نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -

 دبير سي‌و‌دومين جشنواره تئاتر فجر :
 من تا هستم فعاليت مي‌کنم، بعد از آن ‌را نمي‌دانمپ 
نويسنده : پريس تنظيفي

 اسماعيل عالي‌زاد دبير سي‌و‌دومين‌ جشنواره تئاتر فجرگفت: من تا هستم فعاليت مي‌کنم و اميدوارم با تغيير دولت مشکل خاصي هم براي اين جشنواره و دبير آن پيش نيايد .

در نخستين نشست خبري سي‌و‌دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر که روز گذشته با حضور قادر آشنا مدير مرکز هنرهاي نمايشي و اسماعيل عالي‌زاد دبير اين جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر فجر برگزار شد، عالي‌زاد در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در اين باره که با نزديک شدن به پايان دولت دهم اين احتمال وجوددارد که شما هم در ماه‌هاي منتهي به جشنواره استعفا دهيد و يا به نوعي استعفا داده شويد، آيا به اين موضوع فکر کرده و برنامه‌ريزي‌اي انجام داده‌ايد که در صورت رخ دادن چنين اتفاقي همه چيز از صفر شروع نشود گفت: ممنون که نگران جشنواره هستيد اما من تنها مي‌توانم درباره زماني که هستم قول داده و فعاليت کنم اما اميدوارم با تغيير دولت مشکل خاصي هم براي اين جشنواره و دبير آن پيش نيايد

عالي‌زاد همچنين در رابطه با چگونگي سنجش و ارزيابي آثار از نظر كيفي، بيان كرد: يكي ديگر از ويژگي‌هاي دوره جديد جشنواره انتخاب دو مرحله‌اي آثار صحنه‌اي است كه شايد بنا به خواست كارشناسان و هنرمندان تغييراتي در شيوه داوري آثار بخش مرور سال گذشته و مسابقه ايران به وجود بيايد. در اين دوره قصد داريم به صورت آزمايشي داوران جوان را در كنار داوران اصلي قرار دهيم تا كسب تجربه كنند.

وي با اشاره به اينكه سازوكاري نيز براي كنترل كيفي آثار تبيين شده است، افزود: يكي از مواردي كه بايد براي مديريت امر كيفي مدنظر قرار بگيرد به چگونگي انتخاب افرادي ارتباط دارد كه آثار را براي حضور قضاوت مي‌كنند. در همين رابطه انتخاب هيئت داوران بسيار مهم است و اين يكي از دغدغه‌هاي دبيرخانه جشنواره محسوب مي‌شود و ما در حال رايزني با اساتيد و هنرمندان مجرب در اين عرصه هستيم. اين نكته را نيز بايد درنظر بگيريم كه هيچ كاري بدون ايراد نيست و ما براي جلوگيري از اين مسئله سعي مي‌كنيم با بزرگان مشورت كنيم تا ضعف‌ها به حداقل برسد.

دبير سي‌و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در انتها همچنين به ارائه بودجه برگزاري اشاره كرد و گفت: بودجه بندي جشنواره سي‌ودوم تا اوايل خردادماه تكميل خواهد شد و كتبا به مديركل مركز هنرهاي نمايشي ارسال مي‌شود. در ادامه اين نشست، مدير مرکز هنرهاي نمايشي با بيان آنکه اساسنامه جشنواره تئاتر فجر پس از گذشت سي ويک دوره تدوين و براي تصويب به معاونت امور هنري وزارت ارشاد تسليم شده است، افزود: در کنار اين اساسنامه که تا دو ماه آينده به تصويب خواهد رسيد، چشم انداز چهار ساله اي براي افق فعاليت‌هاي جشنواره تئاتر فجر نيز ارائه شده است. وي ادامه داد: مسايل اقتصادي و بحث بودجه همواره يکي از دغدغه‌هاي برگزاري جشنواره تئاتر فجر بوده است، اما همانطور که در دوره سي ويکم اين رويداد وعده دادم و آن را عملي ساختم، بار ديگر تاکيد مي‌کنم که تا زمان حضور و خدمت در مرکز هنرهاي نمايشي، اين جشنواره به هيچوجه با مشکل مالي دست به گريبان نخواهد بود. او همچنين در رابطه با چگونگي جلوگيري از بروز مشكلات مالي براي دعوت از هنرمندان كشورهاي ديگر و همچنين هزينه جاري برگزاري جشنواره بيان كرد: شما حتم بدانيد تا زماني كه من در اين مسووليت حضور دارم اجازه نخواهم داد مسائل مالي به جشنواره تئاتر فجر خدشه‌اي وارد كند. همچنين در اين دوره قصد داريم مشخصات كامل و دقيق گروه‌هاي خارجي حاضر را به طور دقيق منتشر كنيم تا همه از جزئيات مطلع باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان