نسخه شماره 3102 - 1391/10/16 -

 مقصر آلودگي هوا کيست؟
 پاسخ مجلس: دولت و سازمان محيط زيست 

 آلودگي هوا در اين روزها سبب تعطيلي تهران شده است و سبب شد تا کميته اضطراري آلودگي هوا تصميماتي براي کاهش آلودگي هوا بگيرد. به گزارش خبر آنلاين در حالي‌که محمدجواد محمدي‌زاده، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست معتقد است آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ بيشتر متاثر از گرد و غبار و ذرات معلق در هواست. دراين باره اينکه کيفيت بنزين تا چه ميزاني بر آلودگي هوا تاثير دارد، مي‌گويد: آلودگي هوا در حد کمي‌متاثر از نوع و کيفيت سوخت مصرفي است. گرد و غبار و ذرات معلق در هوا تاثير زيادي در آلودگي دارند که بخش اعظم آن مربوط به کشورهاي همسايه غربي است. در همين حال مويد صدر حسيني سخنگوي فراکسيون محيط زيست مجلس با انتقاد از سازمان محيط زيست در کنترل آلودگي هوا، اين بحث را بيشتر آميخته به سياست و مي‌گويد: عملکرد سازمان حفاظت محيط زيست در کنترل آلودگي هوا قوي نبوده است و تصور مي‌شد سازمان حفاظت محيط زيست بسيار پوياتر عمل کند اما متاسفانه انتظاراتي که مي‌رفت در عمل محقق نشد.به گفته وي قرار است که اين هفته مجلس مقصر آلودگي هوا را معرفي کند.

اما محمدجواد محمدي‌زاده در دفاع مي‌گويد: هر دستگاهي بايد حرف قانوني خود را بزند ولي هيچ دستگاهي نبايد مقابل دستگاه ديگر قرار گيرد بلکه در جهت بهبود وضعيت بايد حرکت کنيم.

معاون رئيس‌جمهور ادامه داد:‌ برخي از دستگاه‌ها به جاي يکديگر حرف مي‌زنند؛ هرکس بايد در حوزه مسئوليت خود سخن بگويد بنابراين اينگونه نيست که هر دستگاهي از نگاه خود اين شاخص‌هاي آلايندگي را تحليل کند. شاخص‌هاي الودگي ميانگين 27 ايستگاه پايش الودگي در تهران است که بعضي اشخاص به دليل فهم غلط اماري ايجاد ابهام در جامعه مي‌کنند.

وي با بيان اينکه موضوع تعطيلي راه حل نيست بلکه مديريت کردن مسئله است که اين جزء ماموريت ماست، افزود: تمام اطلاعات ما حاکي از آن است که شاخص‌هاي الودگي امسال نسبت به سال گذشته بهبود يافته است. محمدي‌زاده گفت: طبيعي است که ساعت 19 شب ميزان آلايندگي بالا باشد و در ساعت سه بامداد اين ميزان تغيير کند. کسي که آمار را مي‌فهمد اين موضوع را هم درک مي‌کند. موضوع آلايندگي و ميزان آن بايد ظريف اعلام شود چراکه مسئله، سلامت انسان است و در اين زمينه ما شوخي نداريم چراکه اين آلايندگي در تصميمات تأثيرگذار است.

وي با بيان اينکه اگر ما عملکرد دستگاهي را قبول نداريم نبايد به بي‌اعتمادي و تصميم‌گيري‌ها دامن بزنيم، افزود: امسال نسبت به سال گذشته در تمام شاخص‌ها بهبود داشته‌ايم. طرح کاهش آلودگي هوا در خوشبينانه‌ترين حالت طرحي پنج ساله است ولي اگر به خوبي عمل کنيم. اگر وضعيت سالم باشد نبايد به ناسالم برسد و اگر ناسالم است نبايد به هشدار و اگر در هشدار است نبايد به اضطرار برسد.

مرگ و مير بر اثر آلودگي هوا

آمارهاي مرکز فوريت‌هاي پزشکي ايران نشان مي‌دهد که در روزهاي تشديد آلودگي هواي تهران، شمار بيماران تنفسي « افزايش تا 60 درصدي » را به دنبال داشته است. رييس اداره اورژانس بيمارستاني مرکز فوريت‌هاي پزشکي کشور با اشاره به وجود شواهد علمي‌مبني بر تشديد بيماري‌هاي مرتبط با سيستم قلبي، عروقي، و ريوي براثر افزايش آلاينده‌هاي هوا ، به خبرگزاري ايسنا مي‌گويد: در عمل نيز طبق بررسي‌هاي انجام شده در شهر تهران اين فرضيه علمي‌ثابت شد.

به گفته دکتر نادر توکلي مطالعات پژوهشي در بيمارستان‌هاي مرکزي شهر تهران درباره بيماري‌هاي تنفسي و ارتباط سنجي با نوع آلاينده‌ها به انجام رسيده و نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد که بيشترين عامل مرتبط با تشديد بيماري‌هاي تنفسي دي اکسيد گوگرد ، ذرات معلق و منواکسيد کربن است.

سازمان محيط‌زيست به ارائه تئوري‌ بسنده کرده است

عضو هيأت رئيسه فراکسيون محيط‌زيست و توسعه‌پايدار مجلس، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست طي سال‌هاي اخير تنها نقش ناظر در بحث آلودگي هوا را داشته است، افزود:‌ متأسفانه دولت و دستگاه‌هاي زيرمجموعه آن به هيچ عنوان خود را مقصر تشديد آلودگي هوا نمي‌دانند. محمدجواد نظري‌مهر در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از وضعيت کنوني آلودگي هوا در کلانشهرهاي کشور به‌ويژه شهر تهران، افزود: اگرچه سازمان حفاظت محيط زيست بايد در اين زمينه بسيار پوياتر عمل مي‌کرد اما شواهد حاکي از آن است که عملکرد اين سازمان در کنترل آلودگي هوا مناسب نبوده است. نماينده مردم کردکوي، بندرگز و بندرترکمن در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست طي سال‌هاي اخير تنها نقش ناظر در بحث آلودگي هوا داشته است، ادامه داد: اين در حالي است که يکي از وظايف اين سازمان اتخاذ سياست‌هاي مناسب براي کاهش آلودگي هواست.

وي درباره عوامل تشديد آلودگي هوا در کشور، توضيح داد: استاندارد نبودن کيفيت سوخت، توليد خودروهاي بي‌کيفيت، فقدان نظارت بر کارخانه‌ها، خارج نشدن خودروهاي فرسوده و افزايش ترافيک از جمله موارد دخيل در افزايش آلودگي هوا است.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط‌زيست و دولت مقصر اصلي افزايش آلودگي در کشور هستند، ياد‌آور شد: سازمان محيط زيست به عنوان متولي اصلي مسائل زيست محيطي بايد پررنگ‌تر از ساير نهادها براي کاهش آلودگي وارد عمل مي‌شد، اما متأسفانه تاکنون اقدام خاصي از سوي اين سازمان براي کنترل آلودگي هوا مشاهده نشده است. نظري‌مهر با اعلام اينکه متأسفانه سازمان حفاظت محيط‌زيست درباره کنترل آلودگي هوا تنها به اظهارنظر و ارائه تئوري‌ بسنده کرده است، گفت: به طور حتم ايجاد ساز وکاري براي کاهش آلودگي هوا نيازمند برنامه‌ريزي و تصويب قوانين است، از اين‌رو مجلس هم‌اکنون براي تصويب قوانين مربوطه تلاش بسياري مي‌کند. عضو هيأت رئيسه کميسيون بهداشت ودرمان در مجلس نهم،با تأکيد بر اينکه در شرايط کنوني تحقيق و تفحص از سازمان حفاظت محيط‌‌زيست هيچ تأثيري در کاهش آلودگي کلانشهرها ندارد، افزود:‌ متأسفانه دولت و دستگاه‌هاي زيرمجموعه آن به هيچ عنوان خود را مقصر تشديد آلودگي هوا نمي‌دانند، از اين‌رو اجراي اين طرح‌ها هيچ فايده‌اي براي کشور ندارد. وي با بيان اينکه هم‌اکنون انجام تخلف از سوي دولت در کشور به امري عادي تبديل شده است، تصريح کرد:‌ به‌طور حتم قبل از اجراي طرح تحقيق و تفحص از سازمان حفاظت محيط‌زيست بايد سيستم مديريتي دولت و وزارتخانه‌ها را اصلاح کرد. عضو هيأت رئيسه فراکسيون محيط‌زيست و توسعه‌پايدار مجلس شوراي اسلامي، با اعلام اينکه دولت بايد براي سلامت مردم ارزش قائل شود، گفت: به طور حتم هر انساني در وضعيت کنوني هواي کلانشهرها، به بيماري صعب‌العلاج دچار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان