نسخه شماره 3127 - 1391/11/17 -

 علي دايي:
 در اين فوتبال بايد سياسي باشي 

 علي دايي در اين گفت و گو خيلي شفاف درباره روياي مديريت در فوتبال جهان سخن مي‌گويد.

خبر آنلاين: 14 بهمن 1391 علي دايي از مرز 44 سالگي عبور کرد. اين گفت و گو يک روز پس از تولد دايي با او گرفته شده. گفت و گويي درباره قصه حضور دايي در پست‌هاي مديريتي فوتبال.

نفرات باتجربه‌اي از پرسپوليس و استقلال در تيم شما حضور دارند. دو بازي حساس هم پيش رو داريد. آيا مي‌توان گفت بازي مقابل راه‌آهن براي ديگر تيم‌ها سخت است؟

تمام بازي‌هاي ليگ برتر براي ما سخت و دشوار است. به طور حتم بازي مقابل تيم‌هايي که طرفداران و تماشاگران بيشتري دارند، سخت‌تر است. اما خدا را شکر بازيکنان راه‌آهن به آن بلوغ فکري رسيده‌اند که بتوانند بازي خوبي به نمايش بگذارند. مطمئن باشيد در بازي‌هاي بزرگ هم در پي کسب سه امتياز خواهيم بود.

آيا اجازه مي‌دهيد از راه‌آ‌هن به عنوان يک حريف سهل و آ‌سان نام برده شود؟

به طور حتم ما به هيچ عنوان چنين اجازه‌اي را به هيچ تيمي نمي‌دهيم. اين که تيمي‌بخواهد راه‌آهن را حريف آسان فرض کند مي‌تواند به ما کمک کند تا راحت‌تر به نتيجه مطلوب مورد نظرمان برسيم.

راه‌آهن با توجه به حذف از جام‌ حذفي، در ليگ به دنبال کسب سهميه آسيايي است؟

هدف‌گذاري‌هاي من با توجه به توانايي‌هاي بازيکنانم است. اگر حداقل 25 درصد موقعيت‌هايي که در بازي‌هاي‌مان به دست مي‌‌آيد تبديل به گل شود، مي‌توانيم رتبه خوبي در پايان فصل داشته باشيم. ما تمام سعي‌مان را خواهيم کرد و ان‌شاءا... با سعي و تلاش بيشتر بازيکنان‌مان و کم‌تر شدن ضريب اشتباهات خودم و اخذ تصميمات بهتر به اين هدف خواهيم رسيد.

علي کفاشيان به طور جدي تصميم گرفته در انتخابات AFC براي پست رياست AFC کانديدا شود! در اين باره نظري نداريد؟

من کاري به هيچ کس ندارم. اگر کانديدا شد، اميدوارم موفق باشد.

اما او به شما هم بفرما زده!

اصلا و ابدا به اين موضوع فکر نمي‌کنم. ايشان حتما چنين توانايي را دارند که تصميم گرفته‌اند در چنين انتخاباتي شرکت کنند. ان‌شاءالله که موفق باشد.

مثل اين که گفته‌اند اگر علي دايي تصميم بگيرد وارد اين ماجراي انتخابات AFC بشود، از شما حمايت خواهند کرد؟

اصلا و ابدا در چنين جرياناتي وارد نمي‌شوم.

خيلي‌ها مي‌گويند اي کاش علي دايي با اين جايگاهي که در FIFA دارد، دل از مستطيل سبز مي‌کند و وارد دنياي مديريت فوتبال مي‌شد.

خيلي‌هايي که اين صحبت‌ها را مطرح مي‌کنند به من لطف دارند، اما آنها شرايط و فضايي که علي دايي با چشم باز مي‌بيند را نمي‌بينند.

واقعا چرا تمايلي به فعاليت در کارهاي مديريتي فوتبال از خودتان نشان نمي‌دهيد؟

من الان هشت سالي است در اين مراسم دعوت مي‌شوم، اما خودم با توجه به شرايطي که بر فوتبال ما حاکم است و مسايل سياسي که در فوتبال ما وجود دارد، دوست ندارم به کارهاي مديريتي رو بياورم. دوست ندارم زير سايه کسي باشم. در اين فوتبال اگر بخواهي مديريت کني يا بايد سياسي باشي يا بعدا گرايش سياسي پيدا کني. بنابراين من با توجه به اين شرايط نمي‌توانم وارد مديريت ورزشي شوم که با مسايل سياسي آميخته است.

حضور در صدر مديريت فوتبال قاره آسيا تا به حال جايي در ذهن علي دايي داشته است؟

در ذهن نه تنها من، بلکه خيلي‌هاي ديگر هم بوده. اين يک کار نشدني نيست، اما حمايت و تلاش ملي مي‌طلبد. اما جز خداي بالاي سر و مردم خوب ايران، کسي در کشورم چنين حمايتي را از علي دايي نداشته است. خدا را شکر که خداوند هميشه لطف و عنايتش را شامل حال من کرده است. وگرنه شما ببينيد چه در زمان بازيگري‌ام در تيم ملي و چه زماني که سرمربي تيم ملي بودم، خيلي اوقات حمايتي از طرف مسوولان نديدم، چون آنها در درجه اول به فکر حفظ جايگاه خودشان هستند.

شايد هم حق با آنها باشد. شايد اين حرف به مذاق خيلي‌ها خوش نيايد، اما تا زماني که مسوولان بالادستي در فدراسيون از قدرت کافي براي تصميم‌گيري برخوردار نيستند، دوست ندارم وارد جرياني بشوم و شکست بخورم. اما اگر روزي ببينم اين مسايل برطرف شده، تصميم ديگري خواهم گرفت. اما الان رسيدن به رياست AFC با توجه به شرايط حاکم بر فوتبال ما نشدني است.

اين دلسردي به اتفاقات حضورتان در تيم ملي و برخوردي که با شما شد هم بر مي‌گردد؟

اصلا آن روزها را فراموش کرده‌ام و ديگر به اين مسايل فکر نمي‌کنم. با گذشت زمان خيلي از حقايق براي مردم روشن مي‌شود. خواست خدا اين بوده و مسير ديگري را به من نشان داد. يک روزي خيلي از مسايل براي مردم ثابت مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان