نسخه شماره 3305 - 1392/07/09 -

 ديدار سري اعضاي ارتش آزاد سوريه با مقام‌هاي دمشق 

 شش هفته پيش، يک هيات دو نفره براي ديدار با مقام‌هاي دولت اسد بصورت محرمانه وارد دمشق شدند. دو غير نظامي از حلب که نماينده عناصر ارتش آزاد سوريه بودند. به نوشته روزنامه اينديپندنت، اين دو با يکي از مقامات ارشد دفتر بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه ملاقات کردند و طرح ابتکاري فوق العاده‌اي را مطرح کردند که مبتني بر احتمال برگزاري مذاکرات بين دولت و اعضاي ارتش آزاد سوريه است، اين افراد به وجود يک راه حل داخلي و تمام سوري در قبال جنگ اعتقاد داشتند. اين هيات چهار نکته را مطرح کرد: بايد يک گفت‌وگوي داخلي سوريه رخ دهد؛ دارايي‌هاي شخصي و عمومي بايد حفظ شوند؛ بايد به جنگ داخلي، مذهبي وقومي پايان داده شده و محکوم شوند؛ همه بايد براي يک سوريه دموکراتيک که در آن ارجحيت قانون چشمگير است، تلاش کنند، که در اين مقطع حداقل شامل کناره‌گيري بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه است. از قرار معلوم، پاسخ به اين پيشنهادات فورا داده شد: بايد يک گفت‌وگوي داخل سوري رخ دهد؛ اين مذاکرات هيچ پيش شرط‌هايي نبايد داشته باشند؛ و ضمانت رئيس جمهور به ايمني کساني که از سوي ارتش آزاد سوريه در آن شرکت مي‌کنند. به نظر مي‌رسد که اکنون نيز يک پيشرفت قابل توجه ديگر در حال رخ دادن است: در هفت ناحيه تحت کنترل شورشيان در حلب، کارمندان غيرنظامي مي‌توانند سر کار خود بازگردند و مراکز دولتي و مدارس نيز بازگشايي مي‌شوند. دانش آموزاني که طي اين دو سال به شبه نظاميان تبديل شده‌اند نيز خلع سلاح شده و به کلاس‌هاي درس مي‌روند.

تعدادي از اعضاي ارتش آزاد سوريه گروهي موسوم به “اتحاديه ملي براي نجات سوريه تشيکل داده‌اند، اما اعضاي گروه اپوزيسيون سياسي در مناطقي که خارج از کنترل دولت هستند اين ديدارها را مختل کرده و به محکوم کردن ارتش سوريه پرداخته‌اند. هفته گذشته بسياري از واحدهاي ارتش آزاد به جبهه گروه مرتبط با القاعده، النصره، پيوستند که اوضاع را بيش از پيش آشفته کرد. در نواحي استان حمص نيز روشن است که درگيري بين ارتش سوريه و ارتش آزاد متوقف شده است. در برخي از شهرها يا روستاهايي که تحت کنترل دولت سوريه است نيز عناصر ارتش آزاد سوريه بدون اينکه مورد اذيت قرار بگيرند حضور دارند.

امتيازات اسد اکنون واضح هستند.اگر دولت بتواند نيروهاي ارتش آزاد را ترغيب کند که با امنيت کامل به صفوف ارتش سوريه بپيوندند، نواحي گسترده‌اي از اراضي تحت شورشيان بدون شليک حتي يک گلوله به دولت باز مي‌گردند. در اين صورت ارتشي که توسط عناصر فراري خود تقويت شده است به نام وحدت ملي عليه النصره و وابستگان به القاعده‌اش مي‌ايستد. گروه‌هاي مسلح تندرو در سوريه که ائتلاف مخالفان اين کشور را به رسميت نمي‌شناسند، متحد شده و از تشکيل گروه مسلح بزرگتري تحت عنوان “ارتش اسلام” خبر دادند.ارتش اسلام شامل 43 تيپ، گردان و گروه مسلح مخالف دولت سوريه است که از جمله آنها مي‌توان به “تيپ اسلام”، “تيپ ارتش مسلمانان”، “تيپ سپر غوطه” و”گردان‌هاي جنوب پايتخت” اشاره کرد. قرار است که “ارتش اسلام” به رهبري “زهران علوش”، فرمانده “تيپ اسلام” اداره شود.بيشتر گروه‌هاي مسلح مذکور ائتلاف مخالفان سوريه را به رسميت نمي‌شناسند. مبارزان افراطي که در جبهه مخالفان دولت سوريه مي‌جنگند بدون شک باعث نگراني‌ همه کساني هستند که در اين جنگ دخيلند. آمريکا نيز مسلما به همين دليل در خصوص دادن تسليحات به شورشيان، ترديد دارد. براي مثال اگر آمريکا به توصيه‌هاي جان مک کين، سناتور جمهوري خواه عمل کرده بود، اکنون تسليحاتي که احتمالا به ارتش آزاد داده بود، با توجه پيوستن سه يگان از اين ارتش به النصره، در دست افراطيان بود. در عين حال، افراطي‌هاي درگير در سوريه در حال تبديل شدن به يک تهديد جدي براي مسيحيان اين کشور هستند. اسقف‌ها و سراسقف‌هاي منطقه جمعه گذشته در بيروت گرد هم آمدند تا در اين خصوص گفت‌وگو کنند. اسقف‌هاي اعظم به ويژه در خصوص آسيب عمده وارد شده به کليساها در الرقه و معلولا بسيار آشفته بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان