نسخه شماره 3256 - 1392/05/10 -

 چالش جالب رابطه پاکستان و آمريکا 

 يک روزنامه مطرح پاکستاني با انتقاد از تعويق سفر وزير امور خارجه آمريکا به اين کشور نوشت: جان کري ممکن است در هفته جاري به پاکستان سفر کند و اين امکان نيز وجود دارد که او نيايد. تمام اين مساله بخشي از روابط خنده‌دار و مضحک ميان واشنگتن و اسلام‌آباد است که به سطحي مضحک رسيده است.

به نوشته روزنامه داون، سفرهاي مقام‌هاي عالي رتبه آمريکا به پاکستان يک اقدام حساس محسوب مي‌شود و نه تنها از لحاظ حساسيت‌هاي ديپلماتيکي بين دو کشور بلکه از نظر نگراني‌هاي عميق امنيتي در مورد سفر مقام‌هاي بلند پايه بسيار مهم و حساس هستند.

در ميان بمب‌گذاري‌ها و فرار زندانيان، فجايع طبيعي، کشتار اقليت‌ها و اولويت‌هاي سياست‌ خارجي خود پاکستان، بسيار سخت است که يک دريچه واضح و روشني را باز کنيم که در آن آمريکا بتواند به مسائل پاکستان بپردازد.

در تمامي ديدارها ميان واشنگتن و اسلام‌آباد مساله حملات پهپادها مطرح مي‌شود. پاکستان مي‌گويد که مخالف حملات و خواستار توقف آن‌ها است. وزارت امور خارجه پاکستان شديدا نسبت به اين حملات اعتراض کرده اما آمريکا اطلاعات محرمانه‌اي در دست دارد که حاکي از آن است، پاکستان به صورت محرمانه رضايت خود را از اين حملات اعلام کرده و در انظار عمومي وانمود به مخالفت مي‌کند. پاکستان مي‌گويد که اين مساله حقيقت ندارد. اما در حقيقت هيچ کس واقعيت اين مساله مبهم را نمي‌داند.

پاکستان جزئياتي را در مورد سفر پيشنهادي جان کري مطرح کرده که باعث شد تا وزارت امور خارجه آمريکا اين سفر را به تعويق بيندازد.

اينکه جان کري چه موقع به پاکستان سفر مي‌کند يک مساله "رمزآلود" است و مردم جهان تا زماني که کري وارد اسلام‌آباد نشود از اين مساله مطلع نخواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان