نسخه شماره 3234 - 1392/04/15 -

 قتل دو جوان توسط سارق سابقه دار 

 گروه حوادث: کارآگاهان پليس آگاهي تهران بزرگ سارق سابقه‌داري را که دو نفر را با ضربات متعدد چاقو به قتل رسانده دستگير کردند. در اسفند ماه سال گذشته به کلانتري 168 سيزده آبان اعلام شد که در ساعت 16:30 روز نهم اسفند91 مرد ناشناسي حدودا30 ساله با آثار ضرب‌و‌جرح در بدن، توسط راننده خودرو پژو206 سفيد رنگ به بيمارستان منتقل و در روز دهم اسفند فوت کرده است .

با اعلام نظريه تيم پزشکي بيمارستان مبني بر فوت متوفي به علت «اصابت ضربات جسم تيز به ناحيه شکم و سينه»، پرونده مقدماتي با موضوع «قتل عمد» تشکيل و به دستور شعبه هفتم بازپرسي دادسراي شهرري، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار اداره دهم ويژه قتل پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت .

شناسايي مقتول

با آغاز رسيدگي به پرونده، کارآگاهان اداره دهم در اولين مرحله اقدام به شناسايي هويت مقتول کردند؛ اين در حالي بود که برابر اعلام بيمارستان، پس از انتقال مقتول به بيمارستان و پيش از آنکه هويت وي در سيستم اطلاعات بيمارستان ثبت شود، راننده خودرو 206 به بهانه انتقال خودرو به پارکينگ از بيمارستان خارج و متواري شده بود .

اقدامات جهت شناسايي هويت مقتول ادامه داشت که کارآگاهان اطلاع پيدا کردند، در روز دهم اسفند پرونده‌اي با موضوع فقداني در پايگاه هفتم پليس آگاهي تشکيل شده که مشخصات اعلام شده از سوي خانواده فقداني شباهت زيادي به مقتول دارد؛ از خانواده فقداني جهت شناسايي تصوير مقتول دعوت صورت گرفت و برادر فقداني پس از حضور در پليس آگاهي، برادر خود به نام امين . ب (متولد 1365) را مورد شناسايي قرار داد .

برادر امين در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «در روز نهم اسفند برادرم در خانه بود که يکي از دوستانش به نام مهدي با او تماس گرفت؛ به بهانه دور زدن با ماشين، مهدي به دنبال برادرم آمد و پس از آن امين ديگر به خانه بازنگشت؛ فرداي آنروز به سراغ مهدي رفته و او عنوان داشت که امين را به دربِ خانه رسانده و اطلاعي از برادرم ندارد‌«‌.

شناسايي مهدي در تصاوير دوربين‌هاي بيمارستان

با شناسايي مهدي . ر ( متولد 1363 )، کارآگاهان به محل سکونت وي در منطقه کيانشهر مراجعه و اطلاع پيدا کردند که مهدي در روز دهم اسفند، پس از ملاقات با برادر مقتول از محل سکونتش متواري شده است.

همزمان با آغاز تحقيقات جهت دستگيري مهدي، کاراگاهان به بررسي تصاوير دوربين‌هاي مداربسته بيمارستان پرداخته و موفق به شناسايي تصاويرِ زمان انتقال مقتول به بيمارستان شدند؛ برادر مقتول پس از مشاهده تصاوير دوربين‌هاي بيمارستان موفق به شناسايي تصوير «مهدي « در زمان انتقال امين به بيمارستان با يک دستگاه خودرو 206 سفيد رنگ شد و اين در حالي بود که مهدي به او عنوان کرده بود که امين را به محل سکونتش رسانده است .

دستگيري «مهدي» و بيان حقيقت

پس از شناسايي تصوير «مهدي» در داخل بيمارستان و مشخص شدن کذب بودن اظهاراتش در خصوص بي اطلاعي از سرنوشت امين، کارآگاهان ضمن شناسايي وي به عنوان يکي از مجرمان سابقه‌دار، در ادامه اقدامات پليسي خود جهت شناسايي مخفيگاه و دستگيري وي اطلاع پيدا کردند که مهدي در روز سيزدهم خرداد92 با يک دستگاه خودرو سواري پرايد مسروقه در منطقه بازار دستگير و به زندان منتقل شده؛ بلافاصله هماهنگي‌هاي قضايي انجام و «مهدي» جهت انجام تحقيقات در خصوص پرونده قتل در اختيار اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت .

مهدي در تحقيقات اوليه همچنان منکر هرگونه اطلاع از سرنوشت دوست خود (‌مقتول‌) بود اما زمانيکه در مقابل تصاوير دوربين‌هاي بيمارستان قرار گرفت و تصوير خودش را در هنگام انتقال امين (‌مقتول‌) به بيمارستان مشاهده کرد، به ناچار لب به اعتراف گشود و در اظهارات اوليه عنوان داشت: «قاتل کسي ديگر است؛ من فقط زمانيکه از تيم پزشکي بيمارستان شنيدم که به احتمال زياد، امين به علت شدت ضربات چاقو زنده نمي ماند، ترسيده و از بيمارستان فرار کردم » .

«مهدي» در ادامه اظهاراتش و در تشريح حادثه منجر به جنايت، به کارآگاهان گفت: «من علاوه بر سرقت خودرو در کار خريد و فروش موادمخدر شيشه نيز بودم؛ چندي پيش با يکي از خريداران مواد به نام حسين بر سر پرداخت پول مواد دچار اختلاف شده و براي آنکه او را مجبور کنم تا پول مواد را پرداخت کند، يک دستگاه DVD گران قيمت از او گِرو گرفته و گفتم تا زمانيکه پول مواد را ندهد، دستگاه DVD را به او بازپس نخواهم داد و همين موضوع باعث کينه و دشمني حسين با من شد » .

«مهدي» در ادامه اظهاراتش با اشاره به اينکه امين اطلاعي از فعاليت وي در زمينه خريد و فروش مواد نداشت، به کارآگاهان گفت: «روز حادثه و براي تفريح و دور زدن در خيابان، به دنبال امين رفتم تا تنها نباشم؛ در حال چرخيدن با ماشين در افسريه بوديم که ناگهان حسين به همراه جوان ديگري که تا به آنروز او را نديده و نمي شناختم، با يک دستگاه پژو 405 مشکي رنگ مسير حرکتمان را مسدود کرد و هر دو نفرشان از ماشين پياده و با ما درگير شدند؛ من با حسين و امين نيز به طرفداري از من، با جوان ناشناس ( دوست حسين ) درگير شد که ناگهان حسين و جوان ناشناس به سرعت سوار ماشين 405 شده و از محل متواري شدند؛ آن موقع بود که فهميدم امين چاقو خورده است » .

با توجه به اظهارات مهدي در خصوص ارتکاب جنايت توسط دوست حسين، کاراگاهان براي شناسايي هويت قاتل و دستگيري وي به محل سکونت حسين در منطقه علي آباد رفتند؛ کارآگاهان در همان مراحل اوليه تحقيقات در خصوص سوابق حسين اطلاع پيدا کردند که وي يکي از مجرمان سابقه دار در زمينه سرقت موتورسيکلت و خودرو است .

تحقيقات پليسي جهت دستگيري حسين ادامه داشت تا اينکه کارآگاهان اطلاع پيدا کردند «حسين» در روز ششم خرداد92 به اتهام سرقت خودرو، توسط کلانتري 101 تجريش دستگير و روانه زندان شده است؛ هماهنگي‌هاي قضايي انجام و او نيز همانند مهدي، جهت انجام تحقيقات در خصوص پرونده قتل امين در اختيار اداره دهم قرار گرفت .

حسين در اظهاراتش، ضمن اعتراف به مسروقه بودن خودرو 405 مشکي رنگِ روز درگيري، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «مهدي راست مي گويد؛ قاتل يکي از دوستان من به نام کامران است که در زمان درگيري به همراه من بود ».

شناسايي کامران به عنوان متهم اداره دهم در پرونده منطقه تهرانسر

با معرفي «کامران . س» ( 24 ساله ) به عنوان عامل جنايت در منطقه افسريه، بلافاصله کارآگاهان وي را به عنوان متهم اصلي درگيري و عامل جنايت منطقه تهرانسر مورد شناسايي قرار دادند؛ در پرونده قتل منطقه تهرانسر، فردي به نام داريوش . الف (36 ساله ) توسط کامران و با ضربات متعدد چاقو به قتل رسيده بود .

برابر اطلاعات پرونده تهرانسر،»کامران» پس از قتل «داريوش» از محل سکونتش متواري و نهايتا در مخفيگاهش در منطقه هشتگرد و با همکاري تيم جنايي پليس آگاهي هشتگرد، در روز 22 اسفند91 دستگير و در اختيار اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته بود .

کامران پس از دستگيري و در حاليکه تصاوير درگيري او با مقتول ( داريوش ) توسط چندين دوربين مداربسته ثبت شده بود، پس از دستگيري صراحتا به جنايت اعتراف و در خصوص انگيزه قتل «داريوش . الف» به کارآگاهان گفته بود: «بابت طلب 80 هزار توماني از شخصي به نام ناصر، يک دستگاه Speaker مخصوص ضبط خودرو را از وي گرفته و به همين بهانه ناصر چندين بار به همراه داريوش به درب منزل ما آمده و ايجاد درگيري و فحاشي در محل کردند و به همين علت از هر دو نفرشان کينه به دل داشتم » .

کامران در خصوص نحوه قتل داريوش نيز به کارآگاهان گفته بود: «در روز 23 بهمن91 در منطقه تهرانسر ـ زير پل شهيد شوشتري به صورت پياده در حال تردد بودم که متوجه داريوش شدم که با يکي از دوستانش و با دو دستگاه موتورسيکلت در حال عبور از محل بودند؛ براي داريوش سوت زده و او نيز پس از شنيدن صداي سوت، تغيير مسير داد و به سمت من آمد؛ در حاليکه چاقو را در زير آستين لباس مخفي کرده و آماده زدنِ چاقو بودم، به محض نزديک شدن داريوش ديگر به او فرصت نداده و زمانيکه قصد داشت تا از موتور پياده شود با او درگير شده و پيش‌از آنکه دوستش بتواند به او کمک کند چند ضربه چاقو به پهلو و شکم وي زده و زماني که بر روي زمين افتاد، به سرعت از محل متواري شدم ».

کامران در ادامه اعترافات خود و در خصوص نحوه ارتکاب جنايت دوم (‌‌قتل امين . ب ) نيز به کارآگاهان گفت: «زماني که داريوش به قتل رسيد، به منزل يکي از دوستانم به نام حسين رفته و در آنجا مخفي شدم؛ در روز نهم اسفند91 ، به همراه حسين و با يک دستگاه خودرو پژو 405 در منطقه افسريه در حال چرخيدن بوديم که ناگهان حسين با نشان دادن يک دستگاه پژو 206 سفيد رنگ مدعي شد که از راننده 206 طلب دارد؛ براي گرفتن طلبِ حسين به دنبال خودرو 206 رفته و نهايتا در پشت چراغ قرمز به آنها رسيديم؛ حسين با ماشين، مسير حرکت 206 را مسدود کرد و پس از پياده شدن از ماشين حسين با راننده و من نيز با سرنشين آن درگير شدم؛ در حين درگيري چاقو را از زير لباس خارج و چند ضربه به سرنشين خودرو 206 زدم و بلافاصله هر دو نفرمان از محل متواري شديم » .

سرهنگ کارآگاه آريا حاجي‌زاده، معاون مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت: « با توجه به اعترافات صريح متهم در خصوص ارتکاب جنايت در مناطق افسريه، بار ديگر متهم که با قرار بازداشت موقت در پرونده قتل «داريوش . الف» روانه زندان شده بود، اينبار به دستور بازپرس محترم شعبه هفتم دادسراي شهرري و براي انجام تحقيقات تکميلي در خصوص دومين جنايت (قتل امين . الف) در اختيار اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته است» .


نسخه چاپي ارسال به دوستان