نسخه شماره 3173 - 1392/02/01 -

 سخنگوي شهرداري تهران اعلام کرد:
 افتتاح فاز اول بزرگترين باغ پرندگان کشور 7 ارديبهشت 

 سخنگوي شهرداري تهران با بيان اينکه هفته آينده مصادف با هفتم ارديبهشت فاز اول مجموعه باغ پرندگان به بهره‌برداري مي‌رسد گفت‌: اين مجموعه در شرق پايتخت حدود 86 هکتار وسعت دارد و فاز دوم در ماه‌هاي آتي به بهره‌برداري‌ کامل مي‌رسد.

دکتر محمد‌هادي ايازي در حاشيه بازديد خبرنگاران از مجموعه باغ پرندگان اظهار کرد‌: 16 هکتار از اين مجموعه 86 هکتاري به پرندگان آبچري اختصاص دارد که نمي‌توانند پرواز کنند. در قسمت جنوبي نيز شتر مرغ‌ها و در قسمت شمالي نيز عقاب وجود دارد، کبک و بلدرچين نيز در مجموعه رها هستند.وي در ادامه گفت‌:‌ براي پرندگان دشتچري توري‌هايي ايجاد شده که هم اکنون ستون‌هاي آن برافراشته شده است. اين تورها 100 هزار متر مربع وسعت و 50 متر ارتفاع دارند و پرندگان مي‌توانند در اين محوطه پرواز کنند. اين توري‌ها در ماه هاي آينده بهره‌برداري‌ مي‌شود.

سخنگوي شهرداري تهران خاطرنشان ساخت‌:‌ باغ پرندگان در دو فاز بهره‌برداري‌ مي‌شود که فاز اول که در بخش جنوبي قرار دارد ظرف هفته آينده و فاز دوم که در بخش شمالي است در ماه‌هاي آتي بهره‌برداري‌ مي‌شود. ايازي با بيان اينکه در ايران 512 گونه پرنده وجود دارد گفت‌:‌ تلاش ما اين است که بتوانيم تمامي اين گونه‌ها را نگه داري کنيم و پيش بيني شده در مراسم افتتاحيه سفراي ميهمان‌، هر کدام يک نوع از پرنده خاص کشورشان را به اين مجموعه اهدا کنند تا به نام آن کشور از پرندگان نگهداري شود.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون 1500 پرنده در اين مکان نگهداري مي‌شود از افزايش 7500 پرنده در اين مکان در آينده خبر داد .

سخنگوي شهرداري تهران اضافه کرد‌:‌ در اين مکان يک لانه کبوتر احداث شده که 2 هزار کبوتر در آن زندگي مي‌کنند ضمن اينکه دورتا دور اين مجموعه 86 هکتاري مسيري پيش‌بيني شده که شهروندان مي‌توانند با کالسکه اين مسير را طي کنند.

ايازي افزود‌: نگهداري درختان اين مجموعه برايمان بسيار مهم است . اين درختان عمدتا سوزني برگ هستند اما ما درختان پهن برگ بسياري نيز در اين مجموعه کاشته‌ايم.

وي با اشاره به محل توري که در آن پرندگان با قدرت پرواز نگهداري مي‌شوند اظهار کرد‌:‌ براي پرندگان شکاري نيز قفس‌هايي در نظر گرفتيم تا در آنجا نگهداري شوند.

وي افزود‌: بعضا گونه‌هاي نادري از پرندگان در کشورمان داريم که اگر شوراي راهبري ديدگاهشان را ارائه دهند‌، آنها را نيز مي‌توانيم در اين مجموعه نگهداري کنيم. ايازي با تاکيد بر اينکه ترديدي ندارم باغ پرندگان به يکي از قطب‌هاي مهم گردشگري تهران تبديل خواهد شد گفت‌:‌ بزرگترين باغ پرندگان کشور‌، در اين مکان بهره‌برداري‌ خواهد شد. سخنگوي شهرداري در ادامه در مورد تاکسي درمي گفت‌:‌ اين مساله هنوز دراين مکان پيش بيني شده اما در آينده به اين موضوع نيز مي‌پردازيم. وي در موردمناسب سازي اين مکان براي معلولان نيز اظهار کرد‌:‌ براي جانبازان‌، معلولان و افراد کهنسال در اين مجموعه سطح شيب دار پيش‌بيني شده و مناسب‌سازي به عمل آمده است. ايازي در ادامه در مورد همکاري سازمان محيط زيست با شهرداري گفت‌:‌ خوشبختانه سازمان محيط زيست همکاري خوبي با شهرداري داشته و مجوز بهره‌برداري‌ اين مکان به ما داده شده و شوراي راهبري نيز مسايل اين مجموعه را نظارت و راهبري مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان