نسخه شماره 3205 - 1392/03/07 -

 عامل عدم رغبت جوانان به ازدواج چيست؟ 

 معاون فرهنگي و امور تربيتي وزارت ورزش و جوانان گفت: بررسي‌ها نشان داده است ميزان ازدواج در طبقه متوسط بيشتر از طبقات متمکن جامعه است، همين امر نشان‌دهنده غلبه شرايط فرهنگي بر مسائل اقتصادي است، چرا که مسائل اقتصادي دشوارتر از امروز را هم جامعه ما تجربه کرده؛ اما مشکلات و وضعيت ازدواج مانند امروز نبوده است. سيد باقر پيشنمازي در گفت‌وگو با ايسنا اظهارکرد: برخي از مسوولين معتقد بودند که به جاي وام ازدواج، وام اشتغال اعطاء شود و اگر اشتغال جوانان حل شود، ازدواج آنان نيز خود به خود حل خواهد شد، در حاليکه امروزه شاهد اين هستيم تعداد قابل توجهي از شاغلين نيز ازدواج نکرده‌اند. وي با بيان اينکه توقعات را بايد کاهش داد، افزود: توقعات و نحوه برگزاري ازدواج بايد مديريت شود. مقوله چشم و هم چشمي آفت ازدواج جوانان شده و رسانه‌ها و تريبون مساجد و مدارس بايد در زمينه نقد اين امر و انتقال پيام صحيح به مخاطب تلاش کنند. درغير اين صورت هر ميزان اعتبارات و تسهيلات به مسئله ازدواج تعلق بگيرد و به جاي سه ميليون، 10 ميليون هم وام اعطا شود باز هم مشکل حل نشده و تا زماني که تقاضاها خارج از عرف باشد، دردي از مشکلات درمان نخواهد شد. معاون امور فرهنگي و تربيتي وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ارائه مسکن مهربه جوانان، تصريح کرد: مسکن مهر قدم خوب و اساسي در جهت رفع دغدغه مسکن جوانان بود. همچنين تقسيط وام از محل يارانه‌ که به حساب خانوار واريز مي‌شود نيز يک نوع فرصت‌سازي مناسب جهت بهبود وضعيت ازدواج جوانان بود.

پيشنمازي سينما، صدا‌و‌سيما، رسانه‌ها و فضاي مجازي را ظرفيت اثرگذار فرهنگي در شرايط امروز جامعه دانست و افزود: بايد فرهنگ حاکم بر کشور را بررسي کرد، فيلم‌ها و سريال‌ها و رمان‌هاي ما چقدر در زمينه ترويج ازدواج و ترويج قناعت در جامعه قدم برداشته‌اند؟ در حالي که صرفا به دنبال اين بوده‌اند که جايزه‌هاي بين‌المللي دريافت کنند و همين نگاه باعث شده تا سينماي ما نوعاً مطابق فرهنگ غربي و با ترويج ارتباطات نامناسب قدم بردارند. وي افزود: اين مسائل نوعاً ناشي از خود کم‌بيني و ناديده گرفتن شايستگي‌هاست و گمان مي‌کنند تمجيد توسط هر نا اهلي پسنديده است، کشوري که به شکل‌هاي مختلف دشمني و کينه خودش را به ملت ما نشان داده، زماني که دست به تحسين فيلمي مي‌زند، بايد در آن فيلم، سازنده‌اش و فيلمش شک کرد که چه ضعفي را درشت‌نمايي کرده و چه گسلي را ايجاد کرده است که اين چنين از او تقدير مي‌کنند.

معاون امور فرهنگي و تربيتي وزارت ورزش و جوانان با تاکيد بر تدبير اقتصادي در ميان جوانان ادامه داد: همان‌گونه که غربي‌ها مي‌توانند با ترويج فرهنگ غلط باعث بلوغ زودرس جنسي شوند، ما نيز بايد با تربيت اقتصادي جوانانمان سبب بلوغ زودرس اقتصادي و اجتماعي شويم و اگر بلوغ در همه زمينه‌ها (نه فقط جنسي) زودرس اتفاق بيفتد ازدواج‌هاي ديرهنگام اتفاق نمي‌افتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان