نسخه شماره 3293 - 1392/06/26 -

 تجسس آمريکا درمبادلات بانکي بين‌المللي 

 گروه بين الملل: افشاگري پيرامون فعاليت‌هاي محرمانه و جاسوسي‌هاي گسترده آژانس امنيت ملي آمريکا (NSA) همچنان ادامه دارد. براساس آخرين اطلاعاتي که ادوارد اسنودن پيمان‌کار پيشين اين سازمان در اختيار مجله آلماني اشپيگل قرار داده، آژانس امنيت ملي آمريکا مبادلات بانکي بين‌المللي و نقل و انتقالات انجام شده از طريق کارت‌هاي اعتباري را هم به دقت تحت نظارت و کنترل خود دارد.

به گزارش اشپيگل، آژانس امنيت ملي آمريکا علاوه بر تجسس در مبادلاتي که از طريق کمپاني‌هاي عظيمي نظير «ويزا» انجام مي‌شود، بانک داده‌هاي مالي عظيمي هم ايجاد کرده که جريان انتقال پول‌هاي بين‌المللي را در يک واحد ويژه در اين سازمان اطلاعاتي ذخيره مي‌کند.

اسنادي که ادوارد اسنودن منتشر کرده نشان مي‌دهد که تجسس مبادلات بانکي بين‌المللي توسط واحد مخصوصي به نام Follow the Money (با نام اختصاري FTM) انجام مي‌شود.

اطلاعات به دست آمده از جريان انتقال پول‌هاي بين‌المللي در بانک داده‌هاي اين واحد موسوم به «ترک‌فين» (Tracfin) ذخيره مي‌شود. تا سال 2011 اين بانک داده‌ها بيش از 180 ميليون مورد از مبادلات بين‌المللي را ذخيره کرده بود. 84 درصد از اين موارد، مرتبط با نقل و انتقالات صورت‌گرفته از طريق کارت‌هاي اعتباري است.

اسناد ديگري هم که مربوط به سال 2010 است، نشان مي‌دهد که آژانس امنيت ملي آمريکا به‌طور گسترده‌اي روي مبادلات بانکي مشتريان کمپاني‌هاي بزرگي نظير ويزا تجسس مي‌کند. گفته مي‌شود تحليلگران NSA در يکي از کنفرانس‌هاي داخلي اين سازمان اطلاعاتي در سال 2010 شيوه‌هايي را که از طريق آن به جست‌وجو در ساختار پيچيده اين شبکه‌هاي مالي مي‌پردازند، تشريح کرده بودند.هدف اصلي آژانس امنيت ملي آمريکا از تجسس روي مبادلات بانکي بين‌المللي، دست‌يابي به جزئيات جريان گردش پول در اروپا، خاورميانه و آفريقا است. يکي از سخنگويان کمپاني ويزا در پاسخ به پرسش نشريه اشپيگل درباره اين موضوع اعلام کرد که احتمالا اين داده‌ها از طريق نفوذ به شبکه‌هاي اطلاعاتي اين کمپاني در اختيار NSA قرار مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان