نسخه شماره 3203 - 1392/03/05 -

 احمد توکلي:
 ردصلاحيت آيت‌الله هاشمي مصلحت نبود 

 گروه سياسي- کورش شرفشاهي: انتخابات رياست‌جمهوري قرار بوده و هنوز هم قرار است حماسه سياسي را رقم بزند اما ردصلاحيت‌هاي گسترده نامزدهاي رياست‌جمهوري باعث شد تا عده‌اي گمان کنند اين تصميم‌گيري‌ها در مسيري مخالف اهدافي است که مقام معظم رهبري نامگذاري کرده‌اند. بزرگترين رد صلاحيت‌ها را مي‌توان در مورد اسفنديار رحيم مشايي و آيت‌الله هاشمي رفسنجاني دانست.

البته رد صلاحيت مشايي دور از ذهن نبود زيرا وي يک بار براي برکناري از معاون اولي رييس‌جمهور با حکم رهبري رو‌به‌رو شده بود اما در مورد آيت‌الله هاشمي باعث تعجب والبته تاسف عده بسياري از مردم و صاحب نظران شد. در اين رابطه نماينده تهران با تشکر از هاشمي رفسنجاني به دليل موضع‌گيري‌اش پس از رد صلاحيت از سوي شوراي نگهبان گفت که موضع‌گيري قانون‌گرايانه و عاقلانه آقاي هاشمي رفسنجاني ضربه کاري به توهمات دشمنان بود هر چند رد صلاحيت او را به مصلحت نمي‌دانستم.

احمد توکلي در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به موضوع رد صلاحيت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از سوي شوراي نگهبان در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري و نوع موضع‌گيري هاشمي رفسنجاني نسبت به اين موضوع گفت: موضع‌گيري آقاي هاشمي رفسنجاني در قبال عدم تاييد صلاحيتشان يک بار ديگر اين ضرب‌المثل فارسي را به ياد آورد که دود از کنده بلند مي‌شود. وي افزود: البته با سوابق تاريخي و نقش آقاي هاشمي در شکل‌گيري نهضت و پيروزي انقلاب اسلامي و پيروزي در جنگ و اداره کشور اگر غير از اين بود تعجب‌آور بود.

رئيس سابق مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اگرچه بنده با نامزدي آقاي هاشمي و رئيس‌جمهور شدن ايشان در اين دوره موافق نبودم اما رد صلاحيت او را هم به مصلحت نمي‌دانستم.

توکلي گفت: علي‌القاعده شوراي نگهبان حجتي براي خود داشته است. اما عدم تاييد آقاي هاشمي، بزرگ‌ترين رد صلاحيتي است که از اول انقلاب به دست شوراي نگهبان انجام شده است و مي‌توانست مشکلاتي براي فرد با سابقه‌اي چون هاشمي و کشور ايجاد کند.

وي افزود: ديديم که دشمنان خارجي چقدر روي اين مسئله سرمايه‌گذاري کرده‌اند و بسياري از دوستان در داخل از اين موضوع ناراحت و متأثر شدند، ولي اين موضع‌گيري قانون‌گرايانه و بسيار عاقلانه آقاي هاشمي رفسنجاني ضربه کاري به توهمات دشمنان بود و دوستان انقلاب را در داخل کشور خوشحال کرد.

توکلي ادامه داد: آقاي هاشمي رفسنجاني مثل همه سياست‌مداران ديگر مورد اعتماد و انتقاد قرار داشته و دارد، ولي اين موضع‌گيري ايشان مصداق ان‌الحسنات يذهبن السيئات، موقعيت ايشان را نزد سياست‌مداران وطن دوست و مردمان دلسوز ارتقا بخشيده است.

توکلي نماينده تهران، خاطرنشان کرد: بنده به رغم انتقاداتي که از سال‌هاي 70 به اين طرف نسبت به ايشان داشتم و دارم از اين موضع‌گيري بر حق آقاي‌ هاشمي تشکر مي‌کنم.

البته اين واکنش‌ها به صورت علني و مستقيم و نيز به صورت غير‌مستقيم مطرح شده و مي‌شود. بارها نمايندگان مجلس در صحن علني نسبت به اين ردصلاحيت واکنش نشان دادند. اما آنهايي که تريبون رسمي در اختيار نداشتند، در قالب گفت و گو با رسانه‌ها واکنش نشان دادند. در اين رابطه حجت‌الاسلام دعاگو در گفت‌وگو با ايلنا تاکيد مي‌کند که ارزش‌هاشمي به منصب رياست جمهوري نيست.

امام جمعه موقت شميرانات گفت:وجود نامزدهاي مورد اعتماد اقشار ملي در انتخابات رياست جمهوري ضريب مشارکت همگاني را افزايش مي‌دهد و به تقويت اعتبار و اقتدار ملي مي‌انجامد.

حجت‌الاسلام دعاگو با بيان اينكه تعدد نامزدها به گسترش حوزه رقابت مي‌انجامد به ايلنا گفت:تعدد كانديداها افزايش مشارکت مردمي‌را همراه دارد و نمودار تمايل همگاني به نقش‌آفريني در اداره کشور است. وي خاطرنشان كرد: تکثر و وحدت در نامزدهاي پيشنهادي از سوي جريان‌هاي سياسي کاملاً طبيعي است، همه جريان‌هاي سياسي با وحدت نامزد انتخاباتي احتمال پيروزي‌شان را افزايش مي‌دهند و تکثر نامزدهاي يک جريان سياسي به ريزش آرا و کاهش احتمال پيروزي مي‌انجامد، اگر نامزدهاي پيشنهادي از شايستگي و نفوذ مردمي برخوردار باشند فضاي انتخابات را رقابتي‌تر، جدي‌تر و مطلوب‌تر مي‌کنند، انگيزه مشارکت را افزايش مي‌دهند و بسترساز حمايت قوي‌تر اقشار ملي از رئيس‌جمهور منتخب مي‌شوند.

حجت‌الاسلام دعاگو در خصوص حمايت رييس دولت از مشايي گفت: جايگاه رياست‌جمهوري از مردمي‌ترين جايگاه‌هاي رسمي در نظام سياسي‌– اجتماعي است، رئيس‌جمهور و دولت مستقيم و غيرمستقيم کارگزار و خدمتگزار ملتند و نبايد به هيچ شأن جناحي و گروهي آلوده شوند، بايد فراجناحي موضع‌گيري و عمل کنند، هزينه کردن شأن رياست جمهوري که شأني ملي است در حمايت از يک نامزد انتخاباتي توهين به ملت، خيانت به قانون اساسي و گرفتارسازي بالاترين مقام اجرايي در آلودگي‌هاي باندي، جناحي و سياسي است.

وي با اشاره به شخصيت فراجناحي آيت‌الله هاشمي گفت: هاشمي از سرمايه‌هاي ارزشمند نظام جمهوري اسلامي است و ارزشش به منصب رياست‌جمهوري و ديگر مناصب ملي نيست. حجت‌الاسلام دعاگو ادامه داد: هيچ انساني در همه ابعاد، آرماني و بري از کاستي نيست، خداوند رشد و پويايي را در اصلاح کاستي‌ها و تقويت توانمندي‌ها قرار داده است، در فرهنگ ديني در درون جامعه اسلامي تخريب، تضعيف و خارج سازي سرمايه‌ها از مدار سازندگي درست نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان