظام مي‌گفتند. وي در گفت‌وگو با ايلنا افزود: اصولگرايان در چند سال گذشته نه تنها عليه اقدامات تندرو‌ها کاري نکردند بلکه در مقابل کارهاي آن‌ها سکوت کردند که اين مساله موجب شد اين اقدامات دامن خودشان را هم بگيرد به گونه‌اي که حرمت حجت‌الاسلام ناطق‌نوري در مشهد و لاريجاني در قم را شکستند.

اين استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران با بيان اينکه امروز شرايط تغيير کرده است، افزود: طي هشت سال گذشته شاهد معجزات آقايان در نابودي حوزه اقتصاد، فرهنگ و سياست داخلي و خارجي بوديم و مردم پس از مشاهده عملکرد آن‌ها به ماهيت اصلي آن‌ها پي بردند. جلايي‌پور گفت: اکنون آقاي روحاني راي آورده و افکار عمومي با ايشان است.

ثانيا عملکرد روحاني در دو ماه گذشته بسيار مثبت بوده و بر محبوبيت ايشان افزوده است. با اين شرايط دست افراط گرا‌ها براي حمله به ايشان بسته است لذا طبيعي است براي تخريب دولت شروع به تخريب حاميان آن کنند. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب به بيان تفاوت افراط گرا‌ها در ايران با کشورهاي خاورميانه و ساير کشور‌ها پرداخت و افزود: پايگاه افراط گرايي برخلاف ديگر کشور‌ها، در جامعه نيست.

افراط‌گرايي در ايران قبل از اينکه يک پديده اجتماعي و اقتصادي باشد يک پديده سياسي است. وي اذعان داشت: امروز رويکرد افراط گرايي در 3 لايه به بن‌بست رسيده است. مرتبه اول اين بود که در انتخابات گذشته مردم به افراط گرايي نه گفتند و پايگاه مردمي آن‌ها از بين رفت. در مرحله دوم هسته اصلي قدرت در ايران به آن‌ها مجال جولان نداد، لايه سوم ارائه نظر مقام معظم رهبري با مضمون نرمش قهرمانانه بود که اين اقدام ايشان تندرو‌ها را بسيار گيج کرد.

وي افزود: بيان مبحث نرمش قهرمانانه در شرايطي که افراطي گرايي در تشنج‌زايي بين‌المللي نتيجه‌بخش است مشت ديگري بر پيکره اينان بود که مقام معظم رهبري با بيان اين مفهوم مانع از جولان تنش‌زايي آن‌ها شد. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب ابراز داشت: اين روند موجب شد اينان همانند شيرهاي بي‌يال و دم بي‌هويت شدند که به نظر من يکي از وظايف رسانه‌ها و نهادهاي مدني آن است که با آن معدود افرادي که يک زمان سياهي لشگر افراط گرايي بودند مصاحبه و روشنگري کند زيرا افراطي گرايي در اين مدت چند پس گردني خورده است و برخي از آنان از اعمال گذشته خود پشيمان شده‌اند.

وي در پايان خاطر نشان کرد: افراطيون با نام مکتب و مبارزه با امپرياليسم و نيروهاي ضد اسلامي اهداف خود را پنهان مي‌کردند و اما در پشت اين ظاهر از رانت و منافع ويژه‌اي برخوردار مي‌شدند که اگر وضعيت‌هاي تحريمي و امنيتي برداشته شود و شرايط عادي باشد رانت‌هاي ويژه هم شکل نمي‌گيرد و مي‌توان گفت اگر اينان امروز عزا گرفته باشند عزاي مکتب نيست و عزاي رانت‌خواري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان