نسخه شماره 3147 - 1391/12/13 -

 در جشن کانون کارگردانان مطرح شد:
 پول سينماي دولتي در خارج خرج مي‌شود 
 بدنه سينما مسافرکشي مي‌کند

 در جشن کانون کارگردانان با انتقاد از رويکرد دولت به فيلم‌هاي چند ميلياردي مطرح شد: سينماي فاخري که پز آن را مي‌دهند پولش در کشورهاي خارجي صرف مي‌‌شود در حالي که بدنه سينماي ايران بايد مسافرکشي کند.به گزارش خبرنگار مهر، ششمين جشن کانون برنامه‌ريزان و دستياران کارگردان سينماي ايران شب گذشته 11 اسفندماه در فرهنگسراي رسانه برگزار شد. در اين جشن تعداد کثيري از هنرمندان سينماي ايران از جمله فرشته طائرپور، مرضيه برومند، محمدمهدي عسگرپور،‌هانيه توسلي، رابعه اسکويي، رويا تيموريان، مسعود رايگان، عليرضا داوودنژاد، رسول صدرعاملي، سيد غلامرضا موسوي، محمود رضوي، سيد جمال ساداتيان، رضا عطاران، سامان مقدم، احمدرضا درويش، مازيار ميري،کيوان کثيريان، فرهاد توحيدي، جابر قاسمعلي، سيمون سيمونيان، سعدي افشار، پوپک مظفري، افشين‌هاشمي، رضا ميرکريمي و ... حضور داشتند.

در ابتداي اين مراسم آناهيد آباد ضمن خيرمقدم به حاضران از فرشته طائرپور دعوت کرد تا براي تقدير از‌هادي مقدم‌دوست کارگردان فيلم «سر به مهر» روي صحنه برود. مقدم‌دوست پس از دريافت جايزه‌اش خطاب به حاضران گفت: ممنون که من را قابل تقدير دانستيد و انجمن با معرفت دستياران کارگردان سينماي ايران باز هم هواي هم‌صنفي‌هايش را داشت و من بسيار خوشحالم که اين فيلم را ساخته‌ام. سپس طائرپور نيز در جملاتي اظهار کرد: نسل جديدي که وارد سينماي ايران مي‌شود از درست‌ترين راه ممکن به اين عرصه ورود پيدا مي‌کند و من اميدوارم که اين نسل نيروي موفقي باشد.

در ادامه مسعود رايگان متن پيام کيومرث پوراحمد را براي حضار قرائت کرد که در بخشي از اين پيام آمده بود: اگرچه سينماي ايران زمستاني بلند و تلخ را تجربه کرد اما بهار سينماي ايران نزديک است و مطمئنا به زودي همه ما دوباره زير سقفي واحد گرد هم خواهيم آمد و اين اتفاق را خودمان، جشن خواهيم گرفت.

در ادامه اين مراسم مسعود ميمي عضو شوراي مرکزي دستياران کارگردان سينماي ايران روي صحنه رفت و گفت: بدنه سينما امروز درگير بيکاري و عدم تمرکز است و اين در حالي است که دولت بودجه‌هاي ميلياردي را صرف توليد فيلم‌هاي به اصطلاح فاخر مي‌کند که با بودجه آنها مي‌شود يکصد فيلم ساخت و صدها نفر را به محيط کار بازگرداند اما اين فيلم‌هاي فاخر دولتي تنها لباسي بد قواره را بر تن برخي کرده است. سينماي فاخري که پز مي‌دهد و پولش را در کشورهاي خارجي صرف مي‌کند در حالي که بدنه سينماي ايران بايد مسافرکشي کند، سينماي فاخري که ادعاي فرهنگ و هنر دارد اما باعث مي‌شود فيلمسازان ما را کشورهاي فرنگي به سرقت ببرند، اما مهم انديشه پاکي است که بر سينماي ايران جاري است.

وي سپس از رسول صدرعاملي کارگردان سينماي ايران دعوت کرد تا براي اهداي جايزه به دانش اقباشاوي کارگردان فيلم تاج محل روي صحنه برود. در ادامه اين مراسم اقباشاوي کارگردان اين فيلم روي صحنه رفت و جوايز خود را از صدرعاملي دريافت کرد.

موسوي: به زودي شاهد بازگشايي خانه سينما خواهيم بود

سحر صباغ‌سرشت ديگر عضو شوراي مرکزي انجمن دستياران کارگردان سينماي ايران در ادامه اين مراسم روي صحنه رفت و از سيد غلامرضا موسوي دعوت کرد تا براي اهداي جايزه به تهيه‌کننده و کارگردان فيلم «او خوب سنگ مي‌زند» روي صحنه برود. موسوي در جملاتي گفت: با توجه به اين که طي ماه‌هاي اخير سعي شده بود تا ما نتوانيم دور هم جمع بشويم بايد از اين جمع استقبال مي‌کرديم و من بسيار از کانون دستياران کارگردان سينماي ايران تشکر مي‌کنم که به بهانه تقدير از همکارانشان که در سي و يکمين جشنواره فيلم فجر اولين فيلم‌هايشان به نمايش درآمده بود باعث شدند تا دوستان در صنوف‌هاي مختلف سينمايي زير يک سقف يکديگر را ببينند و در اين روزها خبرهاي خوبي نيز به گوش مي‌رسد و ما بزودي شاهد بازگشايي خانه سينما خواهيم بود.

در ادامه اين مراسم تهيه کننده و کارگردان اين فيلم روي صحنه رفتند و جوايز خود را از دستان موسوي گرفتند. سيد‌هادي محقق در جملاتي گفت: من سال‌ها قبل وقتي عضو خانه سينماي ايران مي‌شدم احساس کردم که صاحب خانه شده ام و حالا که شنيدم قرار است خانه سينما دوباره باز شود اين را به جرات مي‌گويم که اگر براي سال 92 يک آرزو داشته باشم آن بازگشايي خانه سينما است. مريم هژيروند ديگر عضو اين کانون روي صحنه رفت و گفت: ما هميشه اين جشن را در خانه خودمان مي‌گرفتيم و در اين مقطع که فشارهاي بيروني به سينماي ايران زياد شده است بسيار نگران اين هستيم که درون سينما نيز به جان هم بيفتند. اما ما بايد با يکديگر اتحاد داشته باشيم چرا که از بيرون به اين جمع با حسرت نگاه مي‌شود و ما بايد آگاهانه و هوشيارانه عمل کنيم.

وي سپس از مازيار ميري دعوت کرد تا براي تقدير از عوامل فيلم خسته نباشيد روي صحنه برود. پس از حضور ميري بر روي صحنه از رضا ميرکريمي (تهيه کننده) و افشين‌هاشمي و محسن قرايي (کارگردانان) دعوت شد تا روي صحنه بروند.

خانه سينما يا باشگاه سينماي ايران!

درويش با کنايه به اين که بنا شده نام خانه سينما را باشگاه سينماي ايران بگذارند، گفت: چقدر خوب است که اينجا فرهنگسراي رسانه است نه باشگاه! من براي مفهوم باشگاه به فرهنگ عميد مراجعه کردم و ديدم که معني آن جايي براي ورزش و ديد و بازديد است که نمي‌توان نام آن را روي خانه سينماي ايران نهاد! صنف سينماي ايران يعني توجه به مطالبات به حق سينماي ايران از لحاظ فرهنگي و هويتي.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به سخنان يکي از کارگردانان سينماي ايران که طي ماه‌هاي گذشته مرتباً براي محکوميت هم صنفي‌هايش بيانيه صادر کرده است گفت: برخي فقط در سينماي ايران نفرت پراکني مي‌کنند و به اهالي سينماي تهمت‌هاي زياد و نامسلماني زده اند اما روش ما براي برخورد با چنين افرادي طور ديگري است و ما از گذشته عبور و به آينده نگاه کنيم و ماندن درگذشته چيزي جز همان تهمت پراکني نيست. وي خطاب به فيلمسازان جوان گفت: شما بايد ببينيد جا پاي چه کارگرداناني مي‌گذاريد من فقط به چند تا از اين فيلم‌ها اشاره مي‌کنم شما جا پاي اين دوستان مي‌گذاريد و اين حاصل يک دوره فيلمسازي شاخص سينماي ايران است،‌هامون، رنگ خدا، ناخدا خورشيد، اي ايران، من ترانه پانزده سال دارم، شوکران، خانه دوست کجاست، تنوره ديو، يک بار براي هميشه، پرده آخر، زير نور ماه، دونده، بچه‌هاي آسمان، ليلي با من است، باران و ... با نيم نگاهي به اين ليست مي‌توان فهميد که ما چه کارنامه درخشاني را با کمک خودمان و نه مديران سينمايي داشته‌ايم.

سپس از محمدمهدي عسگرپور نيز دعوت شد براي اهداي جايزه به بهروز شعيبي و رضوي تهيه‌کننده فيلم «دهليز» روي صحنه بروند. شعيبي با حضور روي صحنه با گلايه از سخنان درويش گفت: اي کاش به وي امکان اين را مي‌داديد که جايزه آقاي دانش اقباشاوي را اهدا کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان