نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -

 سياست جمعيتي جديد وزارت بهداشت
 هر خانواده ايراني بايد 5 تا 6فرزند داشته باشد 

 رئيس جديد مرکز سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت گفت: رشد جمعيت کشور در زمان حاضر حدود 8/1درصد است که بايد دو برابر و به حدود 6/3 تا 8/3 درصد برسد بر اين اساس به طور متوسط هر خانواده ايراني بايد 5 تا 6 فرزند داشته باشد.

علي سنگي که ديروز حکم خود را به عنوان رئيس مرکز سلامت خانواده، جمعيت و مدارس وزارت بهداشت از معاون وزير بهداشت دريافت کرد، در گفت‌و‌گو با فارس، افزود:‌ سياست جمعيتي وزارت بهداشت در سال‌هاي گذشته با محوريت تنظيم خانواده دنبال و نتايج موثري در کنترل جمعيت و کاهش مواليد در کشور داشت.

وي گفت: ‌اما اکنون اين سياست عوض شده و براساس منويات مقام معظم رهبري مبني بر افزايش جمعيت و رشد مواليد به سمت تشويق زاد و ولد و افزايش فرزندآوري تغيير مي‌کند و بر اين اساس طرحي از دو سال پيش در وزارت بهداشت تدوين شده که با کميسيون بهداشت و درمان مجلس به عنوان کميسيون اصلي و کميسيون اجتماعي مجلس به عنوان کميسيون فرعي در حال جمع‌بندي نهايي آن هستيم.

سنگي افزود: براي اجراي هر چه دقيق تر منويات مقام معظم رهبري در افزايش جمعيت کشور از نظرات همه صاحبنظران و کارشناسان مرتبط بهره خواهيم گرفت و در همين راستا مرکز سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت دستورالعمل هاي جديدي را در حال تدوين دارد.

رئيس مرکز سلامت خانواده، جمعيت و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت با همکاري ساير ارگان‌ها و نهادهاي تأثيرگذار مانند صدا و سيما و خبرگزاري‌ها برنامه‌هاي جديدي را براي رسيدن به اين هدف آرماني دنبال مي‌کند و به دنبال اين هستيم که روند رشد جمعيت کشور به نرخ رشد معقولي برسد.

وي گفت: تلاش وزارت بهداشت اين است که از کاهش رشد جمعيت که متأسفانه در سال‌هاي اخير رخ داده جلوگيري کند و برنامه کنترل جمعيت کشور را که قبلاً اجرا مي شده است را اجرايي کند البته اين برنامه اجباري نيست و افرادي که خودشان بخواهند جمعيت خانواده‌شان را کنترل کنند،روشهاي جلوگيري از بارداري با هزينه خودشان براي آنها در کشور وجود دارد و کسي مانع آنها نمي‌شود.

سنگي افزود: هدف وزارت بهداشت اين است که همزمان با افزايش نرخ رشد جمعيت شاخص‌ها و دستاوردهاي مهمي که در سال‌هاي گذشته در زمينه کنترل و کاهش مرگ و مير مادران و مرگ و مير کودکان زير يکسال داشته‌ايم را هم حفظ کنيم.

رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش فارس که اکنون نرخ رشد جمعيت کشور چقدر است و بايد به چه ميزاني برسد پاسخ داد:‌ نرخ رشد حمعيت کشور اکنون زير 2 و حدود 8/1 درصد است که بايد به حدود دوبرابر يعني6/3 تا 8/3 که ايده آل است برسد و معناي آن اين است که هر خانواده ايراني به طور متوسط بايد 5 تا 6 فرزند داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان