نسخه شماره 3174 - 1392/02/02 -

 اهمال کاري نهاد‌هاي امنيتي ايالات متحده
 بازجويان ويژه در انتظار برادر کوچک چچني 

 گروه بين‌الملل: دوال پاتريک، فرماندار ماساچوست، مي‌گويد، وضعيت جسماني جوهر سارنايف، مظنون دوم بمب‌گذاري بوستون، در بيمارستان وخيم ولي پايدار است و احتمالا قادر به حرف زدن نيست. در همين حال يک مقام فدرال گفته است،‌ مظنون از ناحيه گلو زخمي شده است. احتمالا جراحت مظنون بمب گذاري از ناحيه گلو باعث شده است که ادامه تحقيقات از جوهر سارنايف با مشکل مواجه شود. ولي با اين حال مقام‌هاي پليس و قضايي نيز تاکنون نگفته اند که از جوهر سارنايف بازجويي کرده اند.

به گزارش آسوشيتدپرس، آقاي پاتريک که پس از شرکت در مراسم يابود قربانيان بمب گذاري ماراتن بوستون صحبت مي‌کرد، گفته است:‌ما و همه مقام‌هاي انتظامي به دلايل بسياري اميدواريم که مظنون (جوهر سارنايف) زنده بماند.

فرماندار ماساچوست اضافه کرده است: ما پرسش‌هاي بي شماري داريم و مي‌بايست به آنها پاسخ داده شود. واحد ويژه موسوم به «گروه بازجويي بازداشتيان ارزشمند» که توسط ماموران آژانسهاي امنيتي آمريکا تشکيل شده است، در بيمارستان آماده تحويل گرفتن آقاي سارنايف براي بازجويي است. گروه‌هاي حقوق بشري از تصميم دولت آمريکا مبني بر آغاز بازجويي از آقاي سارنايف بدون اين که او را از حقوق تضمين شده قانوني خود مطلع کنند، انتقاد کرده‌اند.

طبق قانون، بايد به افراد مظنون گفته شود که آنها از حق اختيار وکيل و همچنين حق اختيار سکوت در قبال پرسشهاي بازجويان برخوردار هستند. با اين حال، برخي افراد تندرو، از جمله دو سناتور برجسته آمريکايي، اصرار دارند که بايد با جوهر سارنايف بايد بمانند يک «دشمن متخاصم» رفتار کرد و بدين ترتيب حقوق رسمي شناخته شده براي متهمان را در خصوص او رعايت نکرد.

پليس آمريکا جمعه اعلام کرد، جوهر سارنايف،‌19 ساله، مظنون فراري بمب گذاري ماراتن بوستون را در حومه شهر «واتر تاون» بازداشت کرده است. تامرلن سارنايف، برادر بزرگتر جوهر سارنايف و ديگر مظنون اين بمب گذاري بامداد جمعه در درگيري با پليس کشته شد.

انفجار دو بمب در نزديکي خط پايان ماراتن بوستون در روز دوشنبه، 26 فروردين‌ماه، به کشته شدن 3 نفر و زخمي شدن دست‌کم 180 نفر منجر شد که حال 17 نفر از آنها وخيم گزارش شده است.

اکنون گفته مي‌شود که تيمور لنگ سارنايف 26 ساله براي پليس فدرال آمريکا ناشناخته نبوده است. به گزارش اشپيگل آنلاين، در اطلاعيه‌اي که از سوي مقامات آمريکايي منتشر شد، آمده است که وي در سال 2011 از طرف اف‌بي‌آي مورد بازپرسي قرار گرفته بود. علت اين بازپرسي «درخواست يک دولت خارجي» ذکر شده است. طبق آن تيمور لنگ سارنايف «هوادار يک اسلام راديکال» بوده و آماده مي‌شده تا خاک ايالات متحده آمريکا را ترک کند و به سازمان‌هاي زيرزميني بپيوندد.امريکا از اعلام نام درخواست کننده بازپرسي خودداري کرد،اما شبکه پنج تلويزيون فرانسه (TV5monde) اعلام کرد، مسکو دو سال پيش تسارنايف را به سازمانهاي مخفي آمريکايي معرفي کرده بود. سازمان‌هاي اطلاعاتي ولاديمير پوتين به سازمانهاي اطلاعاتي آمريکايي گوشزد کرده بودند، به اين دانشجوي بيست و پنج ساله که به ظاهر در جامعه آمريکا ادغام شده است، توجه خاصي کنند. سازمانهاي مخفي آمريکايي پس از تحقيق درباره تامرلان و بازجويي از وي به اين نتيجه رسيدند که اين فرد هيچ ارتباطي با افراط گرايان ندارد. اين درحالي است که مسکو وي را فردي بالقوه خطرناک مي‌دانست. امروز اين پرسش در آمريکا مطرح است که چرا سازمان‌هاي مخفي آمريکايي اين قدر سريع نتيجه گيري
کرده اند. اين قضيه شباهتهاي زيادي با ماجراي محمد مراح در فرانسه دارد که مسئول کشتار شهر تولوز فرانسه بود. تسارنايف عاملي خفته بود که اندکي پس از بازجويي‌هاي سازمانهاي مخفي آمريکا وارد عمل شد. ترس اصلي در آمريکا اين است که عوامل خفته که به خوبي در جامعه آمريکا ادغام شده اند و هيچ سر و صدايي به پا نمي‌کنند و هرگز با پليس سر و کار نداشته اند، فعال شوند. به گزارش «سي ان ان» يک مقام قضايي آمريکا که خواست نامش فاش نشود، نيز گفته است که احتمالا اتهاماتي چون تروريسم و قتل عليه جوهر سارنايف ايراد خواهد شد. در همين حال، ادوارد ديوا،‌ رييس پليس شهر «واتر تاون» گفته است: تا اينجا شواهد و مدارک حاکي از آن است که اين دو مظنون به تنهايي بمب گذاري بوستون را انجام داده‌اند.اين مقام پليس در گفت وگو با سي ان ان اضافه کرده است: اين دو نفر به به مثابه يک هسته کوچک عمل کرده‌اند.

ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه خواستار تماس ميان گروههاي تحقيق روسيه با گروههاي تحقيق آمريکا در خصوص اين مساله شده است. عموي اين دو مظنون به سي ان ان گفت که احتمالا تامرلان تسارنايف تحت تاثير حرفها و نفوذ ديگران بوده است.روسلان تسارنايف گفت به نظر من او تحت تاثير حرفهاي ديگران دست به اين کار زده است زيرا اصلا باور کردني نيست که او به افراد بيگناه آسيب بزند. مقامات ارشد آمريکا به
سي ان ان گفته اند هنوز هيچ مدرک و سند قطعي از ارتباط مستقيم اين دو برادر با گروههاي تروريست بين‌المللي پيدا نشده است. اما آمريکا هم اکنون سرگرم بررسي اطلاعات مربوط به محلهايي است که به آنجا رفت و آمد داشته‌اند و افرادي است که با آنها در تماس بوده اند. اين اطلاعات از سال دوهزار و يازده موجود است.

پدرش مي‌گويد سال گذشته تامرلان شش ماه به روسيه سفر کرده بود تا به خانواده اش سر بزند. حال آمريکا مي‌خواهد بداند آيا تامرلان در اين مدت جاي ديگري هم سفر کرده يا با گروههاي وابسته به القاعده در چچن ارتباط گرفته يا در زمينه ساخت بمب آموزش ديده است. او پس از بازگشت به آمريکا صفحه اي را در يوتيوب ايجاد کرد که در آن از جمله برخي فيلمهاي مربوط به واعظان بنيادگرا منتشر شده است. البته به هيچ وجه معلوم نمي‌شود آيا خود او اين فيلمهاي بنيادگرايي را در يوتيوب منتشر کرده باشد.

کريستوفر سوئيفت استاد دانشگاه جورج تاون آمريکا گفت به نظر من درباره عاملان بمبگذاري بوستون مي‌توان گفت آنها خودشان در مسير بنيادگرايي حرکت کرده و تفکرات بنيادگرايانه پيدا کرده اند.

حال اين سؤال مطرح است که اين دو برادر چگونه توانسته اند دو بمب را همزمان منفجر کنند که کار راحتي نيست. کارشناسان مسائل تروريسم در
سي ان ان مي‌گويند اين دو نفر ممکن است در داخل آمريکا يا خارج از آن يا در هر دو جا آموزش ساخت چنين بمبهايي را ديده باشند. البته روش ساخت بمب را به راحتي مي‌توان از روي اينترنت پيدا کرد اما اين دو برادر دو بمب را ساخته و آن را تقريبا همزمان منفجر کرده اند که کار راحتي نيست. اگر اين اولين بار باشد که آنها اين کار را کرده باشند اين مسئله مطرح مي‌شود که به احتمال زياد آنها از ديگران کمک گرفته اند.

اظهارات والدين

به گزارش فرستنده آمريکايي «سي‌ان‌ان» والدين اين دو برادر گفته‌اند که مقامات پليس فدرال آمريکا از هر دو برادر بازپرسي کرده‌اند. انزور سارنايف پدر خانواده گفته است که ماموران اف‌بي‌آي دو سه بار به سراغ پسرانش آمده و از آنان پرسيده‌اند که «آيا چچن هستيد و کسي مزاحم شماست؟».

به گفته انزور سارنايف ماموران پليس فدرال به فرزندانش گفته‌اند که اف‌بي‌آي مي‌داند «آنان چه مي‌خوانند، چه مي‌نوشند، چه مي‌خورند و به کجا مي‌روند». وي افزوده، ماموران گفته‌اند که اين يک بازپرسي عادي‌ست تا از بمب‌گذاري در بوستون جلوگيري شود.همچنين به گزارش «سي‌ان‌ان» زبيده سارنايف مادر اين دو تن به روزنامه «راشيا تودي» گفته است که اف‌بي‌آي پسرش تيمور لنگ را از سه تا پنج سال پيش به اين سو تحت نظر داشته و مي‌دانسته او چه مي‌کند و از کدام سايت‌هاي اينترنتي ديدن مي‌کند. به گفته وي، اف‌بي‌آي از پسرش مي‌ترسيده، چون او «يک رهبر بوده و مي‌دانسته چگونه از خود دفاع کند و همواره درباره اسلام سخن مي‌گفته است».

والدين اين دو برادر چچني هستند و ظاهرا نخست از آسياي مرکزي به قزاقستان و سپس به قرقيزستان گريخته‌اند. اين خانواده سرانجام در سال 2001 به داغستان محل اقامت کنوني پدر و مادر اين دو برادر نقل مکان کرده‌اند. والدين تاکيد کرده‌اند که فرزندانشان بيگناه هستند و بازي خورده‌اند. در اين ميان جزئيات اطلاعات در مورد اين دو برادر به طور منظم دقيق‌تر مي‌شود. به گزارش «واشنگتن پست» تيمور لنگ سارنايف مدت کوتاهي پس از ورود به خاک آمريکا به ورزش مشت‌زني روي مي‌آورد و به مسابقات ملي «گولدن گلاوز» در سالت‌ليک سيتي راه مي‌يابد. دوستانش گفته‌اند که او ورزشکاري با روحيه پرخاشجويانه بوده است.
تيمور لنگ با زن 23 ساله‌اي به نام کاترين راسل از رودآيلند که با او در کالج بوستون آشنا شده ازدواج کرده و از او صاحب دختري شده است. خانواده کاترين در يک موضعگيري کتبي مراتب شوک و شگفتي خود را از حوادث اخير اعلام کرده و گفته که "تيمور لنگ واقعي را نمي‌شناخته است". طبق گزارش‌ها برادر کوچک‌تر جوهر سارنايف در سال 2011 دبيرستان را به پايان رسانده است. او کاپيتن کشتي کچ مدرسه خود بوده است. جوهر مي‌خواسته دندانپزشک شود و به ورزش اسکيت علاقه زيادي نشان مي‌داده است.

يکي از همسايگان به "واشنگتن پست" گفته که جوهر سارنايف را در شب پيش از انفجارهاي بوستون در حال اسکيت ديده و مهارت او را ستوده و به او تبريک گفته است.

هنوز معلوم نيست او در برابر کدام دادگاه حضور خواهد يافت. اگر وي در دادگاهي محلي در ماساچوست حضور يابد، ممکن است به حبس ابد محکوم شود اما اگر دادگاه در سطح فدرال برگزار شود، وي در برابر کشور مجرم شناخته خواهد شد و ممکن است به اعدام محکوم شد.به‌رغم اطلاعات فزاينده‌اي که در مورد اين دو برادر منتشر مي‌شود، موضوع هويت آنان هنوز براي بسياري از شهروندان آمريکايي باعث سردرگمي‌و سوء‌تفاهم است. بيهوده نيست که پتر گاندالوويچ، سفير چک در آمريکا شامگاه جمعه در بيانيه‌اي اعلام کرد که اين دو برادر هيچ ارتباطي با کشورش نداشته‌اند.در اين بيانيه آمده است: «جمهوري چک و چچن دو پيکره کاملا متفاوت هستند. جمهوري چک کشوري در اروپاي مرکزي است، در صورتي که چچن به فدراسيون روسيه تعلق دارد».


نسخه چاپي ارسال به دوستان