نسخه شماره 3200 - 1392/03/01 -

 نامه تازه خودروسازان به شوراي رقابت
 برخي خودروهاي داخلي منتظر کشف قيمت ماندند 

 خودروسازان در نامه‌اي به شوراي رقابت خواستار تعيين تکليف هرچه سريعتر وضعيت قيمت ساير خودروها شدند. به گزارش مهر، خودروسازان در نامه‌اي به شوراي رقابت خواستار تعيين هرچه سريعتر قيمت خودروهايي شدند که بخش عمده قطعات آنها وارداتي است و نرخ ارز، نقش تعيين کننده‌اي در قيمت تمام شده آنها دارد.

تندر 90، مگان و پژو 206 از جمله خودروهايي هستند که قيمت آنها هنوز مشخص نشده است و اطلاعات مربوط به قيمت تمام شده آنها هفته گذشته از سوي خودروسازان به شوراي رقابت اعلام شده تا در مورد آنها تصميم گيري شود.جمشيد پژويان، رئيس شوراي رقابت ديروز گفته بود اين اطلاعات به بانک مرکزي ارائه شده تا پس از تعيين نرخ تورم، قيمت‌ جديدخودروهاي توليدي به صورت CKD مشخص شود. برخي مسوولان صنعت خودرو مي‌گويند: قيمت تمام شده خودرويي مانند تندر 90 با احتساب 28ميليون تومان قطعات وارداتي و هزينه مونتاژ، رنگ، هزينه‌هاي تامين مالي و هزينه‌هاي فروش حداقل 35 ميليون تومان است، اين در شرايطي است که شرکت رنو مدتي قبل قصد داشت قيمت پک قطعات وارداتي ال نود را به 32ميليون تومان افزايش دهد که با چانه زني خودروسازان داخلي از اين کار منصرف شد.

قيمت تمام شده مگان نيز حدود 85 ميليون تومان برآورد مي‌شود. براساس آخرين تغييرات نرخ ارز، شرکت رنو هم اکنون پک قطعات وارداتي هر دستگاه ال‌نود را 28ميليون تومان و مگان را 11 هزار دلار به خودروسازان داخلي مي‌فروشد. آنان همچنين مي‌افزايند: قيمت تمام شده خودروهاي توليدي به صورت سي کي دي را نمي‌توان با فرمولي که شوراي رقابت اعلام کرده محاسبه کرد، چرا که اين خودروها برخلاف خودروهايي همچون پرايد، وابستگي شديدي به نرخ ارز دارند و بخش عمده قيمت آنها را هزينه‌هاي ارزي تشکيل مي‌دهد و اين درحالي است که خودروسازان تمام ارز مورد نياز براي واردات را از بازار آزار تهيه مي‌کنند.

در همين ارتباط ، پژويان نيز هفته قبل در يک نشست خبري گفته بود که با توجه به افزايش نرخ ارز، افزايش قيمت خودروهاي توليدي به صورت CKD بيشتر از خودروهاي داخلي خواهد بود.بايد اميدوار بود اعلام قيمت اين مدل از خودروها به سرنوشت مدلهاي توليد داخل که با تعلل چند ماهه شوراي رقابت منجر به سردرگمي‌بازار و خريداران شد، گرفتار نشود و شوراي رقابت هر چه سريعتر با اعلام فرمول قيمت‌گذاري اين خودروها، بازار را از بلاتکليفي خارج کند.

همچنين ديروزمدير کل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي گفت: شاخص‌ها و محاسبات مربوط به تعيين نرخ تورم بخشي خودروهاي باقيمانده را به شوراي رقابت اعلام کرديم.عليرضا مقتدايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام محاسبات صورت گرفته به شوراي رقابت براي خودروهاي باقيمانده اظهار کرد: شوراي رقابت بايد براساس محاسباتي که انجام مي‌دهد نرخ تورم بخشي خودرو را محاسبه و در نهايت عدد آن را اعلام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان