نسخه شماره 3235 - 1392/04/16 -

 7 جولاي‌؛ تولد ويتوريو دسيکا
 از واکسي تا دزدان دوچرخه 

 ويتوريو دسيک (Vittorio De Sica ‏) بازيگر و کارگردان بزرگ ايتاليايي و از پيشگامان نئوراليسم سينماي ايتالياست که فيلم‌هايش توانسته در چهار دوره‌ اسکار به عنوان فيلم برگزيده انتخاب شود. دسيکا در 7 جولاي (16 تير) 1901 در ناپل ديده به جهان گشود. او سينما را از دوران کودکي و با حضور در عرصه بازيگري آغاز کرد و در ادامه به کارگرداني روي آورد. اين هنرمند در طول دوران زندگي هنري خود 30 فيلم را کارگرداني کرد، در حالي که بازي در بيش از 50 فيلم سينمايي را در کارنامه هنري خود دارد و عنوان بهترين بازيگر ژانر ملودرام و کمدي ايتاليا در دهه 30 و 40 ميلادي را به خود اختصاص داده است.

دسيکا فعاليت در زمينه سينما را از سال 1910 و زماني که تنها 9 سال داشت با بازيگري آغاز کرد و اين فعاليت تا سال 1974 با بازي در فيلم سينمايي «ما همديگر را خيلي دوست داشتيم» ساخته اتوره اسکولا ادامه يافت. اين فيلم در سال 1975 بر پرده سينماهاي ايتاليا رفت و با استقبال قابل توجه مخاطبين مواجه شد. از جمله ويژگي‌هاي بازي دسيکا توجه به مسائل حرفه‌اي، خوشرويي و نوعي خودشيفتگي ذاتي اين هنرمند است که همواره در نقش‌هاي مختلفي که ايفا مي‌کرد به خوبي ديده مي‌شد و جزو ويژگي‌هاي اصلي بازي او درآمده بود.

دسيکا فعاليت در زمينه کارگرداني را از سال 1940 آغاز کرد. فيلم «بچه‌ها نگاهمان مي‌کنند» که در سال 1943 ساخته شد، نخستين گام دسيکا براي ورود به عرصه نئورئاليسم محسوب مي‌شود که توجه سينماگران ايتاليايي به اين ژانر موجب شد تا سينماي ايتاليا در صدر سينماي جهان آن دوره قرار بگيرد. همچنين اين فيلم نخستين تجربه همکاري دسيکا با چزاره زاواتيني به عنوان فيلمنامه نويس است که در بيشتر آثار بعدي او نيز اين همکاري ادامه يافت.

دسيکا که از پديد آورندگان سينماي نئورئاليسم محسوب مي‌شود و همزمان با روبرتو روسيليني به عنوان برجسته‌ترين کارگردان اين جنبش فعاليت خود در اين عرصه را آغاز کرده بود، در دومين دوره فعاليت سينمايي خود که بين سال‌هاي 1946 تا 1952 را دربر مي‌گيرد به ساخت فيلم‌هاي سينمايي«واکسي»، «دزدان دوچرخه»، «معجزه در ميلان» و «اومبرتو دي» اقدام کرد که در اين ميان «دزدان دوچرخه» مشهورترين و در عين حال جهاني‌ترين اثر او محسوب مي‌شود. اين فيلم که در سال 1948 ساخته شد، داستان زندگي مردي متاهل را بيان مي‌کند که در دوران رکود شديد اقتصادي ايتاليا و فقر عمومي‌جامعه، اقدام به خريد يک دوچرخه و کار براي معاش خانواده مي‌کند. اما پس از مدتي دوچرخه‌اش را مي‌دزدند. اين مرد همراه با پسر نوجوانش به دنبال دوچرخه مي‌گردد و تا پايان داستان هم موفق به پيدا کردن آن نمي‌شود.

فيلم‌هاي «واکسي »‌، «دزدان دوچرخه»‌، «ديروز‌، امروز‌، فردا» و «باغ فينزي کوينتيني» از اين فيلمساز به ترتيب در سالهاي 1946‌، 1949‌، 1963 و 1973 برنده جايزه اسکار بهترين فيلم غير‌انگليسي زبان شد.

دسيکا در سال 1974 در اوج شهرت چشم از جهان فروبست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان