نسخه شماره 3187 - 1392/02/17 -

 اتهام خيانت چپ ها عليه فرانسوا 

 گروه بين الملل: همزمان با سالگرد پيروزي فرانسوا اولاند در انتخابات رياست جمهوري فرانسه، ده‌ها هزار نفر از مخالفان چپگراي او به نشانه اعتراض به سياستهاي اقتصادي دولت در پاريس راه پيمايي کردند.

جبهه چپ که سازمان دهنده اين تجمع بود، فرانسوا اولاند را که او هم خاستگاه چپ دارد و سال گذشته نيکولا سارکوزي راستگرا را شکست داد، متهم کرده اند که به آرمانهاي سوسياليستها و چپها پشت کرده است. اين راهپيمايي که از سوي ائتلاف جبهه چپ فرانسه سازمان دهي شده بود، شاهد حضور طيفي از چپ‌گرايان از سبزها گرفته تا اعضاي اتحاديه‌هاي تجاري در محل نمادين ميدان باستيل بود. اين ميدان پيشتر محل زندان معروفي بوده که در جريان انقلاب 1789 فرانسه مورد حمله قرار گرفت. سازماندهندگان تظاهرات تعداد معترضان را 180 هزار تن برآورد کردند. در حالي که پليس اين تعداد را 30 هزار تن اعلام کرد. اگرچه اين تظاهرات گسترده نبود اما نشان دهنده مخالفت شديد چپ گرايان با اصلاحات مورد پسند بازار که از سوي فرانسوا اولاند اجرا شده نظير کاهش ماليات شرکت‌ها و همچنين آسان‌تر کردن قوانين کار براي تسهيل استخدام و اخراج است. ژان لوک ملانشون، نامزد شکست خورده انتخابات سال گذشته که در دور دوم از فرانسوا اولاند حمايت کرد حالا از مخالفان سرسخت او است. او در ميان هواداران خود گفت: «حالا ما هستيم که آمده ايم بگوييم که پس از يک سال نظرمان را عوض
نکرده ايم. بگوييم که ما سياستهاي رياضتي را نمي خواهيم. سياستهايي که مردم ما را به طرف رنج بي پايان رهنمون مي کنند، مثل مردم بقيه اروپا.» دولت‌هاي فرانسه و آلمان از معدود دولتهاي منطقه مالي يورو هستند که سياستهاي رياضتي شديدي را اتخاذ نکرده‌اند اما بحران مالي باعث افزايش بيکاري و کاهش رشد اقتصادي در فرانسه شده است. نظرسنجي‌هاي اخير نشان مي دهند که محبوبيت فرانسوا اولاند به 25 درصد سقوط کرده است و او غيرمحبوبترين رئيس جمهوري پنجاه سال اخير در زمان حاکميت است. به جز سياست‌هاي مالي و اقتصادي فرانسوا اولاند، لايحه قانوني کردن ازدواج همجنسگرايان موضوع ديگر بحث برانگيزي بوده است که مخالفتهاي زيادي را عليه فرانسوا اولاند برانگيخته است. روز يکشنبه شهرهاي مختلف فرانسه از جمله پاريس، ليون و ليل شاهد تظاهرات مخالفان اين طرح بودند.

دعواي بانوان فرانسه

پس از آنکه مخالفان دولت فرانسه اقدام به افشاي هزينه‌هايي که بانوي اول فرانسه بر ماليات‌دهندگان تحميل مي‌کند کردند، در مقابل مقامات دولت فرانسه فاش ساختند که بانو اول فرانسه در دولت سارکوزي سه برابر بيشتر هزينه مي‌کرده است. به نوشته روزنامه گاردين، بر اين اساس فاش شده است که دفتر “والري تريرويلر”، بانوي اول فرانسه و شريک زندگي فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري اين کشور در ماه 20 هزار يورو بر ماليات دهندگان هزينه‌ وارد مي‌کند.

اين در حالي است که دولت فرانسه اعلام کرد هزينه‌اي که دفتر کارلا بروني، همسر نيکولاسارکوزي و بانوي اول فرانسه در دولت وي بر ماليات دهندگان تحميل مي‌کرده، ماهانه 60 هزار يورو بوده است.

“گيوم لاريوه”، يک قانونگذار فرانسوي از حزب UMP متعلق به نيکولا سارکوزي در ماه مارس با طرح يک سوال پارلماني خواهان مشخص شدن هزينه‌هاي کارکنان “والري تريرويلر” در کاخ اليزه شد.

در روزهاي اخير ژورنال رسمي فرانسه پاسخ اين سوال را داد و گزارش کرد، پنج کارمندي که براي والري تريرويلر کار مي‌کنند مجموعا در ماه 19 هزار و 742 يورو هزينه خالص دارند. لاريوه خواهان دانستن هزينه‌هاي کارکنان دفتر کارلابروني در دولت سارکوزي نشده بود اما مقامات دولت فرانسوا اولاند گفتند که براي آنکه هزينه‌هاي والري تريرويلر در معرض ديد قرار بگيرد بايد آنها را با هزينه‌هاي بانوي اول قبلي مقايسه کرد. آنها فاش ساختند کارلا بروني که اکنون 45 ساله است، در دفترش در کاخ اليزه هشت کارمند داشت که هزينه ماهانه آنها 36 هزار و 448 يورو بود. همچنين بروني کارمنداني را نيز براي اداره وب سايت خود به کار گرفته که هزينه 25 هزار و 714 يوروي را به هزينه قبلي اضافه کرده و بدين ترتيب مجموع هزينه‌هايي که کارلابروني بر ماليات دهندگان فرانسوي تحميل مي‌کرده به 60 هزار يورو مي‌رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان