نسخه شماره 3269 - 1392/05/28 -

 اسکاتلنديارد پس از 16 سال آغاز کرد:
 بازگشايي راز قتل پرنسس دايانا 

 گروه بين‌الملل: کشف سرنخ و اطلاعاتي جديد در مورد مرگ مشکوک «پرنسس دايانا» و نامزد او «دودي الفايد» موجب شده تا اسکاتلنديارد (پليس بريتانيا) در آستانه آغاز تحقيقاتي جديد در مورد اين پرونده باشد. برخي از اين نشريات بريتانيا همچون هفته نامه هاي ساندي اکسپرس و مردم people گزارش داده اند که بر اساس اطلاعات جديد که در اختيار پليس قرار گرفته است، مرگ پرنسس دايانا نه «تصادف» بلکه «قتل» خوانده شده و حتي پاي ماموران نيروهاي ويژه ارتش بريتانيا موسوم به اس اي اس نيز به اين پرونده باز شده است.

گفته شده، اين اطلاعات ابتدا در جريان دادگاه يکي از ماموران اس اي اس که اخيرا به دليل نگهداري سلاح و مهمات غيرمجاز محاکمه و محکوم شد، مطرح شده بود و سپس براي پيگيري به پليس ارجاع شد. مطابق اسناد جديد، گويا يکي از اعضاي ارتش بريتانيا اقدام به قتل دايانا و نامزدش کرده است. اسکاتلند يارد در اين رابطه اعلام داشت در حال بررسي اطلاعات جديد و سنجش اعتبار و درستي آن هاست. گفته مي‌شود يکي از تک تيراندازان ارتش بريتانيا در دست نوشته هفت صفحه‌اي خود به همسرش، مدعي شده بوده فرمانده يکي از ارگان‌هاي ارتش اين کشور در توطئه «قتل» پرنسس دايانا دست داشته است. اسکاتلنديارد به جزئيات بيشتري از اين موضوع و يا نام فرد مدعي اشاره اي نکرده است. پرنسس دايانا به هنر علاقه داشت اما عمده شهرت وي بخاطر فعاليت‌هاي عام المنفعه و اجتماعي بوده است. وي با تأسيس و يا همکاري با چندين موسسه خيريه، به مدرسه‌سازي، خانه‌سازي و کمک به بينوايان و دردمندان پرداخت. وي کمکهاي شايان توجهي به جذاميان، مبتلايان به ايدز و آسيب ديدگان از مين در کشور آنگولا انجام داد. وي در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفريقا و بوسني و هرزگوين با جديت به دلگرمي دادن به محرومان و آسيب ديدگان پرداخت و با کساني چون نلسون ماندلا، مايکل جکسون و مادر ترزا ديدار کرد.

علاوه بر اين وي به عنوان همسر وليعهد او را در سفرهاي کاري همراهي مي‌کرد. او با چارلز به کشورهاي ايالات متحده، کانادا، ايتاليا، قلمروهاي همسود و برخي از کشورهاي آفريقايي و آسيايي سفر کرد. او همچنين برخي از سفرهاي خود را به تنهايي انجام مي‌داد و از بيمارستان ها و مکان هاي عمومي بازديد مي‌کرد. همچنين وي به عنوان همسر وليعهد از وظايف ويژه اي نيز برخوردار بود.

شهرت و محبوبيت دايانا و چارلز باعث شد تا کوچک‌ترين کارهاي آنان نيز توسط رسانه‌ها و پاپاراتزي‌ها پوشش داده شود و بسياري از مسائل خصوصي آنان در مطبوعات منعکس گردد. از جمله آنان روابط نامشروعي که چارلز پيش از زندگي با دايانا داشت. در تمام اين سال‌ها دايانا و چارلز از خبرسازترين افراد پادشاهي متحده بودند.

اين دو از سال 1992 جداي از هم زندگي کردند اما سرپرستي فرزندانشان را بصورت مشترک برعهده داشتند. در همين حال چارلز نيز مجدداً رابطه‌اش را با کاميلا آغاز کرد و بعدها هم به داشتن رابط? عاشقانه با کاميلا اعتراف نمود. پرنسس دايانا در سال 1995 در يک برنامه تلويزيوني در بي بي سي پرده از نگراني‌ها و مشکلات دروني خانواده برداشت و از فشارهاي رسانه‌اي و اجتماعي که بر وي بود گلايه کرد. وي علت به وجود آمدن اين مشکلات را کاميلا پارکر بيان کرد و گفت که در اين ازدواج سه نفر حضور داشتند. وي همچنين چارلز را در مورد اين مسئله مقصر دانست. به همين خاطر کاميلا از شوهرش جدا شد. اين موجب دشمني بيشتر دايانا و کاميلا شد و سرانجام کتابي با عنوان دايانا:داستان واقعي اش و به دنبال آن درواز? کاميلا، غارتگر خانه ها منتشر شد که در آن به بدگويي و روابط عاشقانه و مشکلات زندگي اين دو نفر پرداخته شده بود. سرانجام دايانا و چارلز در 28 اوت 1996 با پيشنهاد ملکه رسماً از هم طلاق گرفتند.

سرانجام،31 آگوست سال 1997 روزي شد که اغلب تحليلگران در مورد آن نظرات جالبي دارند؛ نظراتي که به مذاق خاندان سلطنتي بريتانيا به خصوص ملکه خوش نمي‌آيد. در اين روز دايانا و نامزد ثروتمند عرب وي در پاريس کشته شدند.دايانا در آن شب به همراه نامزدش دودي الفايد و راننده‌اش براي فرار از دست عکاسان از درب پشتي هتل خارج شد و قصد خروج از پاريس را داشت. آن ها در يک بنز ليموزين در تونلي در پاريس مشغول به حرکت بودند که ماشينشان به دليل سرعت زياد و عدم کنترل راننده با ديواره تونل الما پاريس برخورد کرد و راننده و الفايد به سرعت جان باختند. بعد از تصادف به نظر نمي‌آمد دايانا صدمه اي جدي ديده باشد اما وي يک بار در آمبولانس دچار حمله قلبي شد و در بيمارستان هم بر اثر خونريزي ريوي و مغزي درگذشت. تنها کسي که در اين ميان جان سالم به در برد محافظ شخصي دايانا بود.

بعدها ادعا شد که نه دايانا و نه الفايد هيچکدام کمربند ايمني نبسته بودند. همچنين گفته شد که راننده سه برابر بيشتر از اندازه مجاز نوشيدني الکلي مصرف کرده بود. پدر دودي اسپانسر فيلم قتل غير قانوني شد که در آن نيمه تاريک مرگ پرنسس دايانا و پسرش نمايش داده شده است.

بعد از مرگ دايانا چارلز به همراه خواهران و برادر دايانا براي آوردن بدن او از لندن به پاريس سفر کردند. بعد از بازگشت، ملکه اليزابت دوم اعلام کرد که بعد از جدايي از چارلز، دايانا ديگر عضوي از خانواده سلطنتي نيست و نبايد تشييع جنازه رسمي براي وي برگزار شود. اين گفته اعتراض زيادي را به دنبال داشت و سرانجام با اصرار شاهزاده چارلز مراسمي رسمي براي دايانا برپا شد.

بحث قتل پرنسس دايانا در حالي دوباره مطرح شده است که سال گذشته ميلادي، کتابي در خصوص مرگ دايانا به انتشار رسيد. در آن به نقل از جاسوسان روسي عنوان داشتند چند روز قبل از اين حادثه، ماموران ام آي سيکس (دستگاه اطلاعات خارجي بريتانيا) به طور مخفيانه وارد پاريس شده‌اند.

روزنامه «اکسپرس» طي گزارشي در اين خصوص مي‌نويسد: «گنادي سوکولوف» نويسنده کتاب، اعتقاد دارد دايانا با انگيزه‌اي داخلي توسط جاسوسان انگليسي به قتل رسيده است.» وي در اين کتاب مي‌گويد اين جاسوسان با کار گذاشتن يک ميکرو چيپ در اتومبيل و ايجاد مشکل در سيستم ترمز، موجب اين تصادف شده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان