نسخه شماره 3110 - 1391/10/26 -

 26 دي 1390: دفاع احمدي نژاد از مشايي
 اي يار، اي يگانه ترين يار! 

 گروه سياسي – محمدحسين روانبخش:26 دي ماه سال گذشته، پس از چند ماه سکوت محمود احمدي‌نژاد در حمايت از اسفنديار رحيم مشايي که پيامد انتقادات فراوان اصولگرايان از جريان انحرافي و شخص مشايي بود و در فاصله يک ماه مانده به آغاز تبليغات انتخابات مجلس شوراي اسلامي، احمدي‌نژاد بار ديگر به حمايت از رحيم مشايي پرداخت؛ آن هم در جلسه توديع و معارفه روساي قديم و جديد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و در شرايطي که مدتها بود مشايي در اين سازمان مسووليتي نداشت!

احمدي‌نژاد در اين مراسم با برشمردن سه ماموريت براي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، با انتقاد از نگاه برخي از افراد به موضوع گردشگري گفت: برخي‌ها از اين موضوع نگران هستند و از نوع برخوردها و فکرهايي که مي‌کنند انسان ناراحت مي‌شود و غصه مي‌خورد. چرا برخي فکر مي‌کنند وقتي مردم مي‌روند مسافرت، گناه مي‌کنند، آن هم در مورد مردم ايران. اين چه نگاهي است به ملت.

رييس جمهور با بيان اين که «فکر برخي‌ها اين است که مردم بايد از صبح تا شب فقط کار کنند» گفت: انسان به استراحت نيز نياز دارد و در همين راستاست که مي‌گويم فکر برخي از ماها سرمايه داري است، ولي خيال مي‌کنيم انقلابي هستيم. خانواده، خريد خانه، توجه به خانه، حتي تلويزيون نگاه کردن به اعضاي خانواده، اين‌ها همه کار است. چرا برخي به همه چيز نگاه اقتصادي دارند؟ وي با اشاره به اهميت موضوع گردشگري و تاثير آن گفت: برخي‌ها وقتي مي‌گوييم گردشگر خارجي به کشور وارد شود و بيايند کشور ما را ببينند، مي‌گويند آن‌ها مي‌آيند فرهنگ ما را نابود مي‌کنند. رييس جمهور با انتقاد از اين نگاه گفت: چندين بار ايران در طول تاريخ اشغال شده، ولي باز هم جوانه زده و باز هم همان ايران بوده و رشد کرده است. چرا ما اثرگذار نباشيم؟ يک عده مي‌گويند وقتي گردشگران خارجي به ايران بيايند فرهنگ ما را نابود مي‌کنند و از آن طرف نيز معتقدند که اگر مردم به سفر بروند گناه مي‌کنند، اين چه نگاهي است که به ملت ايران داريد، چرا عده اي توي سر ملت مي‌زنند؟ احمدي نژاد در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اين که «در دولت‌هاي نهم و دهم کارهاي زيادي در اين عرصه انجام شده است» گفت: من نمي‌خواهم عدد و ارقام بگويم، ولي حجم کار بيش از 10 برابر شده است و بودجه اختصاص داده شده به اين موضوع نيز چندين برابر شده است و به اين موضوع توجه شده است. وي با اشاره به توجه صورت گرفته به صنايع دستي، توسعه آن و صادرات آن گفت: به ميراث فرهنگي از بعد مادي و معنوي توجه شده است، ميزان گردشگري نيز بالا رفته و انصافا از زماني که آقاي مشايي به اين سازمان آمده اند اين سازمان متحول شد و قابل مقايسه با گذشته نيست و برخي از کارهايي که در برخي از بخش‌ها انجام شده معادل 50، 60 سال است و با آن نگاه فرهنگي که ايشان دارند زحمت زيادي کشيده شده است و البته برخي از نگاه فرهنگي ايشان خوششان نمي‌آيد، اشکالي ندارد، ولي بايد منطقي برخورد کرد. وي ادامه داد: نفي و رد در فرهنگ ايراني و اسلامي‌جايگاهي ندارد، بايد برخورد منطقي داشت و ملت ايران کانون آزادانديشي بوده است. رييس جمهور در ادامه با تجليل از زحمات مشايي در اين سازمان گفت: آقاي مشايي زحمت زيادي براي ميراث فرهنگي کشيده‌اند و اين سازمان را متحول کرده‌اند. آقاي بقايي نيز همان راه را دنبال کردند و اتفاقات بزرگ مثبتي صورت گرفته است. البته اين کار همه همکاران بوده ولي نقش مديريت نيز مهم بوده و بايد کسي باشد که از ظرفيتي که در مجموعه وجود دارد به خوبي استفاده کند.وي با بيان اين که «اين سازمان از همه دستگاه‌هاي فرهنگي ديگر در طول اين پنج، شش سال بيشتر کار فرهنگي کرده است»، به برخي از اقدامات اين سازمان اشاره کرد و گفت: اين سازمان دائم است و پيامي داشته و يک تلنگر به هويت و موجوديت ما زده است و همين بايد ادامه پيدا کند. سازمان ميراث فرهنگي از مهمترين ارکان فرهنگي کشور است که کار آن ماندگار است. پس از سخنان رييس جمهور، حکم موسوي به عنوان رييس جديد سازمان ميراث فرهنگي به وي اعطا شد و او به ايراد سخنراني پرداخت. کمتر از يک سال بعد از اين حکم، چهل روز قبل، موسوي رئيس دفتر احمدي‌نژاد شد و جاي مشايي را گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان