نسخه شماره 3183 - 1392/02/12 -

 خيز پنتاگون براي حمله به سوريه 

 با وجودي که دولت آمريکا هنوز قاطعانه روشن نکرده که سلاح‌هاي شيميايي در سوريه توسط کدام يک از طرفين درگير استفاده شده است، يک مسئول بلند پايه در دولت اين کشور اعلام کرد: پنتاگون در حال تهيه کردن طرحي براي آغاز مداخله نظامي در سوريه است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري سوريه نيوز، يک مسئول بلند پايه در دولت آمريکا به شبکه سي ان ان گفت: پنتاگون اخيرا اقداماتش براي تهيه طرحي جهت دخالت نظامي احتمالي در سوريه را افزايش داده است و اين پس از افزايش اظهارات مبني بر استفاده از سلاح شيميايي در درگيري‌هاي مسلحانه دو سال گذشته در سوريه است.

اين مسئول آمريکايي که خواست نامش فاش نشود در ادامه عنوان داشت: فعاليت‌هاي پنتاگون براي تهيه اين طرح همزمان با افزايش اطلاعات دقيق در مورد احتمال استفاده نظام سوري از سلاح شيميايي صورت گرفت.

اين منبع آگاه در ادامه افزود: در صورت صدور دستور از سوي باراک اوباما،‌ رئيس جمهوري آمريکا، طرح مذکور که شامل مشارکت هزاران نيروي آمريکايي در جنگ است، اجرا خواهد شد.

وي همچنين هشدار داد تمامي گزينه‌ها در تعامل با پرونده سوريه با چالش‌هاي خطرناکي رو به رو است.

دولت اوباما پيشتر اعلام کرده بود که اسنادي درباره استفاده از سلاح شيميايي در سوريه در اختيار دارد اما اينکه کدام يک از طرفين درگير از اين سلاح‌ها استفاده کرده‌اند مشخص نيست.

اين مسئول همچنين نسبت به افتادن سلاح‌هاي شيميايي به دست گروه‌هاي تندرو سوري ابراز نگراني کرده و گفت: هيچ دليل قاطعي مبني بر اينکه اين سلاح‌ها از سوي نظام سوري استفاده شده است وجود ندارد.

مسئول آمريکايي مذکور در ادامه استفاده از نيروي زميني آمريکا در حمله به سوريه را بعيد دانست. اين در حالي است که دو مسئول آمريکايي ديگر اعلام کردند که به احتمال زياد دولت آمريکا براي حمله به سوريه از موشک کروز استفاده کرده و يگان‌هاي حمايتي زرادخانه شيميايي يا پايگاه‌هاي نظامي مسئول برنامه‌هاي شيميايي را هدف قرار خواهد داد.

همچنين گزارش‌هاي خبري نيز حاکي از آن است که ارتش آمريکا چندين سناريوي براي رويارويي با تحولات سوريه و سلطه بر ذخاير تسليحاتي و شيميايي اين کشور در دست دارد.

اين مسئول آمريکايي گفت: اظهارات اخير مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در مقابل کنگره حاکي از اين بود که با توجه به نامشخص بودن اماکن نگهداري برخي از ذخاير سلاح‌هاي شيميايي در سوريه، تامين امنيت تسليحات شيميايي سوريه توسط ارتش آمريکا دشوار است.

همچنين روزنامه واشنگتن پست به نقل از شماري از مسئولان بلندپايه دولت آمريکا اعلام کرد: باراک اوباما، آماده است که تجهيزات جنگي کشنده به مخالفان سوريه ارسال کند. بنا به گفته مسئولان آمريکايي مذاکرات سياسي همچنان گزينه اول آمريکاست و براي تحقق اين هدف دولت آمريکا تلاش‌هاي جديد خود در قانع کردن ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه را در خصوص اينکه دولت سوريه از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کرده است آغاز کرده است. روزنامه واشنگتن پست همچنين نوشت: به احتمال زياد اوباما طي هفته‌هاي آينده و تا پيش از نشست آتي‌اش با پوتين در ماه ژوئن تصميم نهايي خود را درباره ارسال سلاح براي مخالفان سوريه اتخاذ مي‌کنند. از سوي ديگر مارتين نسيرکي، سخنگوي دبيرکل سازمان ملل در کنفرانسي مطبوعاتي از اعلام همکاري دولت سوريه در خصوص اجراي ماموريت تيم محققان سازمان ملل در زمينه استفاده از سلاح شيميايي در منطقه خان‌العسل حلب استقبال کرد. وي گفت: ما از اعلام همکاري مقامات سوريه در اين خصوص تشکر مي‌کنيم اما بايد بگويم که ما خواهان تحقيقات بيشتر درباره برخي از اظهارات مبني بر استفاده از سلاح شيميايي در ديگر مناطق سوريه نيز هستيم. سخنگوي سازمان ملل اعلام کرد: تاکنون سه درخواست رسمي از کشورهاي سوريه، فرانسه و انگليس به دبيرخانه سازمان ملل براي تحقيق در اين خصوص ارائه شده است. عبدالله النسور، نخست وزير اردن نيز اعلام کرد که کشورش هرگز اجازه نخواهد داد از خاک اين کشور براي هرگونه دخالت خارجي يا نظامي در سوريه استفاده شود. وي افزود: ارتش اردن و تجهيزات نظامي اين کشور در جنگ داخلي سوريه از طريق ارسال نيرو يا فراهم کردن زمينه براي نيروهاي نظامي خارجي دخالتي نمي‌کند. اين مسئول اردني در ادامه به وضعيت آوارگان سوري در کشورش اشاره کرده و گفت: ما از جامعه جهاني نمي خواهيم تا در اين خصوص تنها در سخن با ما ابراز همدردي کنند و از مساله حقوق بشر صحبت کند. ما از جامعه جهاني مي‌خواهيم به مسئوليت خود در قبال بيش از يک ميليون شهروند سوري که در اراضي اردن هستند عمل کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان