نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -

 محمدعلي نجفي:
 اصولگرايان ميدان را به کانديداي اصلاح‌طلب واگذار مي‌کنند 

 تکثر بين کانديداها و اختلاف محافظه کاران با احمدي‌نژاد و تيم دولت قابل کتمان نيست، به طوري که اصولگرايان با ارائه مواضع جديد عليه دولت تلاش مي‌کنند با تواب سازي تصميمات و حمايت هاي خود از دولت در اين هشت سال اولا هويت اجتماعي خود که لطمه ديده است را ترميم کنند به طوري که بتوانند همچنان براي تقويت وجهه خود براي انتخابات پيش‌رو تلاش کنند به طوري که در ميدان سياسي يکه تازي کنند، اين در شرايطي است که همچنان فضاي رقابتي عادلانه بين محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان فراهم نيست و گروه‌هاي تندرو به تخريب چهره‌هاي سرشناس کشور اعم از آيت الله هاشمي و سيد محمد خاتمي مي‌پردازند. اين در حاليست که با توجه به مشکلات مديريتي در عرصه کشور و مشکلات اقتصادي همچنان درخواست ها براي حضور اين دو چهره تاثيرگذار ادامه دارد. عضو شوراي شهر تهران گفت: اصولگرايان با بحران‌هايي رو به رو هستند که اين بحران‌ها موجب مي‌شود که آنها نتوانند در انتخابات پيش رو به اجماع برسند. محمد علي نجفي در گفت‌و‌گو با ايلنا، در خصوص صحبت‌هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني درباره اينکه «نمي‌گويم که نمي‌آيم»، اظهار داشت: به نظر من نمي‌توان به صرف گفتن اين جملات، آن را به معناي ورود ايشان به انتخابات معنا کرد. نظر من بر اين است که تصميم آقاي هاشمي عدم حضور در انتخابات است. اين فعال سياسي در پاسخ به اين سوال که استراتژي اصلاح‌طلبان در صورت عدم کانديداتوري خاتمي و هاشمي براي ورود به انتخابات چيست، بيان کرد: ما اميد داريم که يکي از آقايان خاتمي يا هاشمي براي ورود به انتخابات اعلام آمادگي کنند اما در صورت عدم کانديداتوري آقايان خاتمي و هاشمي، اميدواريم که بتوانيم در ميان دوستان، اجماعي براي ورود با يک نامزد در صحنه انتخابات ايجاد کنيم.

نجفي در خصوص ساز و کار رسيدن به اجماع اظهار داشت: هنوز اين ساز و کار نهايي نشده است اما در اين ساز و کار قطعاً نظر بزرگان اصلاحات براي کانديداي اجماعي لحاظ خواهد شد. عضو شوراي شهر تهران در خصوص گمانه‌زني‌ها در مورد کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري گفت: با بنده براي ورود به انتخابات، صحبت‌هايي از طريق گروه‌ها و افراد اصلاح‌طلب شده است و از من خواسته‌اند که براي انتخابات کانديدا بشوم اما به دليل اينکه انگيزه‌هاي کافي براي ورود به انتخابات را نداشتم، از نامزدي در انتخابات منصرف شدم. اين فعال سياسي درباره مهيا بودن شرايط حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آينده خاطر نشان کرد: ارزيابي من از مهيا بودن حضور اصلاح‌طلبان به کيفيت حضور آنها در انتخابات بستگي دارد در صورتي که اصلاح‌طلبان بتوانند با يک نامزد اجماعي در صحنه انتخابات شرکت بکنند و سران اصلاحات نيز از آن نامزد اجماعي حمايت بکنند من فکر مي‌کنم بتوان يک موج مثبت را به نفع اصلاح‌طلبان در کشور ايجاد کرد.

نجفي در خصوص موانع حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نيز گفت: متاسفانه فضاي عمومي و سياسي جامعه بسته است و اصلاح‌طلبان براي انجام کار‌هايشان با مشکلاتي رو به رو هستند و اين در حالي است که فضاي عمومي جامعه بايد باز‌تر و پويا‌تر از شرايط موجود باشد تا بتوان انتخابات پر شور و حماسي داشت. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تعدد کانديدا‌ها در جبهه اصولگرايان را به دليل وجود بحران‌هايي در جبهه آنان ارزيابي کرد و ابراز داشت: بحران اول، عملکرد بسيار منفي آنها در طول هشت سال گذشته در اداره کشور است. به هر حال اصولگرايان نمي‌توانند خود را از سايه سنگين اين بحران رها کنند. بنابراين براي فرار به جلو و شانه خالي کردن از اين عملکرد منفي، شاهد جدايي بخشي از اصولگرايان از بخش‌هاي ديگرشان هستيم و ديگر آن انسجامي که در طول سال‌هاي قبل داشته‌اند را ندارند.

نجفي ادامه داد: بحران دومي که در ميان اصولگرايان شيوع يافته است، بحران فقدان يک مکانيزم و سيستم تصميم‌گيري است. الان هر کدام از گروه‌هاي مختلف اصولگرا راه و روشي جداگانه براي خود انتخاب کرده‌اند که اين روش‌ها نيز هر کدام با يکديگر در تناقض است. عضو شوراي شهر تهران ابراز داشت: بحران سومي که اصولگرايان با آن مواجه هستند، بحران شخصيت است. علي‌رغم همه تبليغات و هزينه‌هايي که تعدادي از اصولگرايان در طول يکي دو سال اخير کرده‌اند و علي‌رغم حمايت‌هاي پنهان و آشکاري که صداوسيما از اين اشخاص داشته است، مي‌بينيم که يک شخصيت واحد که داراي حداقل راي پايه و حداقلي در ميان اصولگرايان داشته باشد، در ميان آن‌ها وجود ندارد. اصولگرايان مي‌دانند که در يک انتخابات آزاد و رقابتي اگر يک نامزد جدي اصلاح‌طلب وجود داشته باشد، ميدان را به رقيب واگذار مي‌کنند و اين مسئله يک دغدغه جدي براي آن‌ها ايجاد کرده است.

وزير اسبق آموزش‌وپرورش افزايش انتقادات به احمدي‌نژاد توسط اصولگرايان را نوعي استراتژي براي خروج از بحران ارزيابي کرد و گفت: اين تاکتيک طراحي شده در ميان اصولگرايان براي خارج ساختن آن‌ها از شرايط فعلي است و به نوعي براي فرار به جلوست. اصولگرايان حتي تا دو سال گذشته حمايت بسيار زيادي از احمدي‌نژاد انجام مي‌دادند ولي در اين چند وقت گذشته، منتقد عملکرد وي شده‌اند و اين در حالي است که تغييري در گفتماني که اين دولت در اين هشت سال گذشته تعقيب کرده است و همچنين نوع رويکرد و نحوه عملکردش در طول اين سال‌ها، هيچ تغييري نسبت به سال‌هاي قبل نداشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان