نسخه شماره 3289 - 1392/06/21 -

 راهکار زنگنه براي کاهش مصرف بنزين 

 از ابتداي امسال مصرف بنزين افزايش چشمگيري داشته، بر همين اساس وزير نفت راهکار خود را براي بيمه کردن کشور از مشکلات تامين بنزين و کاهش مصرف اين فرآورده اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، بيژن نامدار زنگنه با بيان اينکه توسعه گازرساني به جايگاه‌هاي سي.ان.جي از اهميت بالايي برخوردار است، اعلام کرد: چنانچه 30 ميليون متر مکعب ديگر نيز مصرف سي.ان.جي را بالا ببريم، صرفه‌جويي خوبي در مصرف بنزين خواهيم داشت و کشور بيمه خواهد شد. در حال حاضر با وجود بيش از دو هزار جايگاه عرضه کننده گاز طبيعي، مصرف سي.ان.جي در کشور حدود 19 ميليون متر مکعب در روز است. به گزارش ايسنا، متوسط مصرف بنزين در روزهاي اخير به 75 ميليون ليتر در روز رسيده است و طبق پيش بيني مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در روزهاي پاياني تابستان اين رقم بازهم افزايش خواهد يافت. در حالي متوسط مصرف بنزين در روزهاي اخير به حدود 75 ميليون ليتر در روز رسيده است که متوسط توليد روزانه بنزين در کشور با مواد افزاينده به آن حدود 60 ميليون ليتر در روز است. افزايش چشمگير مصرف بنزين در حالي است که يکي از مديران شرکت ملي پخش فرآوره‌هاي نفتي ايران به ايسنا اعلام کرد: وضعيت ذخاير بنزين باتوجه به مصرف بالاي اين فرآورده در روزهاي اخير مناسب نيست.

البته مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از تامين کافي بنزين تابستاني خبر داد و تاکيد کرد: با وجود رشد 4/7 درصدي مصرف بنزين از ابتداي امسال تا نيمه شهريور، اين فرآورده به ميزان کافي در سراسر کشور توزيع شده است.

به گفته مصطفي کشکولي از ابتداي امسال تا نيمه شهريور روزانه به طور متوسط 68 ميليون ليتر بنزين در کشور مصرف شده است که از رشد 4/7 درصد در مقايسه با مدت مشابه سال قبل حکايت دارد. وي همچنين ميانگين مصرف روزانه بنزين در نيمه نخست شهريور امسال را 75 ميليون ليتر اعلام و اظهار کرد: با توجه به فرصت باقي مانده تا پايان تعطيلات تابستاني، پيش‌بيني مي‌شود مصرف بنزين باز هم افزايش يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان