نسخه شماره 3152 - 1391/12/19 -

 تشييع پيکر رئيس جمهور فقيد ونزوئلا
 وداع آخر با هوگوچاوز 

 گروه بين الملل: روز جمعه، 18 اسفند (8 مارس)، مراسم رسمي تشييع جنازه هوگو چاوز، رئيس‌جمهوري درگذشته ونزوئلا، در کاراکاس، پايتخت اين کشور، برگزار شد. قرار است پيکر هوگو چاوز به محل يک موزه نظامي در پايتخت منتقل و به مدت هفت روز براي اداي احترام مردم در اين محل قرار داشته باشد. موزه محل قرار گرفتن جنازه هوگو چاوز محلي است که او در سال 1992 و پس از دست زدن به کودتايي نافرجام در آنجا بازداشت شد. هوگو چاوز بعدها توانست از طريق پيروزي در انتخابات به رياست جمهوري برسد و چهارده سال و تا زمان مرگ، در اين سمت باقي بماند.هوگو چاوز روز سه شنبه، بعد از دست و پنجه نرم کردن با سرطان، درگذشت. وي 14 سال اداره کشور را بر عهده داشت.

بيش از دو ميليون نفر روز پنجشنبه از سراسر ونزويلا به کاراکاس آمدند تا به پيکر هوگو چاوز اداي احترام کنند. او، همان لباسي را بر تن دارد که در سال 1992 هنگام نخستين سخنراني‌اش خطاب به مردم و ورود به عرصه سياست به تن داشت.

قرار است مردم ونزوئلا هرگاه که بخواهند رئيس جمهوري فقيد خود را ببينند. به گفته دولت ونزويلا قرار است پيکر چاوز موميايي شده و در موزه نگهداري شود. نيکولاس مادورو، رييس موقت دولت در اينباره مي‌گويد: «تصميم گرفتيم پيکر فرمانده و رييس‌جمهور را موميايي کنيم و در موزه نگاه داريم تا مردم بتوانند براي هميشه او را ببينند، مانند هوشي مين، لنين و مايو تسه تونگ.»

شرکت کنندگان در مراسم روز پنجشنبه هم قسم شدند تا «راه چاوز» را ادامه دهند.در همين حال آقاي مادورو اعلام کرد که عزاي ملي در ونزويلا هفت روز ديگر تمديد مي‌شود تا همه مردم بتوانند با رهبرشان وداع کنند. يکي از شرکت‌کنندگان مي‌گويد: «او را ديدم. فرمانده‌مان خوب به نظر مي‌رسد. علي‌رغم هر آنچه در اين مدت روي داده، او ظاهر خوبي دارد و خوب به نظر مي‌آيد. اينطور نيست که بگوييم«چه لاغر شده» يا چه غمگين. او معمولي و همچنان خوب است.» و فرد ديگري نيز از پوشاندن لباس نظامي بر او خرسند است.

سرانجام،روز جمعه مراسم رسمي سوگواري چاوز راس ساعت 11 صبح به وقت محلي در کاراکاس، پايتخت ونزوئلا آغاز شد. سران و نخست وزيران کشورهاي آمريکاي جنوبي، آسيا، آفريقا و اروپا حضورداشتند. تالحظه تنظيم اين گزارش،شمار رسمي ميهمانان دولتي شرکت‌کننده در اين مراسم اعلام نشده است. در ابتدا گفته شده بود که 30 رئيس جمهور يا نخست وزير از کشورهاي مختلف جهان براي شرکت در اين مراسم راهي ونزوئلا شدند. مادورو اما کمي بعد اعلام کرد که شمار مهمانان رسمي دولتي به 50 تن افزايش يافته است. محمود احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهوري اسلامي ايران، نيز قرار است در اين مراسم شرکت کند.

براي شرکت در مراسم تشييع جنازه هوگو چاوز، بيش از سي تن از رهبران جهان در کاراکاس گردآمده اند که از آن جمله مي‌توان به رائول کاسترو، رئيس‌جمهوري کوبا و الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوري بلاروس اشاره کرد.گرگوري ميکس، نماينده فعلي، و ويليام دلاهانت، نماينده سابق کنگره ايالات متحده به نمايندگي از آن کشور در مراسم تشييع جنازه هوگو چاوز، که از منتقدان صريح اللهجه آمريکا هم بود، شرکت دارند. بر اساس قانون اساسي، تا 30 روز ديگر در ونزوئلا بايد انتخابات برگزار شود.نيکلاس مادورو، معاون هوگو چاوز تا پيش از مشخص شدن رييس‌جمهور جديد، اداره کشور را بر عهده دارد.وي در اين انتخابات، به عنوان نامزد حزب سوسياليست (PSUV) شرکت خواهد کرد. حزب مخالف هنوز نامزدي را معرفي نکرده است، با اين حال گمان مي‌رود که انريکه کاپريلس، که در انتخابات پاييز گذشته به هوگو چاوز باخت، نامزد اين حزب باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان