نسخه شماره 3269 - 1392/05/28 -

 توفيقي در نخستين روز حضور خود در وزارت علوم:
 آرامش دانشگاه نبايد به قيمت رکود و سکوت باشد 
 نبايد اجازه دهيم بازنشستگي اساتيد به يک ابزار سياسي تبديل شود

 گروه اجتماعي: پس‌از آنکه ميلي‌منفرد، وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فناوري با مخالفت‌هايي که بيشتر جنبه سياسي داشت مواجه شد و نتوانست راي اعتماد نمايندگان مجلس را کسب کند، دکتر حسن روحاني بدون اتلاف وقت، جعفر توفيقي وزير علوم دولت دوم سيد محمد خاتمي ‌را به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفي کرد؛ سرپرستي که پيش‌بيني مي‌شود به عنوان وزير پيشنهادي هم به مجلس معرفي شود.

دکتر جعفر توفيقي پيش از ظهر ديروز دفتر کارش در وزارت علوم را از کامران دانشجو تحويل گرفت و در مراسم معارفه‌ خود و توديع وزير سابق علوم در ساختمان مرکزي وزارتخانه بر دوري خود از فعاليت‌هاي سياسي تاکيد کرد و اينگونه گفت: «اعتقاد ندارم که کشور بايد توسط حزب خاصي اداره شود، چرا که هيچ گروهي نمي‌تواند به تنهايي اهداف کشور را محقق سازد. من به دانشجويان نيز گفته‌ام که از فعاليت‌هاي سياسي آنها حمايت مي‌کنم، اما تا جايي که به علم و دانشگاه لطمه وارد نشود، چرا که دانشگاه جاي حزب نيست و نبايد در آن کار حرفه‌اي سياسي شود.»

سرپرست وزارت علوم، با تاکيد بر پرهيز از دو قطبي شدن دانشگاه‌ها، تصريح کرد: دانشگاه با علم دوقطبي نمي‌شود، بنابراين به سياست نيز بايد در حدي اهميت داد که رفاقت‌ها و همکاري‌هاي ما خراب نشود.

سرپرست وزارت علوم با بيان اينکه من معمولا به عنوان منتقد سياست‌هاي علمي حرف مي‌زنم، تصريح کرد: اين موضوع هيچ وقت باعث نشده که من قدردان حرکت‌هاي گذشته نباشم، چرا که امروز
بر هيچ‌کس پوشيده نيست که کشور در زمينه علمي راه پر پيچ‌و‌خمي را آمده و راه درازي نيز در پيش دارد. من هم تا جايي که در توان دارم از دستاوردهاي خوب اين چهار سال حفاظت مي‌کنم.

توفيقي با بيان اينکه شاخص‌هاي علمي امروز بيشتر از شاخص‌هاي ديگر نمود پيدا کرده است، گفت: اين موضوع را مرهون تلاش‌هاي گذشتگان و دکتر دانشجو بوده‌ايم که از اين موضوع قدرشناسي مي‌کنم و خواهش مي‌کنم که اگر توصيه‌اي هم دارند به ما بگويند.

وي افزود: ما از سال 66 در دانشگاه تربيت مدرس با برادران دانشجو همکار بوده‌ايم، اما به هر حال هر کاري که بکنيم، گرايشات سياسي خود را داريم، اما از نظر من اين موضوعات در مقابل رفاقت و همکاري و پيشرفت کشور بي‌اهميت است.

سرپرست وزارت علوم با بيان اينکه هيچ وقت به خودم اجازه ندادم، با زبان سياسي با کسي صحبت کنم، تصريح کرد: عقايد سياسي مثل حباب روي آب است و ممکن است تغيير کند، بنابراين ارزش ندارد به دليل ديدگاه‌هاي سياسي ارتباط خود را با دوست و همکارمان خراب کنيم. توفيقي با بيان اينکه بعضا در جامعه ديده مي‌شود که برخي با زبان سياسي سخن مي‌گويند، تصريح کرد: زبان سياسي از همان اول اختلاف است و همه حسن‌ها را آلوده و تخريب مي‌کند.

وي لازمه اجراي برنامه‌ها را همکاري بين همه مسئولان دانست و گفت: بايد نقاط قوت را به يکديگر بگوييم و نقاط ضعف را در خفا گزارش دهيم.

وي با بيان اينکه اين بحث با دکتر روحاني هم مطرح شد که پس از دوران سرپرستي چه اتفاقي مي‌افتد؟ اظهارکرد: اين بحث براي من مهم نيست، چرا که اگر احساس کنم که يک روز هم مي‌توانم کمک کنم، احساس وظيفه خواهم کرد و اين خدمت است.

وي با بيان اينکه فضاي دانشگاه بايد آرام و بدون تنش باشد، تصريح کرد: اين موضوع مهم‌ترين بستر براي کارکرد دانشگاه‌هاست که در حال حاضر نيز در دانشگاه‌ها فراهم است، اما بايد به دنبال آرامشي باشيم که دانشگاه‌ها در عين حال در آن نشاط داشته و فضاي بحث و تبادل نظر فراهم باشد، بنابراين برنامه ما اين است که فضاي آرام در عين آگاهي و شعور سياسي را حفظ کنيم. توفيقي با بيان اينکه برنامه توسعه تشکل‌ها در چارچوب قانون انجام مي‌شود، گفت: آرامش نبايد به قيمت سکوت، رکود و کم صدايي باشد. بلکه بايد فضاي باز اجتماعي و فرهنگي در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و نو‌انديشي که يکي از مهم‌ترين کارکردهاي دانشگاه است، اتفاق بيفتد که اين موضوع با تکثرگرايي و ايجاد تنوع محقق مي‌شود. بنابراين اگر به دانشجوها اعتماد کنيم و محور خود را قانون اساسي قرار دهيم، هم به آرامش مي‌رسيم و هم رضايتمندي دانشجويان را خواهيم داشت. توفيقي همچنين درباره بحث بازنشستگي اساتيد دانشگاه‌، گفت: اين موضوع يک روال اداري دارد که در همه دنيا نيز مرسوم است، اما چيزي که بايد مراقبت شود، اين است که نبايد اجازه دهيم بازنشستگي به ابزاري سياسي تبديل شود، البته انشاءالله تاکنون چنين نبوده و نمي‌خواهم پيش قضاوت کنم. سرپرست وزارت علوم تصريح کرد: در ماه‌هاي اخير وزارت علوم بارها اعلام کرده اگر بازنشسته‌اي فکر مي‌کند به اشتباه بازنشسته شده است، به ما مراجعه کند که به نظرم بهترين راه اين است که در وزارت علوم باز باشد، همچنين آيين‌نامه‌ها نيز اگر نواقصي داشته باشد، مورد بازنگري قرار مي‌گيرد. به طور کلي هدف ما اين است که دانشگاهيان با رضايتمندي و فعاليت‌هاي علمي خود تمرکز کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان