نسخه شماره 3289 - 1392/06/21 -

 قالي آذربايجان در سازمان جهاني «وايپو» ثبت جهاني شد 

 رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان‌شرقي گفت: بر اساس پيگيري‌هاي مستمر براي نخستين بار قالي آذربايجان شامل تبريز و هريس در سازمان جهاني وايپو (wipo) ثبت جهاني شد. به گزارش ايسنا، منطقه‌ي آذربايجان‌شرقي به نقل از روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربايجان‌شرقي، «محمدجعفر عظمايي» ادامه داد: پنج نشان جغرافيايي قالي ايران به ثبت جهاني رسيده است که از اين تعداد دو نشان متعلق به استان آذربايجان‌شرقي است. وي افزود: اين امر به خوبي بيانگر ظرفيت تاريخي، اقتصادي ، تجاري و هنري قالي آذربايجان هم‌چنين نشانگر قابليت‌هاي فراوان آن در تنوع طرح، نقشه و مناطق جغرافيايي است.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان‌شرقي پيگيري‌هاي مستمر سازمان و اداره‌ي فرش و تلاش مضاعف حوزه‌ي فرش دستباف استان را در به نتيجه رسيدن فرآيند ثبت اين نشان‌ها موثر برشمرد و افزود: اين موضوع نشان مي‌دهد که استان آذربايجان‌شرقي ضمن برخورداري از ظرفيت‌هاي فراوان اشتغالزايي، اقتصادي، صادراتي اين هنر- صنعت، از نظر اداري و سازماني نيز هم در ارايه‌ي خدمات براي توليدکنندگان و قاليبافان و هم ديگر فعاليت‌هاي مضاعف موفق عمل کرده و بايد متوليان توجه ويژه‌اي را به قطب قالي ايران داشته باشند.

عظمايي در خصوص فرآيند ثبت جهاني قالي آذربايجان گفت: از چند سال پيش با همکاري مرکز ملي فرش ايران مي‌کوشيديم که به نوعي قالي ايران را از سوءاستفاده‌هاي موجود مصون نگه‌داريم و ثبت جهاني نشان‌هاي جغرافيايي فرش کشور اين مصونيت را محقق کرد. وي اظهار کرد: هم‌چنين طي جلسات مستمر با تشکل‌هاي فرش و افراد حقيقي و حقوقي موفق به ثبت هفت نشان جغرافيايي قالي آذربايجان شامل تبريز، هريس، آذرشهر، خواجه، سراب و تابلو فرش سردرود در سطح ملي شديم.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان‌شرقي افزود: لازمه‌ي آن اين است که بايد با فرآيند و ضوابط ويژه‌اي انجام مي‌شد اقدامات مختلف و موثري بود که از طريق اتحاديه‌هاي فرش انجام شد. به گزارش ايسنا، «علي سليماني»، رييس اداره‌ي فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان‌شرقي نيز در اين‌باره گفت: مسوولان مرکز ملي فرش ايران و سازمان وايپو طي سفري به تبريز از نزديک با کارگاه‌هاي توليد فرش، نمايشگاه‌ها و بازار فرش تبريز آشنا شدند. وي يادآور شد: به اين صورت پس از چندين سال دو نشان از قالي آذربايجان‌شرقي شامل تبريز و هريس به ثبت جهاني رسيد و از اين نظر افتخاري بسيار ارزشمند نصيب اين استان و هنرمندان زحمتکش اين صنعت شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان